História zásobovania pitnou vodou v Bratislave sa začala písať pred 139 rokmi, 4. februára 1886, keď bol oficiálne spustený prvý mestský vodovod. Tento systém meral približne 37 kilometrov a zabezpečoval pitnú vodu pre asi 17 500 obyvateľov.
"Bratislavský mestský vodovod čerpal vodu zo studne na ostrove Sihoť. Odtiaľ putovala pod rameno Dunaja do hlavnej čerpacej stanice v Karlovej Vsi a ďalej po dunajskom nábreží až do centra mesta na Rybné námestie," uviedol Matúš Stračiak, vedúci odboru marketingu a komunikácie Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS).
Vodárenský systém prvého bratislavského vodovodu predstavoval na svoju dobu technologickú špičku. Bol vybavený parnými čerpadlami, elektrickou strojovňou a modernými potrubnými technológiami. Ostrov Sihoť dodnes zohráva významnú úlohu v zásobovaní Bratislavy pitnou vodou a viaceré pôvodné zariadenia vodárne sú stále funkčné. V historickej budove pôvodnej čerpacej stanice dnes sídli Vodárenské múzeum s modernou expozíciou o histórii a súčasnosti bratislavského vodárenstva.
Za 139 rokov prešla infraštruktúra obrovskými zmenami. BVS v súčasnosti spravuje približne 3200 km vodovodnej siete a 1800 km kanalizačnej siete. Napriek rozširovaniu však kvalita pitnej vody zostáva na vysokej úrovni. Vodárenský zdroj na ostrove Sihoť si aj po takmer jeden a pol storočí udržiava svoje nezastupiteľné miesto v zásobovaní hlavného mesta pitnou vodou.
bak
foto: BVS
Aktuálne dianie 21. marec 2025 – 4801×
Delikateso "dobroty" vo vyše 40 predajniach a už aj na e-shopeAktuálne dianie 16. marec 2025 – 188×
Moderná hala Pankúchova už žije športom. Čoskoro privíta aj verejnosťAktuálne dianie 11. marec 2025 – 186×
Cyklisti, tejto trase sa vyhnite! Obľúbenú cyklotrasu dočasne uzavrú