Mestská spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) začala s odvozom biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu zo záhrad v polovici marca 2017.
Doteraz jej zamestnanci odviezli vyše 220 ton tohto druhu odpadu z tých rodinných domov v rámci Bratislavy, ktorým bola doručená hnedá zberná nádoba v objeme 120l alebo 240l.
Podľa doterajších skúseností OLO však hnedé zberné nádoby obsahujú, okrem bio odpadu zo záhrad, aj taký odpad, ktorý do nich nepatrí.
V hnedých zberných nádobách, sa okrem bio odpadu zo záhrad, nachádza aj zmesový odpad a plasty.
Doteraz zamestnanci OLO vytriedili viac ako 130 kg takéhoto odpadu, čo predstavuje jeden plný kontajner v objeme 1 100l.
Častým problémom je, že obyvatelia umiestňujú zmesový a plastový odpad do spodnej časti hnedej zbernej nádoby, následne ho prikryjú bio odpadom a tak zamestnanci pri otvorení a kontrole zbernej nádoby nedokážu identifikovať skutočný obsah celej nádoby.
Do hnedých zberných nádob je pritom potrebné umiestňovať kvety, štiepky, piliny, pokosenú trávu, malé kusy konárov, lístie, odpad z ovocia, zeleniny a burinu bez plastových vriec a iných obalov.
Nepatria tam odpady z domácností živočíšneho pôvodu, mliečne a mäsové výrobky. V prípade, že pri kontrole je zistené, že nádoba obsahuje odpad, ktorý do nej nepatrí, nebude vyprázdnená.
Akýkoľvek iný odpad, okrem bio odpadu, totiž spôsobuje problémy pri ďalšom spracovaní v kompostárni.
Bio odpad z hnedých zberných nádob je odvážaný do kompostárne vo Svätom Jure.
Tam sa z neho odstránia také druhy odpadov, ktoré doň nepatria a následne sa bio odpad drví. Takto rozdrvený sa ďalej spracováva na kompost.
Celý proces vzniku kompostu trvá v priemere 3 – 5 mesiacov.
Častým problémom pri odvoze bio odpadu zo záhrad je tiež to, že obyvatelia neumiestňujú hnedú zbernú nádobu v deň odvozu na odvozné miesto.
To majú, s dňom odvozu, určené na nálepke, ktorá je dodávaná s nádobami. Často sa však nádoby buď nenachádzajú na odvoznom mieste alebo nie sú v deň odvozu vyložené.
OLO prosí obyvateľov, aby dodržiavali pokyny, nachádzajúce sa na nálepke, ktorú obdržia spolu s hnedou zbernou nádobou.
Spoločnosť OLO doteraz rozdistribuovala vyše 4 400 hnedých zberných nádob a 1 200 kompostérov tým domácnostiam, ktoré si splnili svoju povinnosť a podali
„Žiadosť o zapojenie sa do systému zberu odpadu zo záhrad.“ V prípade záujmu si môžu obyvatelia vyzdvihnúť zbernú nádobu aj kompostér priamo v spoločnosti OLO.
Je však potrebné sa vopred dohodnúť na termíne a čase prevzatia. Pre viac informácií je potrebné sa obrátiť na Zákaznícke centrum OLO telefonicky 02/50 110 111 alebo e-mailom na zakazka@olo.sk.
Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 371/2015 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o odpadoch je účinná od 1.1. 2017.
V zmysle Všeobecne záväzného nariadenia hlavného mesta o nakladaní s komunálnym odpadom a drobným stavebným odpadom č. 4/2016, sú domácnosti (iba majitelia rodinných domov) povinné zapojiť sa do systému zberu odpadu zo záhrad.
Toto nariadenie sa týka viac ako 20 000 domácností v rámci Bratislavy, ktoré ročne vyprodukujú vyše 5 000 ton biologicky rozložiteľného odpadu.
V prípade, že tí, ktorých sa to týka zatiaľ nepodali „Žiadosť o zapojenie sa do systému zberu odpadu zo záhrad,“ môžu tak stále urobiť na Oddelení miestnych daní, poplatkov a licencií Magistrátu na Blagoevovej 9 v Bratislave osobne alebo poštou.
Všetky náklady na kompostér alebo hnedú zbernú nádobu a s tým súvisiaci zber a odvoz biodpadu zo záhrad, sú hradené z miestneho poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.
(red, olo)
Foto:OLO
Aktuálne dianie 3. máj 2025 – 5176×
Delikateso "dobroty" vo vyše 40 predajniach a už aj na e-shopeAktuálne dianie 28. apríl 2025 – 279×
Partizánska lúka je dostupnejšia všetkýmAktuálne dianie 5. máj 2025 – 159×
Cyklotrasou Jurava sa až do konca mája nepreveziete