Aktuálne dianie 2. september 2017

V Dúbravke zrejme vyčíňa delobuchový psychopat


V mestskej časti Dúbravka vyčíňa tzv. delobuchový psychopat. Niektorí obyvatelia nás upozornili, že jeho nebezpečné útoky spočívajú v tom, že hádže delobuchy na dúbravskom sídlisku, na Drobného ulici, najmä vo večernom v čase, z jedného z výškových panelákov ľuďom „priamo pod nohy“.

Robí to ale najmä po 22. hodine večer, a to v prípadoch, že je pod oknami nejaký hluk, hlasné rozprávanie, krik, alebo štekot psov - zrejme mu to vadí.

Delobuchy majú podľa obyvateľov veľmi silnú zvukovú intenzitu a ich výbuch je sprevádzaný silným dunením.

Silná rana šokuje, prekvapí a ohluší polovicu sídliska. Niektorí obyvatelia sa domnievajú, že silná neočakávaný výbuch môže spôsobiť šok, traumu, v prípade srdciarov možno aj zástavu srdca, infarkt...

Navyše, delobuch, ktorý by dopadol priamo na človeka, alebo psa, mu môže zraniť a vážne poškodiť zdravie.

„Práve preto by bolo potrebné páchateľa aj za pomoci všímavých ľudí vypátrať, pretože podľa mňa ide o psychopata.

To, že niekto robí po 22. hodine hluk na ulici, či v parku, že necháva vyštekávať psa, alebo sa správa hlučne, ešte nikoho neoprávňuje, aby ohrozoval zdravie, životy a nočný pokoj aj ostatných ľudí,“ uviedla nahnevaná obyvateľka Dúbravky, ktorá chodí aj vo večernom čase venčiť svojho psíka najmä na jar a v lete.

Obyvatelia sa pýtajú, ako sa môžu voči takému, ako vravia, psychopatovi brániť...?

Nemôže delobuch – petarda, spôsobiť ujmu na zdraví, šok, infarkt, popáleninu, hluchotu a podobe? Ako uvádzajú, ide i veľmi silný „výbuch“, ktorý napríklad aj nedávno, po 23. hodine zobudil „polku“ sídliska...

Máte s tým skúsenosti nielen v Dúbravke? Napíšte nám ich na: redakcia@bakurier.sk. Radi váš príbeh uverejníme.

Polícia - KR PZ Bratislava: Na žiadnom z útvarov v pôsobnosti Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave IV doposiaľ neevidujeme akýkoľvek podnet zo strany občanov, rovnako neevidujeme ani žiadny priestupok v súvislosti s Vami uvedeným konaním.

V prípade ak má občan podozrenie zo spáchania akéhokoľvek protiprávneho konania, je potrebné aby sa obrátil na políciu buď osobne na ktoromkoľvek oddelení PZ, alebo tak spravil telefonicky na bezplatnom čísle 158.

Na základe Vami uvedených skutočností však zároveň odporúčame v takomto prípade aj mestskú políciu, nakoľko hádzaním petárd sa osoba dopúšťa porušenia všeobecne záväzného nariadenia mestskej časti Bratislava Dúbravka.

Mestská polícia:

V prípade akéhokoľvek podozrenia zo spáchania protiprávneho konania je potrebné bezodkladne kontaktovať Mestskú políciu hl. mesta SR Bratislavy na telefonickej linke 159.

Pre objasnenie veci mestskej polícii isto pomôže čo najviac informácií k podozrivej osobe, čiže uvedenie jej popisu.

MČ Dúbravka: Hlavné mesto Bratislava prijalo VZN, ktoré zakazuje používanie petárd mimo Silvestra. Obyvatelia sa preto môžu obrátiť na mestskú a štátnu políciu, ktorá môže priestupcovi uložiť pokutu.

Všeobecne záväzné nariadenie -VZN -

Od 1. novembra 2016 platí na celom území Bratislavy nové všeobecne záväzné nariadenie o používaní zábavnej pyrotechniky, ktoré zakazuje používanie pyrotechniky kategórií F2 a F3 počas celého roka.

Zákaz používať tieto druhy pyrotechniky platí aj počas osláv Silvestra a Nového roka. Takýto návrh VZN schválilo mestské zastupiteľstvo na zasadnutí 29. septembra 2016.

Je možné však naďalej používať výrobky kategórie F1 a F4. Bratislavčania podľa takto schváleného všeobecne záväzného nariadenia nesmú používať pyrotechnické výrobky v kategórii F2 a F3 počas celého roka.

Ide o pyrotechniku, ktorá je dostupná voľne v predaji, napríklad delobuchy, svetlice a ďalšie.

Zo zákona je povolené vykonávať len ohňostrojné práce realizované spôsobilými osobami (profesionálmi) t.j. používať výrobky v kategórii F4.

Ide o pyrotechniku, ktorá nie je voľne dostupná v predaji a môžu ju používať len osoby na to spôsobilé.

Túto povolenú pyrotechniku je však možné vykonávať na základe povolenia obvodného banského úradu aj počas roka.

Na dodržiavanie všeobecne záväzného nariadenia budú dohliadať mestskí policajti, ktorí v prípade jeho porušenia môžu udeliť pokutu až do výšky 500 eur.

V prípade, že už k nešťastiu príde, treba popálené miesto intenzívne chladiť vodou, aspoň 15 minút.

„Ak sa poranenie prejaví len sčervenaním, opuchom či menším pľuzgierom, zapamätajte si, že popálenú plochu väčšiu ako dlaň by mal určite vidieť lekár.

Pri ťažších popáleninách, keď je koža až zuhoľnatená, prekryte ju sterilným obväzom alebo čistou tkaninou a okamžite volajte záchranku (155 alebo 112),“ radí Miroslav Nagy, hlavný tréner Falck Academy.

Miesto treba chladiť, nesmie sa ničím natierať ani obliepať. Dôsledkom explózie petardy v blízkosti tváre alebo zásahu svetlicou môže byť zase psychický šok, poškodenie či strata sluchu a zraku.

Zranený navyše môže vdýchnuť horúci dym či plameň a poškodiť si dýchacie cesty. „Snažte sa ho upokojiť a dostať ho do bezpečnej zóny, aby nebol vystavený ďalším výbuchom.

Dôležité je robiť klasických 5 T: ticho, teplo, tekutiny, tíšenie bolesti a zabezpečiť transport. Zranenému nepodávajte žiadne lieky na utíšenie, neviete či nie je na niektorú ich zložku alergický,“ doplnil pre TASR Nagy.

Ilustr. foto: TASR

Známe sú mnohé prípady zranení z hádzania zábavnej pyrotechniky najmä na futbale. Napríklad 4. 12. 2016 nebol odohraný celý zápas 16. kola najvyššej francúzskej futbalovej súťaže medzi mestami Metz a Lyon, pretože portugalského futbalového brankára Anthonyho Lopesa, ktorého zasiahli delobuchy hodené zo sektoru fanúšikov, museli hospitalizovať.

Známy je aj prípad, keď štadiónom Slovana Bratislava v ligovom zápase v auguste 2013, otriasol mohutný výbuch. Chuligán domácich hodil do sektora fanúšikov Ružomberka silný delobuch, ktorý zranil 9 ľudí. Sudkyňa uložila páchateľovi podmienečný trojročný trest odňatia slobody.

(red, rl, tasr, hmb), ilustr. foto: BK, TASR

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter