Urbanizmus a výstavba 2. august 2018

Obnovená promenáda: Ako sa vám páči? Znesú sa tu chodci s cyklistami?


Aj keď úpravy a opravy na dunajskej promenáde v úseku od Mosta SNP po River Park ešte pokračujú, v utorok 31. júla sme sa už boli pozrieť, ako to tam vyzerá.

O rekonštrukcii sme priniesli informácie aj tu.

V minulosti sme už o dunajských promenádach napísali sériu článkov, v ktorých sme poukázali aj na to, že promenády v Bratislave by sa mali stavať koordinovane, premyslene, moderne, s určitou jednotou vnímania celku mesta, s logickou prepojenosťou... Zdá sa, že realita je iná...

Uvidíme, či tento domček konečne zapadne do koloritu promenády...zaujímavým využitím...

Nikto samozrejme nechce rovnaké - uniformné nábrežia, no tie bratislavské nábrežia mohli byť pýchou hlavného mesta na Dunaji, nápadité, originálne a moderné... také sa mohli a mali budovať...

Žiaľ, ani súčasná generácia ľudí (politikov, developerov, architektov...), ktorí o meste, či mestských častiach rozhodujú, nie je schopná prekročiť svoj tieň a pustiť sa do výstavby moderných promenád.

Stačí sa inšpirovať v zahraničí. Aká je ale naša prax? Rekonštrukcia a obnova. A nie tvorba nových moderných zón...Alebo sa mýlime..?

Pokus o kreativitu, alebo náhoda...?

Žiaľ, tak je tomu je aj pri súčasnej obnove dunajského nábrežia medzi Mostom SNP a River Parkom. Zatiaľ to nevyzerá na to, že sa táto opravená časť stane atraktívnou, modernou a kreatívnou zónou.

Iste, charakter nábrežia je tu iný ako nábrežie pri Eurovea, či River Parku. Napriek tomu Bratislava opäť a opäť premárňuje šancu na originalitu, nápaditosť, či nevšednosť.

O dunajských promenádach sme pred časom písali aj tu

tu

a aj tu

Aj keď na balkóny nemôže ísť dlažba, kreativita  a nápad tu chýba...

Zmiešané územie na promenáde

Bude zaujímavé sledovať, ako sa samosprávy i obyvatelia mesta popasujú so skutočnosťou, že promenádu využívajú nielen chodci, ale aj cyklisti, kolobežkári, bežci...

Iste, najlepšie by bolo, ak by mnohí cyklisti pochopili, že promenáda nie je pretekárska dráha a že sú to oni, kto musí dávať pozor, aby nezrazili a nezranili chodcov, šantiace sa deti, psíkov...

Na promenáde platí režim zmiešaného územia, teda dopravná značka „Cestička pre vyznačených užívateľov“ (písali sme o tom tu).

Nielen cyklisti využívajú promenádu...

Mnohí s týmto režimom ale nesúhlasia, napríklad aj Cyklokoalícia – článok je tu.

Tak, či tak, ak chcú obyvatelia a návštevníci mesta pohodlne a bezpečne prechádzať dunajskými promenádami, musia byť ohľaduplní a tolerantní. Inak to nejde.

Každý vyznáva vlastný spôsob „dopravy“ na promenáde a “silnejší“ a rýchlejší na nej, by mal dávať pozor na toho zraniteľnejšieho.

(rl)

Foto a video: BK-orig. (31.júl 2018)

1 komentár
ODPOVEDAŤ jasomtu | 2. 8. 2018, 18:56

Keď už robili rekonštrukciu tej promenády, tak sa mohlo zároveň vymeniť aj osvetlenie na promenáde. Lenže kto by rozmýšľal, blížia sa komunálne voľby tak treba preukázať nejaké výsledky, kvalita nie je dôležitá. Bohužiaľ, celé dunajské nábrežie nemá hlavu ani pätu, malo sa pokračovať v jednotnom dizajne od River parku až po Starý Most. Nie je normálne že pri River Parku je moderný mobiliár, pri Moste SNP historický a v strede-teraz rekonštruovanej časti ostali hnusné staré zhrdzavené stĺpy a mobiliár. Kvalita 0%.

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter