Aktuálne dianie 9. august 2021

Školy a škôlky zápasia s kapacitným problémami. Aké riešenia prinášajú mestské časti?


Po náročnom „pandemickom“ školskom roku, kedy niektoré z detí zasadli do školských lavíc len na niekoľko týždňov, máme pred sebou nový školský rok 2021/2022. Čo od neho môžu rodičia, žiaci ba aj vedenie škôl očakávať ešte nikto nevie. Zaočkovanosť  v Bratislave je na najvyššej úrovni na Slovensku, preto dúfajú, že nový školský rok sa bude čo najviac približovať k normálu z obdobia pred pandémiou.

Napriek spomínaným okolnostiam sa vo viacerých bratislavských mestských častiach nezabudlo ani na to, že naše regionálne školstvo trpí problémami, na ktoré jednorazová vakcína neexistuje. Okrem nedostatku učiteľov sa roky hovorí najmä o nedostatku kapacít v materských a základných školách. Tie musia často improvizovať a obraz detí učiacich sa v prerobených priestoroch jedálne či telocvični sa stal realitou pre viacero miestnych samospráv. Oslovili sme jednotlivé mestské časti, aby sme situáciu pred začatím školského roka zmapovali a rovnako zistili, aké koncepčné riešenia svojim obyvateľom ponúkajú do ďalších rokov.

Ružinove pribudne 100 nových miest ročne, stále to nestačí

Mestská časť Bratislava-Ružinov je zriaďovateľom 9 základných a 11 materských škôl. Zvyšovanie kapacít je však problémom, ktorý samospráva rieši nepretržite už niekoľko rokov.

V materských školách plánuje Ružinov otvárať minimálne 106 tried,  čo je za obdobie piatich rokov o 9 až 10 tried viac. „Záujem o umiestnenie detí na predprimárne vzdelávanie do materských škôl je v ostatných rokoch pretrvávajúci, vyhovieť sa darí prioritne žiadostiam zákonných zástupcov, ktorých deti dovŕšia do konca augusta 5 rokov veku, a pre ktorých sa od septembra stáva predprimárne vzdelávanie povinným. Následne potom môžeme umiestniť aj mladšie deti, ktoré v nadväznosti na kapacitu tej ktorej materskej školy dopĺňajú zostavy kolektívu detí v triedach,“ informuje o situácii v Ružinove Adela Vavrušová z komunikačného oddelenia MČ Ružinov.

Počet prijatých detí  v porovnaní s minulým rokom vzrástol a mestská časť pracuje na ďalších možnostiach rozširovania kapacít. „Pridávame miesta tempom približne 100 nových miest ročne. Stále to úplne nestačí, ale je to to, čo si môžeme dovoliť," uvádza starosta Ružinova Martin Chren. Ružinov navyše plánuje zvýšiť kapacity svojich materských škôl aj prenájmom vhodných priestorov. Musia však byť skolaudované na účel škôlky.

Vzniknúť má až 33 nových tried a modelová škola 21.storočia

V uplynulom školskom roku sa kapacity na základných školách v Ružinove rozširovali v rámci priestorov škôl. Po uvoľnení opatrení v súvislosti s koronavírusom sa spustila príprava výstavby nových pavilónov na ZŠ Medzilaborecká a ZŠ Ostredková, tiež na ZŠ Vrútocká, pričom by malo vzniknúť až 32-33 nových tried.

Zároveň podľa slov Vavrušovej finišujú rokovania s ministerstvom školstva, ktoré by Ružinovu mohlo poskytnúť do zvýhodneného prenájmu svoju budovu na Tomášikovej ulici, v areáli Gymnázia L. Novomeského. V nej by tak mohli otvoriť nové triedy základnej školy. Ministerstvo ju vytvorilo ako modelovú školu, teda modernú školu 21. storočia.

foto: ZŠ Medzilaborecká, Ružinov

Záhorská Bystrica narástla za dve desaťročia trojnásobne, vybavenosť nestíha

Obyvatelia mestskej časti , ktorá v posledný dvoch desaťročiach zaznamenala obrovský stavebný boom a najväčší prírastok obyvateľstva – z 2086 obyvateľov v roku 2001 na 6428 obyvateľov v roku 2021- veľmi dobre poznajú, čo znamená problém s umiestňovaním detí do materských a základných škôl v praxi. Mladé rodiny, ktoré sa do mestskej časti presťahovali,  tak musia počítať s kapacitnými obmedzeniami.

Podľa riaditeľky ZŠ A MŠ Hargašovej,  Zuzany Kaliarikovej, je dopyt oproti voľným kapacitám „rovnaký ako za posledných 10 rokov.“ Každý rok sa podľa jej slov hlási o 20 až 40 žiakov viac. Prístavby a nadstavby sa tak stali nevyhnutnou každoročnou súčasťou rozvoja kapacít v Záhorskej Bystrici. Zatiaľ čo v roku 2016 nastúpilo do ZŠ 387 žiakov v 17. triedach, v roku 2021 ide o 569 žiakov v 25. triedach. Do materskej školy tento rok neprijali 25 trojročných detí, ktoré spĺňali podmienky na vzatie do MŠ – vek a trvalé bydlisko v Záhorskej Bystrici. 

Projekty na rozširovanie kapacít pre Bystričanov

V tomto roku mestská časť naplánovala rozširovanie kapacít základnej školy a školskej jedálne. „Aktuálne začíname realizovať nadstavbu jedálne v školskom areáli, kde vznikne 8 nových tried pre potreby základnej školy. Táto prestavba by mala byť dokončená na jar 2022, nové triedy by mali žiakom slúžiť v školskom roku 2022/2023. Keďže v budove jedálne sú aktuálne umiestnené dve triedy základnej školy, rokujeme o koncepte 4 tried kontajnerovej školy. Modulové triedy predstavujú dočasné riešenie pre pokrytie kapacít ZŠ, “ spresnil situáciu Jozef Krúpa, starosta mestskej časti Záhorská Bystrica.

Dlhodobým riešením je podľa starostu zrekonštruovať školu bývalého učilišťa energetického na Holom vrchu na novú základnú školu a materskú školu s telocvičňou a exteriérovými športoviskami. Tá by mala pokryť kapacity rozrastajúcej sa mestskej časti a ponúknuť svoje kapacity aj pre žiakov druhého stupňa žiakov z Marianky. S týmto riešením sa počíta v horizonte 3-5 rokov.

Rusovce rastú, kapacity v materskej škole zatiaľ nie

Podobne ako Záhorská Bystrica aj Rusovce patrili v uplynulých dvoch dekádach medzi lokality s významnejším nárastom obyvateľstva. Počet obyvateľov sa tu viac ako zdvojnásobil.

Na území mestskej časti Bratislava- Rusovce sa nachádza len jedna základná škola s materskou školou. Dopyt v uplynulých rokoch násobne prevyšuje kapacity v materskej aj v základnej škole. V tomto roku zaznamenali 82 žiadostí na 37 voľných miest v materskej škole. Záujem o zapísanie žiakov do 1. ročníka základnej školy 2,5 násobne prevyšuje kapacitu školy (109 žiadostí, dve triedy s celkovou kapacitou 44 detí).

Nové triedy vznikajú v kontajnerových zostavách

Za uplynulých 5 rokov sa v materských školách v Rusovciach kapacita nerozširovala a na základnej škole pribudlo 5 tried.  „V našej mestskej časti zaznamenávame medziročný nárast žiakov základnej školy o 20 až 30 žiadostí ročne. Mestská časť ponúka obyvateľom v otázke dostupnosti kapacít v škole  prenájom, resp. zakúpenie kontajnerových zostáv. Od roku 2018 má ZŠ prenajatú kontajnerovú zostavu na výučbu 1 triedy, t. j. 24 žiakov. MČ Bratislava-Rusovce obstarala v apríli 2021 novú kontajnerovú zostavu pre vytvorenie kmeňovej triedy pre základnú školu, čím sa zvýši kapacita školy pre školský rok 2021/2022 o ďalšiu triedu, t. j. pre 24 žiakov,“ uviedla Judita Trnovcová z oddelenia pre školstvo, projekty a cezhraničnú spoluprácu.

Nadstavbou školskej jedálne vznikne v budúcnosti šesť nových tried

Pre zlepšenie situácie v základnej škole majú Rusovce pripravený projekt na vybudovanie nadstavby budovy školskej jedálne. Ten, podľa slov Judity Trnovcovej, rieši rekonštrukciu a rozšírenie existujúcej budovy a zvýšenie kapacity základnej školy. „Nadstavbou vznikne spolu 6 nových tried pre 144 žiakov. Z dôvodu organizačných zmien a pandemickej situácie sa však posúval termín vyhlásenia výzvy na podávanie týchto žiadosti,“ informuje Trnovcová. 

Dúbravka

Jedna z mála mestských častí, kde sa darí umiestňovať do materských škôl všetky deti s trvalým bydliskom v mestskej časti, ktoré do konca augusta 2021 dovŕšia tri roky je Dúbravka. Tu sa podarilo za posledné štyri roky otvoriť dve nové štvortriedne materské školy - Materská škola Fedákova a Materská škola Bullova.

Rozširovanie kapacít na základných školách tu prebiehalo postupne. Navyšoval sa počet tried na Základnej škole Nejedlého, Základnej škole Pri kríži a aj na Základnej škole Beňovského. Dúbravka otvorí  v školskom roku 2021/22 v materských školách 48 tried a na základných školách 14 prváckych tried.

Karlova Ves – dostupnosť škôlok skomplikovala povinná školská dochádzka

V budúcom školskom roku bude mať Karlova Ves vo svojich materských školách 44 tried. Za päť rokov tu vzrástol počet žiadostí o prijatie o 18%, medziročne len o 3%. V minulých rokoch mestská časť umiestňovala v predškolských zariadeniach všetky karloveské deti. Tento rok je tomu inak. Nárast dopytu miest v materských školách spôsobilo nariadenie ministra školstva o povinnej predškolskej dochádzke a rekonštrukcia jednej materskej školy. „Pokiaľ ide o deti, ktoré sa hlásia do MŠ a deti, ktoré majú nastúpiť do 1. ročníka, tak v MŠ je väčší dopyt než je kapacita. Je to spôsobené novozavedenou povinnou predškolskou dochádzkou detí pred nástupom do ZŠ ako aj rekonštrukciou jednej z materských škôl,“ spresňuje situáciu Branislav Heldeš, hovorca mestskej časti.

Na základných školách je podľa Heldeša dostatočná kapacita pre deti zo školských obvodov v Karlovej Vsi.

V Lamači pocítili výstavbu Borov

V mestskej časti Bratislava -Lamač vzniká nová obytná zóna Bory. V súvislosti s tým zaznamenala  materská škola mierny nárast podaných žiadostí o prijatie. Tento trend bude podľa informácií z mestskej časti pokračovať. Umiestniť však dokážu všetky deti s trvalým pobytom v mestskej časti. „Od 1. septembra 2021 spúšťame prevádzku nového elokovaného pracoviska, Milana Šimečku 4, ktorá je už druhým elokovaným pracoviskom Materskej školy, Heyrovského 4. Aj vďaka tomuto kroku sa nám podarilo umiestniť všetky deti, ktoré dovŕšili tri roky,“ informuje Marína Gorghetto z referátu komunikácie Mestskej časti Lamač.

Čo sa týka základnej školy, vzrástol oproti roku 2016 počet tried  o tri  a počet žiakov o 84 žiakov. Nárast by bol väčší, ale počet základná škola reguluje vzhľadom na priestorové možnosti, informuje Gorghetto.

Základná škola nemá voľné kapacity, a preto už tretí rok prijíma žiakov zo školského rajónu. Žiakmi z iných školských obvodov len dopĺňa počty žiakov v už otvorených triedach. Tento rok škola neprijala 15 prvákov a do ostatných tried neprijala 21 žiakov.

Nadstavbou školy chcú zvýšiť kapacitu o 360 žiakov

Jednou z najväčších investícií je plánovaná nadstavba základnej školy. Nadstavba zvýši kapacitu základnej školy o 360 žiakov. Predpokladaná výška investície je takmer 4,5 milióna eur. Momentálne je ukončená fáza prípravy projektovej dokumentácie, projekt má právoplatné stavebné povolenie.

foto: V septembri svoje brány otvára nová MŠ v Lamači, časti BORY

Vrakuňa 

Dopyt v mestskej časti Vrakuňa značne prevyšuje kapacitné možnosti škôlok a škôl. Za obdobie piatich rokov narástol počet o 313 umiestnených žiakov v základných školách a o 64 detí v predškolských zariadeniach.

Čiastočným riešenie situácie  bude nadstavba materskej školy Bodvianska, kde sa podľa vyjadrenia mestskej časti vytvoria dve plnohodnotné triedy. Štart realizácie sa predpokladá úvod roku 2022. 

Podunajské Biskupice

Mestská časť informoval Bratislavský kuriér, že kapacitne nevie umiestniť všetky deti do materských škôl. „Počet žiadostí detí s trvalým pobytom v našej mestskej časti bolo 93 a počet žiadostí detí bez trvalého pobytu okolo 180. Do materských škôl sme nevedeli umiestniť okolo 25 detí,avizovala hovorkyňa Podunajských Biskupíc, Martina Frőhlich Činovská.

V základných školách sú kapacity pre umiestnenie detí dostatočné.

Výstavbu materskej školy chcú financovať z Plánu obnovy

V roku 2021 plánuje mestská časť vytvoriť komisiu, ktorá sa bude zaoberať tvorbou zámeru pre výstavbu novej materskej školy.  Podunajské Biskupice sa chcú zúčastniť na čerpaní financií z Plánu obnovy pre rozvoj školskej infraštruktúry, vysvetľuje zámer samosprávy hovorkyňa.

Ku komplikovanej situácii v Petržalke prispieva intenzívna developerská činnosť

Tak ako po minulé roky, v mestskej časti s najväčším počtom obyvateľov v Bratislave, v Petržalke, rezonuje predovšetkým problém s kapacitnými možnosťami materských škôl, ktoré sú nepostačujúce. Petržalke ako jedinej z mestských častí klesá počet obyvateľov, ale dobiehajú ju iné dlhodobo neriešené problémy.

Ako Bratislavský kuriér informovala Martina Halašková predbežné výsledky ukazujú, že tento rok bude do petržalských materských škôl prijatých 913 detí a 640 žiadostí bude zamietnutých. Do skupiny neprijatých patrí 75 detí do dvoch rokov a 340 tých, ktoré tri roky dovŕšia do 31. augusta 2021.

Avšak ešte tento rok sa v Petržalke očakáva navyšovanie kapacít prostredníctvom rekonštrukcií existujúcich priestorov MŠ - školníckych bytov a práčovní - na nové triedy. Ak sa mestskej časti podarí do konca roka 2021 vytvoriť všetkých 10 nových tried,  počet neprijatých detí sa môže znížiť až o 250.

Nové triedy majú pribudnúť jedna v MŠ Lietavská, jedna v MŠ Iľjušinova, jedna v MŠ Turnianska 6, tri v MŠ Bohrova a v MŠ Turnianska 10 vznikne v priestoroch základnej školy kompletne nová štvortriedna materská škola. Petržalka zároveň pracuje na tom, aby od septembra 2022 boli prijaté všetky deti staršie ako tri roky. „Trend ukazuje, že populačná krivka výrazným spôsobom najbližších pár rokov nenarastie. Budúci rok plánujeme otvoriť ďalších 5 až 6 tried a okrem toho do siete školských zariadení plánujeme zaradiť aj bývalú MŠ Fedinova,“ uzatvára starostamestkej časti Ján Hrčka.

jp

 

 

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter