Aktuálne dianie 18. júl 2022

Podchod Trnavské Mýto, pýcha, či skôr nemilá vizitka mesta?


Keď bývalé vedenie hlavného mesta v roku 2018 prestrihávalo pásku vo vynovených priestoroch Podchodu Trnavské Mýto, tamojší obyvatelia a najmä návštevníci lokality sa tešili, že bude konečne aj bezpečnejšia. No už po pár rokoch ich vtedajšie nadšenie opustilo.

V podchode boli pred štyrmi rokmi vymenené eskalátory, na niektorých miestach pribudli výťahy, ktoré zlepšili prístup pre menej mobilných občanov. Vytvorili sa priestory pre obchodné prevádzky a v rámci rekonštrukcie vznikli na povrchu tri nové prístrešky (Istropolis, Vajnorská, Tržnica). Úprav sa dočkalo aj ich bezprostredné okolie, keď zaniklo niekoľko stánkov a vymenil sa povrch. Celkové náklady rekonštrukcie dosiahli vyše 4 milióny eur, z toho developer uhradil 2,5 milióna eur, Hlavné mesto podľa slov vtedajšieho primátora Nesrovnala približne dva milióny.

Znechutení obyvatelia
„V tesnej blízkosti podchodu bývam od detstva a musím povedať, že v porovnaní s minulosťou, je jeho súčasný stav neporovnateľne lepší. Čo ale mňa a vlastne mnohých nás, obyvateľov priľahlej oblasti podchodu trápi, je pocit nízkej bezpečnosti, najmä vo večerných hodinách, neporiadok a zápach tak v podchode, ako aj v jeho okolí,“ oslovila redakciu Bratislavského kuriéra Bratislavčanka Nina, ktorá má výhľad na podchod priamo z okna bytu. „Problémom sú neprispôsobiví občania, pijani, bezdomovci a drogovo závislí, ktorí sa v podchode a v jeho blízkosti pohybujú. Tento problém pritom nie je nový. Sledujeme ho roky. Zakaždým, keď podchodom prechádzam, tak na mňa „skočí“ žobrajúca osoba, buď opitá, alebo nafetovaná, ktorej ak nedám aspoň pár centov, tak po mne začne kričať, alebo sa mi vyhrážať. Denne tu zažívame x takýchto a obdobných incidentov, na ktoré sme sa aj snažili upozorňovať kompetentných, no vždy sa iba dozvieme, že na poriadok a bezpečnosť sa tu dohliada, že ku závažným incidentom nedochádza, a tam to končí,“ doplnila sklamane obyvateľka z Trnavského mýta.


Nízky pocit bezpečnosti pri prechode podchodom nám potvrdil aj ďalší Bratislavčan, ktorý ho využíva najmä pri návrate domov, vo večerných hodinách. „Zakaždým ním len rýchlo prejdem, aby ma tam nejaký narkoman neokradol, alebo nenapadol. No smutný pohľad je na okolie podchodu aj cez deň, kedy vonku v tráve bežne vídať pohodené použité striekačky, alebo močiaceho človeka o stenu vchodu, prípadne zvratky v podchode či spiaceho človeka na zemi. Nie je to príjemný pohľad a najmä si myslím, že keď už sme sa dočkali drahej rekonštrukcie, tak by si ten priestor zaslúžil vyššiu úroveň,“ dodal svoj názor na vec Jakub. A tak sme sa s problémami podchodu obrátili priamo na kompetentných, ktorí ich nevyvrátili a snaha situáciu riešiť je vraj na dennej báze.

Pomáhajú nielen hliadkujúci policajti
„Na dodržiavanie verejného poriadku na území mesta dohliada predovšetkým mestská polícia, ktorá lokalite Trnavského mýta venuje dlhodobo zvýšenú pozornosť – situáciu kontrolujú nielen hliadkujúci policajti, ale aj zamestnanci kamerového strediska, ktorí policajtov v teréne priebežne informujú,“ priblížila hovorkyňa magistrátu, Dagmar Schmucková, ktorá podotkla, že monitorovať situácie v teréne, v súvislosti s ľuďmi bez domova, pomáhajú aj pracovníci mestského terénneho tímu (MTT), ktorí pôsobia v uliciach Bratislavy ako významná súčasť sekcie sociálnych vecí hlavného mesta. Čím zároveň naznačila, na koho sa môžu, v prípade potreby, obrátiť obyvatelia lokality Trnavského mýta, ak budú mať pocit zvýšeného výskytu ľudí bez domova. „Pracovníci mestského terénneho tímu pri každom obdržanom podnete týkajúcom sa ľudí bez domova vykonávajú terénnu sociálnu prácu priamo na mieste. Mestský terénny tím poskytuje aj základné sociálne poradenstvo s cieľom informovať a nasmerovať ľudí bez domova na využívanie dostupných sociálnych služieb podľa ich aktuálne identifikovaných potrieb. Rovnako prebieha aktívna komunikácia s dôrazom na edukáciu a udržiavanie poriadku vo svojom okolí,“ upresnila Schmucková.

Kontrola bezpečnosti
Čo sa týka čistoty v danej lokalite, podľa našich informácií mesto zabezpečuje čistenie pozemku medzi zastávkami mestskej hromadnej dopravy, v obnovenom priestore s výsadbou platanov a s novými lavičkami, dvakrát denne. No a o samotnú bezpečnosť sa stará už spomínaná mestská polícia. „Lokalite Trnavského mýta venuje mestská polícia dlhodobo zvýšenú pozornosť. Počas denných aj nočných hodín tu vykonávajú pravidelné kontroly hliadky z Okresného veliteľstva Bratislava Nové Mesto a policajtky a policajti z Útvaru zásahovej jednotky a kynológie. Priestor je zároveň neustále monitorovaný operátormi z kamerového strediska. V prípade, ak zachytia nevhodné správanie, tak na miesto ihneď vysielajú hliadku, ktorá situáciu bezodkladne rieši. Samozrejme, spoliehame sa aj na verejnosť, ktorá môže každé protiprávne konanie nahlásiť prostredníctvom linky 159. Preverujeme každý oznam,“ vysvetlila nám hovorkyňa Mestskej polície Bratislava, Barbora Krajčovičová, ktorá dodala, že mestské policajtky a policajti fyzicky kontrolujú aj samotný podchod. Dianie v podchode sa zároveň nepretržite monitoruje aj prostredníctvom 18 bezpečnostných kamier. Obraz z nich má nielen Operačné a kamerové stredisko v Dúbravke, aj Okresné veliteľstvo Bratislava Nové Mesto, pracovisko Útvaru zásahovej jednotky a kynológie na Obchodnej ulici, aj súkromná bezpečnostná služba, ktorá pomáha pri zabezpečovaní verejného poriadku. Tá je v priestoroch podchodu prítomna 24/7 a aktívne spolupracuje s mestskou políciou.

Podnety treba nahlasovať
Zdá sa teda, že z bezpečnostného hľadiska by sa obyvatelia, respektíve užívatelia podchodu na trnavskom mýte nemali čoho obávať a ak áno, tak každý incident treba bezodkladne nahlasovať. Polícia si je tamojších problémov vedomá a pre Bratislavského kuriéra prisľúbila súčinnosť v ich riešení: „V lokalite Trnavského mýta sa najčastejšie zaoberáme nerešpektovaním zákazu konzumácie alkoholu na verejnosti alebo znečisťovaním verejného priestranstva. Verejnosť nás najčastejšie upozorňuje na zoskupovanie sa ľudí bez domova, predovšetkým v priestore pod platanmi a v ich blízkom okolí, avšak nie je možné ani správne zakazovať ľuďom prítomnosť vo verejnom priestore iba na základe výzoru. Nevhodné správanie však ihneď riešime. V intenzívnejších kontrolách lokality Trnavského mýta, vrátane podchodu, budeme pokračovať. Zároveň by sme chceli poprosiť verejnosť, aby sa v prípade podozrenia z páchania protiprávnej činnosti neváhala obrátiť na mestskú políciu prostredníctvom bezplatnej a nepretržite fungujúcej linky 159,“ uzavrela hovorkyňa mestskej polície.

 

 

(vt)

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter