Aktuálne dianie 30. september 2019

Horský park rozdelili na zóny, cieľom je jeho zvýšená ochrana


Známy bratislavský Horský park, rozdelil v uplynulých dňoch magistrát a ochrana prírody, na jednotlivé zóny.

Po novom je na viac ako polovici jeho územia prioritou najmä ochrana prírody, s čo najmenej zásahmi a s cieľom zachovať starý lesný porast.

Hlavné mesto zároveň informovalo, že naďalej ponúka veľký priestor na vzdelávanie a rekreáciu.

Cieľom je zosúladiť stále väčšiu túžbu obyvateľov po prírode, športovaní a rekreácii s ochranou a zachovaním Horského parku.

Bratislavský Horský park patrí k najhodnotnejším prírodným územiam hlavného mesta so IV. stupňom ochrany.

Kvôli zvýšeniu ochrany vypracovala Štátna ochrana prírody SR v spolupráci s hlavným mestom „Program starostlivosti o chránený areál Horský park“, ktorý definuje jasné pravidlá jeho využívania a ochrany.

Aktuálne už sú v parku vyznačené jednotlivé zóny. Vstupy do bezzásahových zón sú označené informačnými tabuľami a o samotnej zonácii sa môže verejnosť informovať na vstupoch do Horského parku.

„Program starostlivosti o chránený areál Horský park rozdeľuje územie na jednotlivé zóny a nastavuje jasné pravidlá.

Prioritou pre nás bolo zachovanie tohto vzácneho územia s čo najmenšími zásahmi do prírody,“ povedal generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR Martin Lakanda.

Horský park bol rozdelený na Les v prírodnom priestore – priroritou je ochrana prírody. Ďalej na Les v prechodnom priestore.

Tu ide o „nárazníkovú“ zónu medzi bezzásahovým a rekreačným priestorom. V tomto priestore sa bude vykonávať čo najmenej zásahov.

Les v edukačno-rekreačnom priestore tvorí podľa rozdelenia takmer polovicu rozlohy Horského parku.

Okrem zachovania starého lesného porastu bude využitý najmä na vzdelávanie a rekreáciu. Lúka v edukačno-rekreačnom priestore prináša starostlivosť o lúčne spoločenstvá.

Lúka sa bude pravidelne kosiť a udržiavať. Okrem toho sem bude možné dosadiť vhodné byliny a umiestniť aj prvky drobnej architektúry ako lavičky, detské prvky, cvičebné prvky, smetné nádoby a pod..

Posledná zóna dostala pomenovanie Mokraď v edukačno-rekreačnom priestore.

Ide o zachovanie a zlepšenie stavu mokrade, pričom tu vznikne opäť prírodné jazierko, vytvoria sa lepšie podmienky pre obojživelníky.

Budú sa tu môcť vykonávať nevyhnutné výruby stromov, orezy konárov, odstraňovanie spadnutého dreva, dosadba drevín a bylín, umiestnenie drobnej architektúry.

(red)

Foto: hl. mesto BA

O Horskom parku sme v roku 2017 informovali tu

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter