Aktuálne dianie 6. február 2018

Obyvatelia by mali vyvinúť silný tlak na zastavenie drancovania lesov v Bratislave a okolí


(Bratislavský kuriér, rl)- Sťažnosti voči mohutnému výrubu stromov v lesoch v Bratislave a okolí sa stupňujú.

Obyvatelia poukazujú na to, že najmä Bratislavský lesopark by mal mať výlučne rekreačný charakter a nemal by byť objektom záujmu často nenásytných predajcov a spracovateľov dreva.

Doslova drancovanie lesov v Bratislave a okolí sa deje aj v súčasnosti. Fotografie, ktoré urobil Bratislavský kuriér 4. februára 2018, sú z okolia Dúbravskej hlavice a pod Devínskou Kobylou.

Padajú tu mohutné a aj zdravé stromy, na ich mieste zostávajú čistiny.

Ľudia nemusia byť odborníkmi aby videli, že miznú časti lesa, vidia zdevastované lesné cesty a neporiadok po lesníkoch na, či v okolí turistických značiek.

Masívny a neohľaduplný výrub v Bratislave by sa mal okamžite zastaviť. V mene rekreácie a zdravia Bratislavčanov, zvierat, ktoré sa ešte stále preháňajú našimi lesmi, v mene našich detí a ich detí.

V mene zdravého rozumu. A čo na to Lesy SR, Ministerstvo pôdohospodárstva? Ministerstvo životného prostredia? Mestské lesy Bratislava? Mestskí poslanci? NR SR? Vláda SR?

Kde je ich spoločenská zodpovednosť? Kde je účinná kontrola?

Kritickú a neprijateľnú situáciu s drancovaním lesov v Bratislave a ich okolí už vnímajú aj niektorí starostovia mestských častí, ktorí voči tomu protestujú.

Starostovia Karlovej Vsi Dana Čahojová, Devína - Ľubica Kolková a Dúbravky Martin Zaťovič sa otvoreným listom obrátili na ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú (nominantka SNS), ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-Híd) a riaditeľa štátneho podniku Lesy SR Mariana Staníka.

Článok je k dispozícii tu. 

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka už reagovalo a chce diskutovať a tvrdí, že „všetci chceme pekné, zdravé lesy, kde môžeme oddychovať“. Článok je tu. 

Realita v bratislavských lesoch a ich okolí je ale alarmujúca teraz. Potrebné sú okamžité činy a nie reči.

Samozrejme že zastaviť drevársku loby nie je jednoduché... Je na to potrebné vyvinúť silný tlak verejnosti, keďže politici najmä rozprávajú a sľubujú. Voľby sa blížia.

Vážení čitatelia! Vyviňme spolu tlak na zodpovedné inštitúcie, aby zastavili ťažbu v bratislavských lesoch a v okolí a aby ustanovili tieto lesy za výlučne rekreačnú zónu Bratislavčanov a návštevníkov mesta.

Napíšte nám Vaše skúsenosti s rúbaním stromov a pošlite fotografie na zverejnenie: redakcia@bakurier.sk Predmet: Výrub

Ďakujeme, že pomáhate chrániť a brániť prírodu.

(rl)

Foto: BK-orig.

Fotogaléria: BK-orig.

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter