Aktuálne dianie 26. apríl 2021

Od súmraku do úsvitu... poznáte nočného primátora?


Viete akú úlohu má nový nočný primátor Bratislavy? Nočné mesto. Piatok, polnoc. Centrum sa premieňa na nočný klub v uliciach je množstvo zahraničných mladíkov divoko lúčiacich sa so slobodou. Alkohol je pre mnohých lacnejší ako voda v ich domovskej krajine. Nie sú však jedinou skupinou, ktorá z času načas víri pokojné vody bratislavských riek. Aj keď sme si už počas pandémie takmer odvykli, nočný život hlavného mesta už roky strpčujú rôzne potýčky opilcov, zvracajúci, hluk, či rozbroje na frekventovaných uliciach. To všetko pochádza nielen zo zahraničnej, ale aj z domácej „kuchyne“. Podaktorí obyvatelia priľahlých lokalít situáciu opisujú ako svoju vojnu s veternými mlynmi.

Londýn, Amsterdam, ale aj ďalšie európske metropoly sa v uplynulých rokoch rozhodli zlú povesť zvrátiť a nájsť mestám v noci ich kultúrnu tvár. Vsádzajú na bezpečnosť nočného života. V spolupráci s nočnými starostami, „terénnymi pracovníkmi“ či políciou chcú zabezpečiť občanom po zotmení viac priestoru na pokojnú sebarealizáciu, či spoznávanie sa ľudí. Jednoducho dobrý pocit z kultúrneho vyžitia, či príjemne stráveného času s priateľmi nemá byť ohraničený nočnou hodinou.

Viac bezpečia do pulzujúcich nočných ulíc má priniesť aj nočný primátor Bratislavy

Bratislava po niekoľkých závažných udalostiach v srdci mesta, pri ktorých prišlo k úmrtiu mladých ľudí, avizovala kroky na zaistenie väčšej bezpečnosti. Jedným z takých opatrení je aj vytvorenie novej pozície na magistráte mesta.

Martin Královič začal na meste pracovať v polovici októbra minulého roku ako poradca primátora pre bezpečnosť. Začiatkom roku 2021 odštartoval magistrát komunikáciu tejto funkcie verejne, pomocou spojenia - nočný primátor. Činnosť jeho práce by mali pocítiť najmä obyvatelia lokalít s rušným nočným životom.

Jeho rola však nie je každodenný pohyb a riešenie konfliktov v teréne po zotmení. Zaoberať sa má  prevenciou a tiež komunikáciou a nastavením pravidiel so všetkými hráčmi na poli nočného života. „Úlohou nočného primátora je riešiť a koordinovať nočný život v Bratislave, inak povedané zlaďovať potreby a požiadavky kľúčových subjektov nočného života, a to rezidentov, návštevníkov (domácich, ale aj turistov), bezpečnostných zložiek a v neposlednom rade samotných prevádzkovateľov podnikov a ich personálu,“ vysvetľuje pre Bratislavský kuriér Magistrát mesta Bratislava.

Prichádza táto pozícia v správnom čase?

V Českej republike prebiehala v roku 2019 pomerne ostrá diskusia ohľadom zriadenia funkcie nočného starostu Prahy. Odporcovia považovali funkciu za zbytočnú a podľa niektorých pre „Pražákov“ aj mätúcu. Argumentovali najmä tím, že bez potrebných kompetencií nevyrieši takto vytvorená funkcia vôbec nič. Namiesto úradníkov – koordinátorov, uvádzali potrebu strážnikov- policajtov a namiesto mzdy úradníckej,  by preferovali mzdy pre policajtov či zdroje na ich výbavu. Starosta Prahy napokon do svojej funkcie nastúpil. Nie však na dlho.

Nočný starosta v Prahe v minulom roku pre pandémiu skončil

Ubehlo len niečo vyše roka a výkon jeho funkcie pozastavili. Pražská radnica rozviazala s nočným starostom pracovný pomer, ale miesto ponechala. Vraj po pandémii môže byť opäť aktuálne.

Jan Štern, bývalý nočný starosta pre MF Dnes uviedol, že nateraz nie je koho usmerňovať. Pandémia  turistický ruch umŕtvila a teraz sa snažia ho udržiavať pri živote.

Na otázky opodstatnenosti funkcie v tomto svetle má Bratislava iný názor a čas útlmu vidí ako príležitosť pripraviť sa na turistov lepšie. „Táto pozícia má veľký zmysel, pretože prichádza letné obdobie a predpokladáme, že postupne sa opatrenia proti koronavírusu budú uvoľňovať. To určite prinesie do mesta opäť viac života. Preto je dôležité myslieť a pripravovať sa na to dopredu, pretože aj samotná príprava bude trvať istý čas,“ informuje Katarína Rajčanová, hovorkyňa Hlavného mesta Bratislava.

Turizmus najviac položil na kolená práve Bratislavský kraj, preto rovnako ako magistrát dúfame, že svitá na lepšie časy. Avšak zahraniční turisti tu stále nie sú. Svedčí o tom aj 90 percentný prepad turizmu v našom kraji. Množstvo prostriedkov tak bude potrebné vynaložiť prioritne na to, aby turizmus, podniky a kultúra opätovne ožili.

 

3 otázky pre nočného primmátora Bratislavy, Martina Královiča

Na pozícii ste od októbra 2020, aj keď názov pozície ste začali komunikovať až v novom roku 2021. Priblížte svoju prácu naším čitateľom. Čo sa Vám za toto obdobie už podarilo pripraviť ?
Od minulého roka pracujem aktívne hlavne na zlepšení práce Mestskej polície Bratislava, ktorá je kľúčovým nástrojom mesta pri riešení bezpečnosti a poriadku aj v uliciach nočnej Bratislavy. Rovnako s kolegami z magistrátu a z MsP pracujem na obnove a zlepšení mestského kamerového systému, vďaka ktorému budeme môcť rýchlejšie  vyhodnocovať bezpečnostnú situáciu v meste a efektívnejšie riediť sily a prostriedky na zabezpečenie verejného poriadku. Spolu s náčelníkom MsP komunikujeme s viacerými mestskými časťami o možnosti zriadenia okrskových staníc na ich území a takýmto spôsobom chceme dostať viac príslušníkov polície do terénu a bližšie k obyvateľom Bratislavy.

Už v júni 2019 vedenie mesta Bratislava prišlo s návrhom viacerých opatrení v súvislosti so zlepšením bezpečnosti v bratislavských uliciach či prevádzkach. Spomínali sa školenia personálu v prevádzkach či certifikácie podnikov. Zrealizovali sa už niektoré z vtedy navrhovaných opatrení?
Ide o koncept "Certifikát Dobrého podniku" na ktorom začali pracovať ešte moji kolegovia, ktorí túto tému riešili pred mojim príchodom na magistrát. Obdobie pandémie logicky tieto aktivity spomalilo, resp. zastavilo. V najbližších mesiacoch, keď sa začnú uvoľňovať opatrenia a do ulíc Bratislavy sa vráti nočný život, plánujeme v komunikácii s podnikmi a v implementácii Certifikátu Dobrého podniku pokračovať ďalej.

Aké ďalšie opatrenia pripravujete? A aký dopad bude mať Vaša práca na život obyvateľov v centre Bratislavy a aký napríklad Dúbravke?
Cieľom manažmentu nočného života je zvýšiť bezpečnosť všetkých zainteresovaných strán a rovnako zvýšenie komfortu a kvality nočného života. Praktický dopad by mali pocítiť obyvatelia lokalít, kde prebieha aktívny nočný život v podobe intenzívnejšieho vymáhania dodržiavania pravidiel zo strany podnikov aj ich návštevníkov (či už čo sa týka nočného kľudu alebo verejného poriadku) ale rovnako to majú pocítiť aj návštevníci nočných podnikov a prevádzok v podobe väčšej bezpečnosti.

Jana Pohanková

(foto TASR, Facebook: Martin Kralovič)

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter