Aktuálne dianie 5. december 2019

Účastník stretnutia primátora s obyvateľmi 3.12.: Historické centrum mesta je jedna obrovská krčma


Stretnutie primátora M. Valla s občanmi sa uskutočnilo v Starej tržnici 3. decembra.

Na čo sa niektorí obyvatelia mesta pýtali a čo im odpovedal? Vybrali sme pre vás niekoľko otázok a odpovedí.

Prihlásil sa obyvateľ centra mesta, ktorý okrem iného prízvukoval, aby sa na obyvateľov pešej zóny pamätalo aj pri parkovacej politike.

Poukázal na podľa neho katastrofálnu situáciu v historickom centre mesta, najmä na a v okolí ulíc Michalská a Ventúrska.

Treba sa prísť pozrieť a je to podľa neho jedna obrovská krčma, ktorá so sebou nesie všetko čo s tým súvisí, je to hanba tohto mesta a nepočul žiadny námet, ktorý by smeroval k zlepšeniu tohto stavu.

“Ovracané, očúrané ulice s prepáčením za výraz“, teda opatrenia, aby sa tam nenachádzalo rozbité sklo, aby sa nenachádzala na uliciach krv, pretože to tam takisto všetko je.

Som obyvateľom tejto oblasti a bojovali sme za VZN o obmedzení prevádzkových hodín. Prijalo sa podľa neho kompromisné riešenie.

Myslí si ale, že celé VZN je jeden zdrap papiera ktoré nikto nedodržiava a ktoré nedokáže mestská časť, mesto ani mestská polícia vynútiť.

Primátor M. Vallo zareagoval a uviedol, že mesto má zásahovú jednotku MsP na Obchodnej ulici a ako sledoval ich činnosť, tak je podľa neho „nový svet“.

“Dnes tým chlapcom zo zásahovky by som sa bál povedať nie...“ Povedal, že vo finále má byť v zásahovej jednotke 25 ľudí, dnes je ich tam zatiaľ 11. Mesto sa podľa neho týmto spôsobom chystá zasahovať v centre mesta. Teraz je to podľa neho o niečo pokojnejšie, pretože je zima, ľudia nie sú vonku. Leto bolo naozaj divoké a myslí si, že toto bude cesta ako to urobiť.

Reagovala aj starostka Starého Mesta Z. Aufrichtová k neporiadku a rozbitým fľašiam na uliciach. Staré Mesto chce riešiť tie malé podniky, ktoré predávajú lacný alkohol za štyri eurá a ktoré sú často príčinou toho, ako vyzerajú po noci historické fasády. Miestna samospráva chce obmedziť takýto predaj v potravinách v historickom jadre.

Iný z obyvateľov mesta sa pýtal na bezbariérovosť v meste a kritizoval ju.

Opísal svoj zážitok, ak so svokrou na vozíčku nemohol zaparkovať v centre mesta, kam chcel ísť na vianočné trhy, pretože buď boli obsadené, alebo podzemná garáž miesta pre vozičkárov neposkytovala, pri Dome umenia na Treskoňovej boli podľa neho zrušené a nahradené umením. Šiel teda na magistrát s otázkou či boli tieto miesta nahradené.

Odpovedané mu bolo, že sú pred vstupom do Nemocnice Milosrdných. Namietal, že sú tam iba dve miesta vyhradené pre invalidov idúcich do nemocnice a jedno miesto vyhradené pre sanitky. Pýtal sa, ako má ísť s invalidom do mesta a kde zaparkovať? Od úradníčky na styku s verejnosťou dostal odpoveď, že zámerom primátora je obmedziť automobilovú dopravu v centre....

“Mám sa teda s 90-ročnou svokrou na vozíku prepravovať MHD,? spýtal sa obyvateľ. Kontaktoval aj hliadku MsP s otázkou, čo by sa stalo, kedy zaparkoval auto s invalidom na mieste, ktoré majú držitelia vyhradzovacích a parkovacích kariet. Odpoveď bola, že bude odtiahnutý a potrestaný.

Otázka: Ako chcete pán primátor riešiť tento problém v nasledujúcom roku vo funkcii? Tento obyvateľ kritizoval ďalej aj otázku bezbariérovosti na niektorých železničných staniciach v hlavnom meste, čo nespadá do kompetencie magistrátu.

Primátor M. Vallo na to povedal, že nebudú ubúdať parkovacie miesta pre telesne postihnutých ľudí. Je to aj vec, ktorú reguluje zákon.

Vyjadril ľútosť, že obyvateľ so svojou svokrou nezaparkoval. Pripomenul, že sa rozmohol nešvár kedy si ľudia, ktorí kartičku telesne postihnutého nepotrebujú, si ju napriek tomu vybavia a vedia si ju vybaviť a berú parkovacie miesta ľuďom, ktorí ich potrebujú.

Prvá námestníčka primátora T. Kratochvílová uviedla, že zrušené parkovacie miesta pre invalidov v okolí Treskoňovej boli nahradené vo vyššej časti Námestia SNP.  Uviedla ďalej, že s preukazom zdravotne postihnutého môže vodič zaparkovať aj na mieste ktoré nie je vyhradené pre ťažko zdravotne postihnutého.

Vyjadrila názor, že je možné, v čase konania vianočných trhov, že sú tieto miesta viac obsadzované.

Ďalší obyvateľ uviedol, že v centre mesta sa pohybuje stále a vidí, čo sa tu deje. Poukázal na miznutie verejných toaliet v centre mesta, poukázal na premávku áut po celom Námestí SNP, ktoré sa tu podľa neho prevážajú hore-dole najmä počas víkendu a spýtal sa, prečo nie sú odkláňané už v hornej časti námestia.

Ako uviedol, má problém cez víkend zaparkovať v okolí svojho bydliska napriek tomu, že má kúpenú kartu BPS a mal rôzne ďalšie karty, ktoré ale problém so zaparkovaním neriešili a je z toho nervózny.

Tvrdí, že autá z centra treba odkláňať a kto sa chce ísť zabávať do centra nech príde MHD, alebo taxíkmi, ktoré sú podľa neho lacné a je ich plno. Kritizoval státie áut i áut taxislužieb najmä večer pri Poľskom inštitúte. Autá tu stoja na cyklochodníku a je to nebezpečné....

Matúš Vallo priznal, že sieť mestských toaliet je nefunkčná , máme viaceré podzemné toalety, ktoré nefungujú. K parkovacím miestam uviedol, že „práve o tom je parkovacia politika, aby ten kto nie je Bratislavčan, platil omnoho viac za to miesto, ako ten kto je Bratislavčan“.

Jedna z obyvateliek poukázala, resp. sa spýtala, či bude stretnutie primátora s divadelníkmi v súvislosti s rozhodnutím viesť električku popred nové SND a uviedla, že jej chýba väčšia diskusia na túto závažnú tému.

Primátor Vallo k tomu povedal, že stretnutie bolo zrušené kvôli smutným dôvodom (úmrtie herečky) a termín, ktorý je dohodnutý s divadlom je 13. december o 17,30 priamo v divadle. Obyvateľka sa ešte spýtala, či dá k dispozícii odbornej verejnosti tie štúdie „o ktorých sme len počuli že niekde existujú, nikto ich vlastne nevidel a hlavne ich nevideli odborníci, lebo my ich asi neviem posúdiť, či by bolo možné objednať (vypočuť?)aj iný názor...

Primátor Vallo na to povedal, že návrhy sú zverejnené na web stránke mesta už niekoľko týždňov. „Som presvedčený, že naša skupina, ktorá to robila sú odborníci a dokonca musím povedať že jedni z najlepších, určite na našom území. Sme zvedaví na každý iný odborný protinázor...“

(red)

Foto: Br. kuriér

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter