Aktuálne dianie 4. apríl 2024

Petržalka odštartovala veľkú opravu chodníkov


Avizovaná a pripravovaná veľká oprava chodníkov v Petržalke sa naplno rozbieha. Mestská časť Bratislava-Petržalka sa do nej púšťa prostredníctvom vlastnej údržby, pričom zamestnanci z oddelenia správy verejných priestranstiev odštartovali práce hneď v utorok po veľkonočných sviatkoch na Vavilovovej ulici v miestnej časti Dvory 4.

Najľudnatejšie sídlisko tak prácami nadväzuje na pilotný projekt z roku 2023, kedy si samospráva vďaka zaobstaraniu vlastného asflatovacieho stroja, takzvaného finišera, a ďalšej techniky otestovala všetko potrebné a opravila tak viaceré súvislé povrchy chodníkov bez výmeny obrubníkov, ale za to aj s úpravou okolia vrátane nových trávnikov a orezov drevín. 

Všetko dokonca výrazne lacnejšie i rýchlejšie, ako tomu bolo v minulosti pri zapojení externých prác od dodávateľov. Vozový park sa navyše rozrástol aj o ďalší finišer a ďalšiu potrebnú techniku, vďaka čomu môžu byť opravy ešte rýchlejšie a rozsiahlejšie.

Najväčší objem peňazí najbližšie tri roky

„V najbližších troch rokoch pôjde okolo 75 percent disponibilných finančných prostriedkov mestskej časti práve na masívnejšiu opravu povrchov chodníkov a revitalizáciu ich okolia, zväčša vnútroblokov, ktorá sa dekády odkladali a problémy sa len dočasne plátali a zhoršovali,“ vysvetľuje starosta Petržalky Ján Hrčka.

Vedenie mestskej časti tak reflektuje na dekády zanedbaný stav chodníkov, ktorý Petržalčania i Petržalčanky právom kritizujú.

Jeho slová potvrdzuje aj skutočnosť, že miestni poslanci priamo na opravu a údržbu miestnych komunikácií 3. a 4. triedy, teda práve chodníkov a ciest vnútroblokov spravované mestskou časťou, v rozpočte na rok 2024 vyčlenili viac ako tri milióny eur.

Najmä chodníky a cesty vnútroblokov

Opravy sa teda nebudú týkať miestnych komunikácií 1. a 2. triedy, a to z logického dôvodu – ich údržbu na území celej Bratislavy zastrešuje magistrát hlavného mesta.

Predbežný plán veľkej opravy chodníkov v Petržalke v réžii petržalských „makačov“ až do začiatku septembra je pre verejnosť dostupný na webe PETRZALKA.sk/chodniky, kde samospráva bude informácie priebežne aktualizovať a komunikovať.

V súvislosti s opravami chodníkov mestská časť zároveň upozorňuje na dočasné a lokálne dopravné obmedzenia, zvýšenú hlučnosť a prašnosť.

(bak, MČ)

 

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter