Aktuálne dianie 28. marec 2024

Pred BIBIANOU sa dnes protestuje


V pondelok 25. marca 2024 odvolala ministerka kultúry Martina Šimkovičová riaditeľku BIBIANY Zuzanu Liptákovu. Výpoveď prišla s okamžitou platnosťou, bez udania dôvodu.

O týchto krokoch, ako aj znepokojení zamestnancov Medzinárodného domu umenia pre deti a mládež, informovala redakciu Bratislavský kuriér Lucia Marcinátová, ktorá v BIBIANE zastrešuje komunikáciu s médiami.

So znepokojením sledujeme netransparentné kroky súčasnej vlády, ktoré už teraz ovplyvňujú oblasť umenia pre deti a mládež. Týmto necitlivým konaním ministerstvo ohrozuje dlhodobo budovanú dôveryhodnosť a medzinárodné renomé projektov BIBIANY,“ uviedla Marcinátová.

Ďalšie výpovede

Nový festivalový tím, ktorý od septembra pripravoval 17. ročník Bienále animácie Bratislava, sa od rozhodnutia Ministerstva kultúry SR dištancoval. Z uvedených dôvodov ukončil svoju účasť na prípravách festivalu.

Výpoveď dali aj ďalší traja zamestnanci, ktorí pracovali na oddelení Bienále ilustrácií Bratislava, z Centra detskej literatúry a čítania a PR. Ďalší výpovede ešte zvažujú.

Ako uviedli zamestnanci pre agentúru SITA, v ohrození je celkový chod inštitúcie, ktorá podľa ich názoru za pôsobenia Liptákovej „nabrala nový dych" a oživila domáce i zahraničné kontakty.

Ministerka Martina Šimkovičová vymenovala Petru Flach do funkcie riaditeľky Bibiany, medzinárodného domu umenia pre deti, a to od 26. marca.

Protest
V súvislosti s krokmi ministerky sa dnes pred BIBIANOU o 17:00 HOD. koná protest. Ten spoluorganizuje iniciatíva Otvorená kultúra.

foto: BIBIANA

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter