Aktuálne dianie 11. apríl 2017

Odštartovala petícia za odvolanie primátora Nesrovnala + vyjadrenie primátora


Petícia za odvolanie primátora Iva Nesrovnala sa začala v piatok 7. apríla na portáli

www.peticie.com. Petíciu za pár dní podpísalo viac ako 160 ľudí a podpisy pribúdajú. Medzi podpísanými je aj mestská poslankyňa Zdenka Zaťovičová.

Ako nám Z. Zaťovičová povedala, petíciu podporila z mnohých dôvodov, medziiným aj preto, lebo primátor neplní uznesenia mestského zastupiteľstva, nekomunikuje a ignoruje starostov sedemnástich mestských častí Bratislavy. Podľa nej zanedbáva aj riešenie problémov mestskej časti Dúbravka, napríklad v podobe Harmincovej ulice, električkových tratí, či podchodov. Ako dodala, primátor nerešpektuje vôľu obyvateľov Bratislavy, Dúbravky, miestnych a mestských poslancov a „vládne aroganciou moci. Toto tu nechceme“.

V petícii niektorí podpísaní občania primátorovi Nesrovnalovi napríklad vyčítajú, že si nectí zákon a koná proti vôli ľudí. Jeden z obyvateľov sa vyjadruje, že chce, aby odstúpil „najhorší primátor v histórii“. Inému sa nepáčia jeho „nekalé praktiky voči obyvateľom“. Mnohí sa podpísali, pretože sú proti výstavbe nájomných bytov v Dúbravke. Medzi ďalšími dôvodmi podpisu pod petíciou je nesúhlas s politickou aroganciou, či nesúhlas s doterajším postupom primátora pri riešení problémov v Bratislave. Iný názor tvrdí, že sa nezaujíma o ľudí v tomto meste. Ďalší občania sú toho názoru, že si tu „nemôžu robiť čo chcú“ a vyjadrujú nesúhlas s jeho politikou a opatreniami. Podľa ďalšieho názoru sa svojim konaním  stavia proti občanom, ktorí mu vo voľbách dali hlas. Zopár názorov na primátora je ostrých a aj za hranicou slušného vyjadrovania sa.

 Doplnenie zo správy TASR:

Bratislavský magistrát vníma petíciu ako legitímne vyjadrenie názoru občanov. Na druhej strane, mesto je sklamané z toho, že situácia okolo výstavby náhradných nájomných bytov v Dúbravke dospela až do takejto roviny. "Prečo verejnoprospešný projekt naráža na takýto odpor? Prečo úrady vychádzajú skôr v ústrety projektom súkromných developerov, než projektom riešeným vo verejnom záujme?" uviedla pre TASR hovorkyňa Bratislavy Zuzana Onufer.


Výstavba náhradných nájomných bytov prinesie podľa hlavného mesta prospech nielen pre nájomníkov reštituovaných bytov, ale má zlepšiť život Dúbravčanov v danej lokalite. Vedeniu mestskej časti magistrát ponúkol, že k pôvodným 30 miestam, ktoré na dočasné parkovanie vytvorilo, pribudne ešte jedna odstavná plocha s ďalšími 70 miestami. "To znamená, 100 áut bude mať i počas výstavby kde parkovať. Navyše tam vybudujeme park a trvalé parkovisko so 181 miestami," podotkla Onufer.

Bratislavská Dúbravka v otázke výstavby náhradných nájomných bytov v lokalite Pri kríži naďalej zotrváva na podmienke najskôr vyriešiť zeleň a vybudovať parkovisko pre autá, ktoré doteraz stáli na mieste začatej výstavby. V prípade ponuky magistrátu ohľadom parkovania podľa mestskej časti k žiadnej dohode nedošlo a Dúbravka stále trvá na tom, aby sa tu nestavalo.


Nesrovnal tvrdí, že výstavbu náhradných bytov v Dúbravke nebrzdí žiadny vecný problém, len záujem určitej skupiny ľudí, ktorým nevyhovuje verejnoprospešný projekt. Primátor apeluje na zastavenie "huckania ľudí proti svojmu mestu".

Pokiaľ ide o samotnú petíciu, Bratislavčania, ktorí chcú vyjadriť svoj názor prostredníctvom nej, budú vypočutí nielen v rámci ich zákonných práv, ale od roku 2012 musia o ich požiadavke a názore rokovať aj poslanci mestského zastupiteľstva. Na základe pravidiel vybavovania petícií v samospráve, musí byť každá petícia, pod ktorú sa podpísalo viac ako 3-tisíc osôb, zaradená do programu mestského zastupiteľstva.

 

Konanie miestneho referenda môžu obyvatelia podnietiť zorganizovaním petície. Miestne referendum v Bratislave rieši zákon o Bratislave v paragrafe 8. Mestské zastupiteľstvo vyhlási miestne referendum ak ide o petíciu skupiny obyvateľov Bratislavy v počte 20 % všetkých oprávnených voličov, alebo požiadavku aspoň tretiny miestnych zastupiteľstiev, ktorá musí byť podaná písomne s uvedením dôvodu, alebo o prípad, ktorý ustanovuje osobitný zákon. Výsledok miestneho referenda Bratislavy nahrádza rozhodnutie mestského zastupiteľstva, ak sa ho zúčastnilo aspoň 50 % oprávnených voličov.

 

(rl, red)

 

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter