Aktuálne dianie 5. január 2020

Bratislava v roku 2019: Čo najdôležitejšie a najzaujímavejšie sa stalo v uplynulom roku podľa Bratislavského kuriéra?


Prinášame vám výber udalostí v Bratislave z konca roka 2018 a v roku 2019 tak, ako sme ich zaznamenali my, alebo aj iné médiá.

Čo vás v roku 2019 v súvislosti s udalosťami v Bratislave najviac potešilo, alebo naopak najviac pobúrilo, či zarmútilo?

5. decembra 2018/TASR:

Novozvolený primátor Bratislavy Matúš Vallo vylučuje vplyv podnikateľov z firiem Eset, Sygic či Pixel Federation, ktorí finančne podporili jeho predvolebnú kampaň, na vedenie a fungovanie hlavného mesta.

Uviedol to v rozhovore pre TASR s tým, že so stranami Progresívne Slovensko a Spolu-občianska demokracia (OD) diskutoval len o postoch viceprimátorov, delenie mestských podnikov odmieta.

Vallo deklaruje, že má dobrý tím i plán pre lepšiu Bratislavu a na plnení sľubov začal pracovať už na druhý deň po voľbách. Jeho snom je postaviť nové PKO.

7. 12. 2018: 

Novozvolený primátor Bratislavy Matúš Vallo prevzal vedenie hlavného mesta.

V Primaciálnom paláci sa v piatok konalo ustanovujúce zasadnutie mestského zastupiteľstva, kde Vallovi úrad odovzdal končiaci šéf bratislavskej samosprávy Ivo Nesrovnal.

Nový primátor aj novozvolení poslanci mestského zastupiteľstva zároveň zložili sľub.

20. 12.2018

Nový bratislavský primátor Matúš Vallo bude zarábať mesačne 5316 eur.

Plat v takejto výške mu schválili mestskí poslanci na svojom stredajšom rokovaní s účinnosťou od 7. decembra, keď Vallo prevzal vedenie hlavného mesta.

Primátorovi patrí tento rok minimálny mesačný plat vo výške 3797 eur.

Vypočítava sa súčinom priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve a príslušného násobku.

Priemerná mzda za minulý rok bola na úrovni 954 eur a Vallo je zaradený v deviatej platobnej skupine podľa počtu obyvateľov s násobkom 3,98.

Mestské zastupiteľstvo však môže minimálny plat podľa zákona zvýšiť až o 60 percent. Maximálny plat primátora hlavného mesta môže byť 6076 eur mesačne. 

Bratislavské mestské zastupiteľstvo však rozhodlo Vallovi zdvihnúť minimálny mesačný plat o 40 percent, a teda na sumu 5316 eur.

Bývalý primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal do augusta 2017 zarábal mesačne 4500 eur, v júli 2017 však mestskí poslanci rozhodli o znížení jeho platu na 3300 eur mesačne.

Na sumu 3416 eur mesačne mu poslanci zvýšenie platu odsúhlasili v júni, a to s účinnosťou od januára 2018.

7. FEBRUÁR 2019

Mesto vymenilo svojich zástupcov vo vedení strategických podnikov

Mesto Bratislava vymenilo svojich zástupov v predstavenstvách a dozorných radách v strategických podnikov s majetkovou účasťou hlavného mesta.

Ide o Bratislavskú vodárenskú spoločnosť (BVS), Dopravný podnik Bratislava (DPB), Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) či Metro Bratislava.

Vo štvrtok to odsúhlasili bratislavskí mestskí poslanci. Zároveň zobrali na vedomie zmenu stanov v DPB, OLO a BVS.

Menovanie nových predsedov predstavenstiev podľa mesta neznamená, že nastáva automaticky zmena aj na poste riaditeľa podniku.

Celý článok je tu.

2. apríl 2019:

Nová príspevková organizácia hlavného mesta - Metropolitný inštitút Bratislava (MIB) odštartovala v pondelok (1. 4.) svoju činnosť.Vedenie bratislavskej samosprávy sľubuje, že organizácia bude centrom inovácií, hnacou silou tvorivosti a nových prístupov k mestu.

Inštitút má byť kľúčovým nástrojom na reálnu zmenu Bratislavy na mesto, ktoré dokáže konkurovať úrovňou života najvyspelejším metropolám.

Do dňa vymenovania riaditeľa tejto organizácie na základe výberového konania bude organizáciu viesť Zuzana Stanová.

V prvej fáze má pracovať v organizácii do 20 ľudí, v druhej do 40 a v tretej okolo 50 ľudí.Na činnosť organizácie je v rozpočte pre tento rok vyčlenených viac ako 1,4 milióna eur, čo zahŕňa náklady na platy nových aj dočasne pridelených zamestnancov.

Ďalších zhruba 106.000 eur z kapitálových výdavkov je určených na obstarávanie a prípravu projektových dokumentácií pre menšie investičné projekty v oblasti verejných priestorov, dopravy či životného prostredia. 

1. JÚN 2019

Pred streľbou na Obchodnej ulici bol zranený policajt

Tesne pred piatkovou streľbou na Obchodnej ulici v Bratislave bol zranený policajt, na ktorého sa vrhol útočník. Potvrdila to polícia na sociálnej sieti.

"Policajti sa snažili odháňať ľudí preč, aby získali bezpečný priestor na zásah voči mužovi. Keďže si však dovolil útočiť priamo na ozbrojených policajtov,

nemal by zábrany bodnúť kohokoľvek naokolo, a preto bolo okamžité konanie nevyhnutné," vysvetľuje polícia.

Incident, ktorý vyústil do streľby na Obchodnej ulici v Bratislave, sa začal pred Ministerstvom financií SR na Štefanovičovej ulici.

Celý článok je tu

20. jún 2019:

Výberovou komisiou vybratý a primátorom Bratislavy Matúšom Vallom odobrený kandidát na šéfa Dopravného podniku Bratislava (DPB) Martin Rybanský pracoval v minulosti vo firmách, ktoré sú blízke bratislavskému mestskému poslancovi a členovi Dozornej rady DPB Jánovi Buocikovi.

Dokazujú to zverejnený životopis Rybanského i výpisy z obchodného registra SR. Vallo procesu výberových konaní dôveruje, v utorok (18. 6.) vyhlásil, že "takýto transparentný výber na riadiace pozície v mestských podnikoch sa doteraz neuskutočnil".

Buocik deklaruje, že nemal vplyv na rozhodnutie výberovej komisie. Rybanský je od februára 2016 riaditeľom divízie autobusy v DPB. Predtým pôsobil podľa zverejneného životopisu od júna 2012 do decembra 2014 ako manažér technicko-obchodného oddelenia v spoločnostiach Yutong autobusy a Bus trade.

Od januára 2015 do januára 2016 pracoval ako vedúci zahraničného obchodu vo firme Bus servis. Tieto firmy sú blízke poslancovi Buocikovi. Vo firme Yutong autobusy bol podľa obchodného registra Buocik ako spoločník v rokoch 2000 až 2018, od roku 2000 doteraz je spoločníkom v tejto spoločnosti Andrea Buociková.

Konateľom je Anton Mamojka. Buociková s Mamojkom figurujú ako spoločníci aj vo firme Bus trade.

Vo firme Bus servis je okrem Mamojku jedným zo spoločníkov aj Maroš Buocik. Rebríček najvhodnejších uchádzačov na šéfa DPB pritom zostavila výberová komisia na základe pohovorov s personalistami, kontroly integrity a hodnotenia.

Následne po verejnom a neverejnom vypočutí odporučila primátorovi Vallovi, aby mestskému zastupiteľstvu navrhol na schválenie Rybanského za nového šéfa DPB. Primátor sa s odporučením stotožnil.

9. júl 2019:

Občianske združenie Dúhový PRIDE Bratislava získalo podporu na projekt

Dúhový PRIDE Bratislava 2019“ z grantového programu mesta Bratislava na podporu kultúry Ars Bratislavensis pre rok 2019 v sume 3000 eur. Ako Bratislavský kuriér informovalo hlavné mesto, o grant pre tento rok sa mohli žiadatelia uchádzať do 31. decembra 2018.

„Odborná hodnotiaca komisia sa zaoberala spolu 220 žiadosťami, ktoré bodovala na základe vopred stanovených kritérií. Tým žiadostiam, ktoré dosiahli  v hodnotení 70% a viac maximálneho bodového zisku, odporučila aj sumu dotácie. OZ Dúhový PRIDE Bratislava sa zapojilo do výzvy s projektom

"Dúhový PRIDE Bratislava 2019", pričom sa uchádzalo o podporu v objeme 5000 eur. Projekt získal 85% max. bodového zisku.

Následne bola grantovou komisiou programu Ars Bratislavensis navrhnutá dotácia v už uvedenej výške 3000 eur,“ uviedol hovorca mesta Peter Bubla.

Na našu otázku kto sa chystá vystúpiť s prejavom z magistrátu, mesto odpovedalo, že na podujatí vystúpi primátor Bratislavy Matúš Vallo.

22. AUGUST 2019

Stanica MsP na Obchodnej chce byť kontaktným centrom i zónou bezpečia

Na Obchodnej ulici v centre Bratislavy vo štvrtok oficiálne otvorili novú stanicu mestskej polície (MsP). Jej zriadenie je reakciou na fakt, že ulica patrí medzi najintenzívnejšie nočné zóny v Bratislave a v posledných rokoch je spájaná s negatívnymi spoločenskými prejavmi, vrátane násilností s tragickými následkami. Článok je tu.

3. sept. 2019:

Primátor Bratislavy Matúš Vallo podpísal koncom februára zmluvu za 90.000 eur s advokátskou kanceláriou TaylorWessing e/n/w/c advokáti, v menej ktorej koná advokát Radovan Pala. Ten je jeden zo spoločníkov firmy a figurujú tam aj Andrej Leontiev či Ján Lazur.

Predmetom zmluvy sú právne služby v mestských firmách Dopravný podnik Bratislava (DPB) a Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS).

Bratislavské noviny upozornili, že mesto cielene oslovilo túto kanceláriu, a poukázali i na fakt, že Pala stál pri vzniku strany Progresívne Slovensko a s Vallom sa poznajú roky.

Primátor sa voči medializovaným informáciám bráni a tvrdí, že sa nikdy netajil tým, že sa s Palom osobne pozná.

"Nikdy sme netajili ani to, že sme jeho kanceláriu oslovili na poradenstvo pri výkone akcionárskych práv mesta v spoločnostiach s majetkovou účasťou mesta, ako sú BVS a DPB. Dôvodom kontrahovania advokátskej kancelárie Taylor Wessing vôbec nebola moja známosť s Radom Palom.

Bola to jeho integrita, integrita jeho kolegu, a rovnako skutočnosť, že advokátska kancelária Taylor Wessing na Slovensku je dlhodobo hodnotená nezávislými ratingovými spoločnosťami ako jedna z najlepších,"

argumentuje primátor na sociálnej sieti. Leontiev a Pala sú podľa Valla v týchto oblastiach uvádzaní medzi poprednými špecialistami na trhu právnych služieb.

Čo o tom písal Nový čas:

8. sept. 2019

Bratislava nedávno rozdala granty za 300 tisíc eur. Peniaze dostalo aj združenie, v ktorom figuruje aj súčasná viceprimátorka L. Štasselová, či dočasná riaditeľka Metropolitného inštitútu Bratislava (MIB) Zuzana Stanová.

V jednom prípade dostali grant dve združenia, v ktorých figuruje jeden a ten istý človek. Pozreli sme sa trochu podrobnejšie, kto vlastne dostal z tohto grantového programu najviac peňazí. Komu napríklad tento rok pridelilo hlavné mesto za rok 2019 granty, prostredníctvom Ars Bratislavensis?

Celý článok je tu.

4. OKTÓBER 2019

Pozorujeme snahu zdiskreditovať nové vedenie mesta, vyhlásil magistrát

Mesto Bratislava pozoruje snahu zdiskreditovať nové vedenie samosprávy a jej niektorých zamestnancov. Magistrát tvrdí, že sa to začalo trestným oznámením, ktoré niekto zneužil proti viceprimátorke Tatiane Kratochvílovej.

Pokračuje to podľa mesta letákmi, v ktorých má byť zneužitá identita ďalšej námestníčky Lucii Štasselovej a objavili sa aj emailové správy z falošných adries, ktoré sa vydávajú za oficiálnu komunikáciu medzi zamestnancami a vedením magistrátu. TASR o tom informoval hovorca Bratislavy Peter Bubla.

"Takéto praktiky považujeme za neprípustné, nebudeme ich tolerovať a jednoznačne ich odsudzujeme. Zvažujeme v tejto súvislosti podanie trestného oznámenia.Cítime, že tieto veci sa dejú v dôsledku našej snahy urobiť poriadok v mestských podnikoch.

Nepoľavíme a budeme pokračovať v presadzovaní verejného záujmu v týchto firmách," vyhlásilo mesto Bratislava na čele s primátorom Matúšom Vallom.

Celý článok je tu

26. október 2019:

Z Dopravného podniku Bratislava (DPB) má odísť zamestnankyňa Katarína Janošťáková, ktorá bola od roku 2010 spoločníkom i konateľom vo firme Mirabella s aktuálne odsúdeným Antoninom Vadalom. Ohlásili to viceprimátorka Bratislavy Tatiana Kratochvílová i primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Vedenie DPB to však pre TASR nateraz nepotvrdilo a uviedlo, že v tejto veci s mestom rokuje. "Pani Janošťáková po ukončení uzávierky za rok 2018 odíde z DPB," oznámila bratislavským mestským poslancom vo štvrtok (24. 10.) Kratochvílová.

Ako podotkla, je potrebné, aby uzávierku DPB ukončili pracovníci, ktorí boli zodpovední doteraz za financie. "Nové vedenie DPB si však vytvorí nový tím," povedala námestníčka.

Vallo uviedol, že nevie presne, dokedy Janošťákovej táto práca bude trvať. "Myslím si, že sa bavíme o týždňoch a mesiacoch," podotkol primátor. "Vedenie DPB rokuje v tejto veci s hlavným mestom, zároveň budúci týždeň bude rokovanie s pani Janošťákovou, pretože čerpá dovolenku, následne sa podnik vyjadrí.

Pani Janošťáková z titulu jej funkcie a pracovnej náplne nebola zodpovedná za žiadny nákup náhradných dielov a tí, ktorí zodpovední boli, v podniku už nepracujú," uviedla v stanovisku hovorkyňa DPB Adriana Volfová.

Vedenie mesta Bratislavy na čele s primátorom Vallom zrušilo najprv koncom júna Janošťákovej poverenie na dočasné riadenie ekonomického úseku DPB.

Stalo sa tak po prevalení sa informácií o jej spojení s Vadalom i o tom, že v roku 2017 mala podľa zverejneného blogu ako hlavná účtovníčka zodpovedať za kontrolu a schvaľovanie faktúr za "predražené náhradné diely".

Janošťákovú na dočasné riadenie ekonomického úseku poverilo vtedajšie dočasné vedenie DPB, ktoré navrhol primátor Vallo a schválilo ho mestské zastupiteľstvo. Primátor v júni na zverejnené informácie reagoval, že doteraz nevedel, že také meno a taká osoba existuje.

Spolu s DPB uviedol, že Janošťáková bola poverená vedením ekonomického úseku dočasným manažmentom podniku, pretože bola hierarchicky najvyššie postavená zamestnankyňa tohto úseku po tom, ako bol predchádzajúci riaditeľ postavený mimo výkonu funkcie.

Vedenie podniku v júni deklarovalo, že počas pôsobenia Janošťákovej pod novým manažmentom neboli zistené žiadne pochybenia.

"Naopak, bola prínosom pri stransparentnení obstarávania náhradných dielov," vyhlásil DPB. Poverenie Janošťákovej malo trvať do času, keď riadenie podniku prevezme nový manažment z transparentných výberových konaní.

Benátsky súd odsúdil 9. októbra talianskeho podnikateľa Antonina Vadalu na deväť rokov a štyri mesiace väzenia za pašovanie drog z Južnej Ameriky do talianskej Kalábrie. Malo ísť o kokaín. Spolu s Vadalom bolo v rámci procesu odsúdených ďalších 17 podozrivých.

Vadalu zadržali v marci 2018 v Michalovciach na základe európskeho zatýkacieho rozkazu. Zatknutý a vyšetrovaný bol krátko predtým aj v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. (TASR)

28. október 2019:

V súvislosti s poverením Jána Mazúra dočasným vedením Metropolitného inštitútu Bratislava, sme magistrátu položili niekoľko otázok. Pýtali sme sa, na základe čoho bol M. Vallom navrhnutý Ján Mazúr za nového dočasného šéfa MIB-u? Prečo do vymenovania nového nezostala Z. Stanová?

Kedy bude nové výberové konanie? Môžu sa doň prihlásiť aj tí, ktorí neuspeli? Požiadali sme aj o dostupné linky na túto organizáciu. Tu je odpoveď mesta, ktorú sprostredkoval hovorca Peter Bubla:

Zuzana Stanová bude jednou z koordinátoriek nájomného bývania na magistráte. Je to dôležitá úloha a priorita magistrátu, ktorá si vyžaduje celého človeka na plný úväzok.

So Zuzanou Stanovou bola od začiatku dohoda, že MIB dočasne povedie do októbra, aby sa následne mohla naplno venovať agende nájomného bývania. 

Poslanci dočasne poverili vedením MIBu kolegu z magistrátu Jána Mazúra, ktorý sa spolupodieľal na Pláne Bratislava a na magistráte pomáhal vytvárať nové pravidlá pre výberové konania.  Na magistráte je od začiatku so súčasným vedením, bol pri zrode MIBu, spolupracoval s ľuďmi z MIBu v rámci svojich úloh.

Predpokladáme, že nové výberové konanie by malo byť vyhlásené do konca tohto roka. Žiadne pravidlo nebráni tomu, aby sa doň nemohli prihlásiť aj tí, ktorí neuspeli v predchádzajúcom výberovom konaní“. Za riaditeľa mestského Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB) odporučila výberová komisia primátorovi navrhnúť na mestskom zastupiteľstve Michala Hladkého.

Ide o Košičana, ktorý svoj doterajší profesijný život venoval východoslovenskej metropole.

Ako uviedol M. Vallo na mestskom zastupiteľstve 24. októbra, bol vybratý uchádzač „s ktorým sme boli veľmi spokojní“ a mesto s ním začalo diskusiu o jeho nástupe a o jeho plate.

„Bohužiaľ vo finále sme sa nezhodli ani o jeho plate, ani o jeho čase nástupu, keďže je Košičan a potreboval neprimerane veľký čas na to, aby mohol nastúpiť do MIB, ....v priateľskej a dobrej nálade sme sa s ním rozišli a nezamestná sa v našom inštitúte.“

Vallo dodal, že ide o komplikovanú situáciu, pretože „MIB je nová vec a veľa ľudí nevie, čo si vôbec má predstaviť o tom, keď idú riadiť takúto vec...“.Oznámil, že nové výberové konanie by malo byť na začiatku budúceho roka.

21. november 2019

Primátor Bratislavy Matúš Vallo bude od decembra zarábať mesačne 6048 eur. Plat v takejto výške mu vo štvrtok schválili mestskí poslanci.

Vallo od decembra 2018, keď prevzal vedenie mesta, až doteraz zarábal mesačne 5316 eur.

Aktuálny základný či minimálny plat primátora hlavného mesta SR je 4032 eur.

Vypočítava sa súčinom priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve a príslušného násobku.

Mestské zastupiteľstvo však na návrh starostu Vrakune a mestského poslanca Martina Kuruca rozhodlo, že Vallovi základný mesačný plat zvýšia o 50 percent, a teda na sumu 6048 eur.

27. NOVEMBER 2019

Hlavné mesto dostane od vlády finančnú pomoc vo výške 15,1 milióna eur

Vláda SR finančne podporí mesto Bratislava sumou 15,1 milióna eur. Rozhodol o tom v stredu vládny kabinet na svojom výjazdovom zasadnutí v bratislavskom Primaciálnom paláci.

Vláda zároveň hlavnému mestu odpustí návratnú finančnú výpomoc vo výške desiatich miliónov eur, ktorú magistrát získal od štátu v minulosti.

V prípade poskytnutia dotácie sa spomínajú najdôležitejšie rozvojové projekty a opatrenia, ktoré bratislavský magistrát plánuje realizovať v najbližšom období. Článok je tu.

5. december 2019

Stretnutie primátora M. Valla s občanmi sa uskutočnilo v Starej tržnici 3. decembra.

Na čo sa niektorí obyvatelia mesta pýtali a čo im odpovedal? Vybrali sme pre vás niekoľko otázok a odpovedí.

Prihlásil sa obyvateľ centra mesta, ktorý okrem iného prízvukoval, aby sa na obyvateľov pešej zóny pamätalo aj pri parkovacej politike.

Poukázal na podľa neho katastrofálnu situáciu v historickom centre mesta, najmä na a v okolí ulíc Michalská a Ventúrska.

Treba sa prísť pozrieť a je to podľa neho jedna obrovská krčma, ktorá so sebou nesie všetko čo s tým súvisí, je to hanba tohto mesta a nepočul žiadny námet, ktorý by smeroval k zlepšeniu tohto stavu.

“Ovracané, očúrané ulice s prepáčením za výraz“, teda opatrenia, aby sa tam nenachádzalo rozbité sklo, aby sa nenachádzala na uliciach krv, pretože to tam takisto všetko je. Som obyvateľom tejto oblasti a bojovali sme za VZN o obmedzení prevádzkových hodín. Prijalo sa podľa neho kompromisné riešenie.

Myslí si ale, že celé VZN je jeden zdrap papiera ktoré nikto nedodržiava a ktoré nedokáže mestská časť, mesto ani mestská polícia vynútiť. Primátor M. Vallo zareagoval a uviedol, že mesto má zásahovú jednotku MsP na Obchodnej ulici a ako sledoval ich činnosť, tak je podľa neho „nový svet“.

“Dnes tým chlapcom zo zásahovky by som sa bál povedať nie...“ Povedal, že vo finále má byť v zásahovej jednotke 25 ľudí, dnes je ich tam zatiaľ 11. Mesto sa podľa neho týmto spôsobom chystá zasahovať v centre mesta. Teraz je to podľa neho o niečo pokojnejšie, pretože je zima, ľudia nie sú vonku.

Leto bolo naozaj divoké a myslí si, že toto bude cesta ako to urobiť.

Celý článok je tu.

8. DECEMBER 2019

Na bratislavskom Námestí SNP zomrel nadránom muž, polícia hľadá svedkov

Bratislavská polícia hľadá svedkov incidentu, ktorí mohli vidieť napadnutie na Námestí SNP v ranných nedeľňajších hodinách, po ktorom mal zomrieť muž.

Polícia o tom informuje na sociálnej sieti. 

V skorých ranných hodinách bola vyslaná policajná hliadka na Námestie SNP, kde sa mala nachádzať osoba v bezvedomí. Na miesto sa dostavili aj záchranári. „Muža sa však aj napriek snahe záchranárov oživiť nepodarilo,“ dodáva stanovisko polície.

Podľa doterajších informácií mal neznámy páchateľ po konflikte poškodeného fyzicky napadnúť a následne utiecť na neznáme miesto.

Celý článok je tu.

M. Vallo: Nasadili sme veľké tempo a rozbehli množstvo veľkých projektov 

7. decembra 2019: (TASR) - Nasadili sme veľké tempo a rozbehli množstvo veľkých projektov. Nepozeráme sa však na to, či budeme aj ďalšie voľby zvolení, ale čo pre Bratislavu urobíme a kde ju posunieme. Vyhlásil to primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Zhodnotil tak svoj prvý rok vo funkcii primátora hlavného mesta. Nové vedenie bratislavskej samosprávy deklaruje, že sa mu podarilo presadiť a naštartovať mnoho zásadných opatrení, no muselo riešiť aj zlý stav mesta a niektoré veci preto vyšli nie celkom podľa predstáv.

"Som presvedčený, že sa nám podarilo postaviť dobrý tím ľudí, ktorý dnes vedú toto mesto. Mám pocit, že sme dokázali aj spojiť starostov s mestom a konečne zakopať vojnovú sekeru, ktorá tu vždy bola," povedal Vallo pre TASR.

Tvrdí, že mesiace zdôrazňoval hlavne veci ako tím, plán a spolupráca. Primátor a jeho spolupracovníci medzi úspešné projekty v rámci prvého roka svojho pôsobenia zaraďujú zriadenie Metropolitného inštitútu Bratislavy, zonáciu bratislavského lesoparku, transparentné pravidlá na obsadzovanie manažmentov bratislavských mestských podnikov, posilnenie mestskej polície či nový, pružnejší systém obstarávania letnej a zimnej údržby. 

"Po rokoch sporov a mnohých neúspešných pokusoch o zavedenie parkovacej politiky poslanci mestského zastupiteľstva schválili jednomyseľne návrh férového parkovania," priblížil hovorca Bratislavy Peter Bubla. Celomestská parkovacia politika by mala v Bratislave začať platiť od roku 2021.

Mesto Bratislava deklaruje, že pracuje aj na zlepšovaní MHD. Momentálne Dopravný podnik Bratislava napríklad realizuje súťaž na obstaranie 81 nových klimatizovaných kĺbových autobusov a štyroch minibusov. Pripomína aj otázku nájomného bývania, do riešenia ktorej sa pustilo. 

"Metropolitný inštitút Bratislavy spúšťa architektonické súťaže na výstavbu nových bytových domov. Pripravujeme tiež rekonštrukcie existujúcich bytov, chystáme koncepciu spolupráce s developermi aj finančnými inštitúciami," podotkol Bubla.

V oblasti bezpečnosti spomína otvorenie novej stanice mestskej polície na Obchodnej ulici či rozšírenie kamerového systému. "Prijali sme tiež viacero opatrení, ktorých cieľom je zlepšenie životného prostredia a obnovy zelene v meste.

Pustili sme sa aj do opravy verejného priestoru," povedal hovorca. Súčasné vedenie mesta priznáva, že nie všetky veci vyšli podľa plánu.

Dôvodom bol podľa neho aj stav mesta, v akom ho našlo. Problémy v zime spôsobila takzvaná chodníková novela, v dôsledku čoho sa nedarilo čistiť všetky chodníky. Nepodarilo sa zásadne zlepšiť ani čistenie komunikácií, magistrát tvrdí, že pre nedostatočné kapacity dispečingu a aj pre nevhodne nastavený operačný plán.

V lete zasa problém spôsobili komáre. Mesto priznalo problémy aj so včasným informovaním pri rozkopávkach a uzáverách.
V budúcom roku avizuje vedenie Bratislavy pokračovanie v modernizácii Karlovesko-dúbravskej električkovej radiály, a to od Molecovej po tunel.

V pláne je viacero súťaží, medzi nimi napríklad na kúpele Grössling, Námestie SNP a Kamenné námestie či na depozitár pre Galériu a Múzeum mesta Bratislavy. Mesto chce začať aj s komplexnou revitalizáciou Sadu Janka Kráľa.

31. DECEMBER 2019

Mesto od januára 2020 zvýši daň z nehnuteľnosti

Mesto Bratislava zvýši od 1. januára 2020 daň z nehnuteľnosti na svojom území.

Rozhodli o tom bratislavskí mestskí poslanci na mestskom zastupiteľstve 12. decembra.

Primátor Bratislavy Matúš Vallo argumentuje, že k zvýšeniu dane z nehnuteľnosti je mesto nútené každodennou realitou a že má o 15 miliónov eur vyššie náklady pre všetky legislatívne opatrenia štátu za posledné obdobie. "Reálna situácia je taká, že Bratislava dnes potrebuje peniaze," povedal.

Celý článok je tu

Čo o tom napísali iné médiá:

(red, tasr)

Ilustr. Foto: Archív Br. kuriér

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter