Aktuálne dianie 25. apríl 2025

Deti z Petržalky úspešne zabojovali proti znečistenému ovzdušiu


Znečistenie ovzdušia zabije ročne v Európe viac ako 300-tisíc ľudí (WHO). Deti z bratislavskej CZŠ Narnia to vzali ako výzvu, rozhodli sa, že s tým chcú niečo urobiť – a podarilo sa im to. S originálnym prírodným riešením problému vyhrali národné kolo súťaže Young Reporters for the Environment a budú reprezentovať Slovensko na svetovej úrovni.  

Všetko sa začalo v triedach školy v Petržalke, kde žiaci zistili, že hodnoty jemných prachových častíc PM2,5 výrazne prekračujú odporúčané limity. Paradoxom bolo, že pri vetraní tried sa kvalita vzduchu v triedach  zhoršovala.  Meraniami zistili, že za znečistením stojí najmä výfukové plyny z áut, ktoré stáli na voľnobeh v okolí školských okien, kuchyne a na parkoviskách sídliska.

Žiaci sa pustili do hľadania riešenia. Po konzultáciách s odborníkmi z SHMÚ a bryologičkou Katarínou Kresáňovou zistili, že machy môžu slúžiť ako prírodný filter ovzdušia. Mach zachytáva prachové častice a premieňa ich pomocou baktérií na biomasu,s mnohonásobne vyššou účinnosťou ako stromy, naviac je stálozelený, takže funguje aj v zime, kedy vďaka vykurovaniu znečistenie výrazne stúpa.. Najprv skúšali vytvoriť machové graffiti na školskom plote, no mach nevydržal – vyschol alebo ho zničili hrajúce sa deti, ktoré nevedeli, o čo ide.

Napriek neúspechu sa žiaci nevzdali. Vytvorili machové steny – drevené panely pokryté machom, ktoré upevnili na plot školy. Merania ukázali, že tieto steny reálne čistia vzduch: v triedach sa pri otvorených oknách už neprekračovali škodlivé hodnoty PM2,5. Ide o jednoduché, dostupné a ekologické riešenie, ktoré môže inšpirovať aj ďalšie školy. Hoci aktuálne je opäť čiastočne zničené, nevzdávajú sa a sú rozhodnutí panely opraviť a myšlienku šíriť a naučiť ich vyrábať aj iné školy.

Tento úspech nezostal bez povšimnutia. Mladí reportéri z CZŠ Narnia zvíťazili v dvoch kategóriách – článok aj fotopríbeh – v celoslovenskej súťaži Young Reporters for the Environment. Obe práce budú Slovensko reprezentovať v medzinárodnej konkurencii 42 krajín.

Projekt, za ktorým stoja žiaci vo veku 11 až 14 rokov, je dôkazom, že vytrvalosť, zvedavosť a spolupráca môžu priniesť reálne zmeny. Ako povedala jedna z mám zapojených do projektu:
 „Moja staršia dcéra tento výskum začala, mladšia teraz vidí jeho výsledky. Je krásne sledovať, ako deti zlepšujú svet okolo seba.“

Zaujímavosťou je, že žiaci v súťaži nezískavajú žiadne vecné či komerčné ceny. Ich odmenou je zmysluplnosť ich aktivít a to, že vidia, aký dosah má ich aktivita. V čase, keď je svet zahltený rýchlou zábavou a komerčnými lákadlami, predstavujú títo mladí reportéri hlas tých, ktorým záleží. Učia sa bádať, riešiť, spolupracovať, zlyhať, zlepšiť sa – a najmä: konať s cieľom zlepšiť svoje okolie a svet. Organizátori súťaže ich prepájajú s odborníkmi a následne v týchto aktivitách pokračujú spolu na celoslovenskom či medzinárodnom workshope, kde získavajú to najdôležitejšie- skúsenosti a vedomosti.

(bak)

 

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter