Aktuálne dianie 14. máj 2017

Diviaky pod oknami hlási už aj Karlova Ves + poslali ste nám video


 Iba nedávno musela zasahovať Mestská polícia a poľovníci v Dúbravke a už hlásia nezvyčajných návštevníkov aj spred brány na Dlhých dieloch.  Zdá sa, že diviaky chodia v pároch, pretože podobe ako v Dúbravke, aj tentoraz si vykračovali sídliskom spolu dvaja.

Ako nás upozornili obyvatelia ulíc Hlaváčikova a Majerníkova, v sobotu 13. mája spozorovali pod svojimi oknami dva diviaky, ktoré sa prechádzali po sídlisku a zjavne hľadali nejakú potravu pod zub. Diviaky sa správali pokojne a podľa obyvateľov sa túlali po uliciach a neskôr sa dali smerom k rodinným domom pod lesom. Ako nás informovala obyvateľka Hlaváčikovej ulice, jeden z obyvateľov neďalekých rodinných domov práve čosi opravoval na svojom dome, keď sa diviaky objavili len tri metre od neho. Nič sa však nestalo a zvieratá pokračovali vo svojej ceste smerom do lesa.

Poľovník odporúča: Nepozerajte sa im do očí

Človek by mal pri stretnutí s divou zverou zachovať pokoj. Treba jej ukázať rešpekt, priame pozeranie do očí môže brať ako výzvu, poľovník v takejto situácii nevylučuje útok. Rady sú adresované najmä obyvateľom bratislavskej Dúbravky, po jej uliciach sa v týchto dňoch pohybujú diviaky. Zver odporúča neplašiť. "Netreba sa jej pozerať do očí, je dôležité hľadieť periférne mimo a chrbtom pomaly cúvať preč," povedal Eduard Pokorný zo Slovenského poľovníckeho zväzu (SPZ). Agresia je podľa neho obvyklá najmä u samice s mláďatami či u samca v dobe párenia. Samice majú mladé práve v tomto období. Poľovníci preto radia byť opatrnejší najmä počas prechádzok či športovaní v lese.

 Ak už divá zver človeka napadla, treba si ľahnúť na zem do skrčenej polohy. "Dôležité je chrániť si hlavu a krk a neklásť odpor. Ak je to možné, treba silno kričať a volať o pomoc. Po útoku treba okamžite vyhľadať lekársku pomoc," uviedol Pokorný.

 Emotívne reagujú najmä mamičky s deťmi

 Stretnutie s divou zverou ťažko zvládajú najmä matky a deti, podľa poľovníka reagujú emotívne a v strachu. Deti treba už odmalička viesť k rešpektovaniu voľne žijúcich zvierat v prírode. Učiť ich opatrnosti v lese považuje Pokorný za správne rozhodnutie.
 Pohyb diviakov po niektorých uliciach bratislavskej Dúbravky poľovník nepovažuje za neobvyklý. Ide o mestskú časť v blízkosti lesa. "Mestá sa rozširujú do lokalít, ktoré doteraz patrilo iba zveri a narúša ich životné prostredie, za takýchto podmienok môže strácať svoju prirodzenú plachosť," vysvetlil Pokorný.

Prečítajte si tiež: Buďte opatrní  počas víkendových výletov - na uliciach a v okolí Dúbravky sa pohybujú diviaky

Pohyb diviakov v Dúbravke nahlásili v týchto dňoch najmä na uliciach Pri kríži a Ožvoldíkova, pri obchode Homolova či na ihrisku Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej na ulici Karola Adlera. Mestská časť upozornila ľudí, aby svoje psy nevenčili bez vôdzky. Prirodzený pud ich totiž núti prenasledovať zver, čím ju môže vyprovokovať k útoku. Diviaky sú do prvého júla hájené, čo znamená, že sa nesmú strieľať, lebo chránia svoje mladé.

 Diviak lesný žije v celej južnej polovici Eurázie a v severnej Afrike. Výskyt na Slovensku bol doložený na 87,5 % územia. Diviak býva dlhý 0,9 m až 1,8 m. Chvost má 15 - 30 cm. Hmotnosť spravidla 50 - 190 kg (samce) a 35 - 160 kg (samice), ale v niektorých oblastiach, napríklad v Karpatoch, majú samce aj 350 kg. Juhoeurópske diviaky lesné sú celkovo menšie ako severoeurópske. Žijú asi 20 rokov. V Európe nežije prakticky len vo Veľkej Británii, na Škandinávskom polostrove a v severnom Rusku. Obýva rôzne habitaty, živí sa rozmanitou potravou, rýchlo behá a vynikajúco pláva. Uprednostňujú listnaté a zmiešané lesy a radi sa váľajú v bahne.

(rl, red, TASR)

 

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter