Aktuálne dianie 8. máj 2020

Zomrel niekto na Slovensku a v Bratislave výlučne na Covid19?


Bratislavský kuriér sa stále márne snaží získať informáciu, koľko ľudí na Slovensku zomrelo výhradne na COVID19. Ministerstvo zdravotníctva nám opakovane odmieta poskytnúť túto informáciu a neodpovedá ani na ďalšie, súvisiace.  

Naposledy sme sa preto s otázkami týkajúcimi COVID-u19, obrátili na Univerzitnú nemocnicu Bratislava (UNB). Zaslali sme jej štyri otázky s tým, že odpoveď, aj to len neúplnú, sme dostali na tú poslednú, štvrtú.

Prvé tri zostali bez reakcie ale s tým, že sa máme obrátiť na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou: "Tieto otázky prosím smerujte na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý pitvu nariaďuje". Na tento úrad sme sa preto obrátili s rovnakými otázkami. Tu sú otázky na UNB a odpovede:

1. Koľko ľudí zomrelo v BRATISLAVE v zariadeniach UNB výlučne na COVID19 k 3. máju 2020 a v akom veku boli?

Odpoveď: žiadna

2. Koľko ľudí je evidovaných, že zomrelo v Bratislave na COVID 19 v rámci UNB s tým, že mali aj iné závažné ochorenia - o aké ochorenia išlo?

Odpoveď: žiadna

3. Koľkí ľudia, ktorí umreli v rámci UNB na COVID 19 boli pitvaní a u ktorých pitva dokázala, že zomreli výlučne na COVID19?

Odpoveď: žiadna

4. Koľko ľudí k 1. 5. 2020 bolo hospitalizovaných do zariadení UNB s tým, že majú VÝLUČNE COVID 19 a koľko ľudí bolo hospitalizovaných s COVID19 s tým, že sa liečia, alebo sa liečili na iné závažné a život ohrozujúce choroby?

ODPOVEĎ: K 1. máju bolo  v Univerzitnej nemocnici Bratislava bolo hospitalizovaných 87 potvrdených COVID -19 pacientov.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorému sme otázky zaslali 6. mája nám odpovedal, že našu žiadosť eviduje a stanovisko pošle po spracovaní údajov.

Ako sme už informovali 23. apríla na našom webe,  Ministerstvo zdravotníctva SR nám odmieta poskytnúť informácie o chorobách, ktorými trpeli ľudia predtým, ako zomreli a ktorých úmrtie je pripisované COVID19. Na našu otázku, aby nás rezort zdravotníctva informoval o diagnózach pacientov, či mali a či sa liečili aj na iné závažné ochorenie, alebo ochorenia a koľko mali rokov, nám hovorkyňa ministerstva zdravotníctva napísala:

„Vzhľadom na to, že ide o osobné údaje zosnulých, Vami požadované údaje nebudeme zverejňovať“.

Na naše ďalšie naliehanie nám bolo oznámené toto: „Platí, pôvodná odpoveď, na doplnenie uvádzame, že vekové rozpätie zosnulých pacientov bolo od 58 do 95 rokov. Aj vzhľadom na vek mali aj pridružené zdravotné problémy“. Celý článok nájdete tu.

Pripomíname, že sme nežiadali mená pacientov, ani ich osobné údaje. Zásadnou otázkou je, koľkí ľudia na Slovensku zomreli výlučne na COVID19 bez toho, aby sa predtým, alebo počas ochorenia na vírus, liečili aj na iné závažné choroby a aké. Ak vie niekto odpovedať na túto otázku, prosím zašlite nám tieto informácie. Ďakujeme.

(rl)

Foto: unb.sk

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter