Aktuálne dianie 15. apríl 2025

Bratislave nedostatok hrobových miest nehrozí


Má Bratislava dostatok hrobových miest? Je téma budovania nového cintorína pre Bratislavčanov akútna? O koľko zdraželi pohreby po zmene DPH? Tieto a ďalšie obsiahle otázky Bratislavského kuriéra zodpovedal Ing. Robert Kováč, MBA - riaditeľ organizácie MARIANUM.

 Do konca roka 2024 mala byť vypracovanú nová štúdia rozvoja cintorínov. Ak táto štúdia existuje, tak aké nové poznatky priniesla?

Ambíciou organizácie MARIANUM je spracovať kvalitnú štúdiu, ktorá určí čo možno najpresnejší termín, kedy sa minú hrobové miesta a zároveň navrhne najhodnejšiu lokalitu pre nový cintorín. Štúdia zohľadňuje aktuálne voľné kapacity, kapacity, ktoré vzniknú rozšírením existujúcich cintorínov, uvoľnenie miest po neplatičoch, demografický vývoj, preferencie obyvateľstva (kremácia/pohreby do zeme) a územno-plánovací rozvoj hlavného mesta Bratislavy. Aktuálne sa nachádzame vo fáze analýzy a spracúvania získaných údajov. Vzhľadom na skutočnosť, že kapacita pohrebných miest je v súčasnosti dostatočná, budú závery štúdie po pripomienkovaní odbornou verejnosťou predstavené koncom roka 2025.

Aj keď ste to už naznačili, napriek tomu sa často v spoločnosti objavujú obavy z toho, že hlavné mesto má nedostatok pohrebných miest. Aká je teda realita?  

Počty hrobových miest na bratislavských cintorínoch v správe MARIANUM sú dostatočné. Aktuálne máme na cintorínoch 8000 voľných miest na pochovávanie, pričom ročne pridelíme 500 nových hrobových miest, čo predstavuje dostatočnú kapacitu na mnoho rokov.

Čo sa týka urnových miest, napr. bratislavské Krematórium a urnový háj je využitý len na 50% svojej kapacity, čo poskytuje dostatok rezervy pre ďalšie urnové miesta. Veľký záujem zo strany pozostalých je o využitie kolumbárií, tie postupne dobudovávame na všetkých cintorínoch v našej správe, a tiež o niektorú z možností ekologického pochovávania.

Čo sa týka konkrétnych možností pochovávania, na cintorínoch Vrakuňa, Podunajské Biskupice, Karlova ves, Devín, Petržalka, Prievoz, Komárov, Stará Vrakuňa, Slávičie údolie je možné pochovanie do zeme aj uloženie urny. Na ostatných cintorínoch v Rači, Vajnoroch, Dúbravke, Lamači, Martinskom cintoríne a v Krematóriu - urnovom háji, je možné uloženie urny s popolom zosnulého, v urnovom háji je zároveň možné aj prírodné pochovanie formou vsypania popola zosnulého ku koreňom stromov v Háji pokoja, či rozptylom popola na rozptylovej lúke alebo vsypanie popola na vsypovej lúke. Na historických cintorínoch – Ondrejský, Mikulášsky a Kozia brána sa nepochováva, resp. neprideľujú sa nové hrobové miesta. 

Aktuálne Marianum spravuje 18 cintorínov, z ktorých viaceré rozširuje či v uplynulom období rozšírilo. Ktoré to sú a čo to v praxi znamená – o koľko rokov cca vie takéto rozšírenie cintorínu predĺžiť možnosť pochovávať v jeho priestoroch?

Marianum spravuje 18 cintorínov, 2 vojnové cintoríny a bratislavské Krematórium a urnový háj. Súčasne spravuje tiež 64 pomníkov a pamätníkov na území mesta a zabezpečuje prevádzku mestských vodných prvkov – 38 fontán, 13 pitných fontánok, 3 studne, 1 hmlovú fontánu a 8 rozprašovačov a udržiava hradný kopec, mestské hradby a Park Svoradova.

V uplynulých rokoch boli vybudované nové kolumbáriá, napr. v Rači či na Martinskom cintoríne, čo zvýšilo kapacitu urnových miest. V Rači a v Prievoze boli cintoríny aj rozšírené, čím sa navýšila kapacita voľných urnových miest a tiež hrobových miest. Čo sa týka ďalšieho rozširovania, predpokladáme v tomto roku vysporiadanie mestských pozemkov, čo umožní rozširovanie cintorína v Podunajských Biskupiciach, cintorína Vrakuňa, kde je nový sektor pre prideľovanie hrobových a urnových miest. Na rozšírení pracujeme aj na cintoríne Lamač.

Aké nové trendy v oblasti pohrebníctva – v možnostiach pochovávania, sa aj na Slovensku rozmáhajú, mimo klasického pochovávania a kremácie?

Okrem klasického pochovávania do zeme a kremácie, ponúkame v súlade so slovenskou legislatívou (Zákon č. 131/2010 Z.z. o pohrebníctve) aj ekologické pohreby. Naša organizácia umožňuje tento spôsob pochovania formou prírodných obradov v Háji pokoja v areáli bratislavského Krematória. Ide o individuálne pripravené posledné rozlúčky, počas ktorých sa vsype popol zosnulého alebo sa uloží v biologicky rozložiteľnej urne do jamky ku koreňom vybraného stromu, ktorý sa tak stáva živým náhrobkom. Alternatívou ku klasickým pohrebom sú aj ďalšie formy pochovania, a to rozptýlenie popola na rozptylovej lúke a vsypanie popola na vsypovej lúke, v urnovom háji krematória. Počas rozlúčkového obradu na rozptylovej lúke nahrádza klasickú obradnú miestnosť prírodné prostredie dávneho kameňolomu a do obradu sú zakomponované prírodné živly ako oheň a voda.

Aký spôsob pochovávania dominuje a možno aký nový spôsob naopak, Marianum odporúča?

Na základe štatistík, ktoré máme dostupné, je pomer kremácií a pochovania do zeme 70% ku 30%. Ako bolo uvedené vyššie, kapacitné možnosti cintorínov rámci Bratislavy sú dostatočné. Marianum rešpektuje výsostné právo pozostalých rozhodnúť sa pri výbere spôsobu pochovania predovšetkým podľa individuálnych preferencií a s ohľadom na logistické a finančné možností. Z hľadiska následnej starostlivosti o miesto odpočinku a výšky poplatkov je kolumbárium (urnová stena), spojené s najnižším poplatkom za urnové miesto, a tiež následná údržba kolumbária, je v porovnaní s klasickým hrobom menej náročná.

Do akej miery sa nárast DPH, inflácie a ďalších cien odzrkadlil na cenách / poplatkoch za pohreby?

Od 1. januára 2025 sa zmenila výška DPH z 20% na 23%. Pri položkách, ktoré sa týkajú pohrebov a rozptylov (napr. výkop hrobovej jamy) a sú uvedené vo VZN, sa konečná cena nemenila. Ostatné položky, ktoré nie sú súčasťou VZN, ale spadajú do podnikateľskej  činnosti MARIANUM a tam sme cenu upravili iba o výšku zmeny DPH.

Koľko pohrebov vykonávate mesačne či ročne a aký je trend – počty pohrebov klesajú, stúpajú či sa dlhoročne držia na rovnakej úrovni?

Na základe údajov Štatistického úradu sa celková úmrtnosť v roku 2024 stabilizovala na úrovni dlhodobých priemerov Slovenskej republiky. Počet zomretých prepočítaný na 100-tisíc obyvateľov sa už druhý rok udržal pod hranicou tisíc úmrtí, aktuálne na úrovni 994 osôb. Prostredníctvom organizácie Marianum sa ročne realizuje vyše 3500 pohrebov, z toho približne 70% tvoria kremácie.

Aj keď sú teda kapacity dostačujúce. Napriek tomu, je téma nového cintorína v rámci BA stále aktuálna?

Vznik nového a moderného pohrebiska, ktoré bude zohľadňovať aktuálne aj budúce trendy v pochovávaní, je stále aktuálnou témou. Na základe predbežných výsledkov štúdie však rozhodne nie je akútnou témou, pretože pohrebných miest máme na cintorínoch v našej správe stále dostatok. Avšak vybudovanie nového pohrebiska, vrátane príprav, je náročný proces v rozsahu 8 až 10 rokov, preto je podľa nás správny čas na spustenie a naštartovanie plánovania.

V prípade diskusií o lokáciách pre nový cintorín, ktoré lokácie či konkrétnu lokalitu by ste na tento účel vnímali ako najvhodnejšiu?

Na výbere najvhodnejších lokalít spolupracujeme s Útvarom hlavného architekta Bratislavy. Ktoré lokácie sa ukážu ako najvhodnejšie, aj vzhľadom na dopravnú dostupnosť, predstavíme pri zverejňovaní záverov pripravovanej štúdie.

 

 

(vt)

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter