Bratislavská župa tento rok oslavuje svoju storočnicu, ktorú si Bratislavský samosprávny kraj pripomenul nedávno, prostredníctvom odbornej konferencie s názvom 100 rokov župy.
Práve na nej si zaspomínali aj jej župani, Ľubo Roman, Vladimír Bajan, Pavol Frešo a v súčasnosti Juraj Droba, ktorí župu viedli od jej obnovenia v roku 2001.
Bratislavskému kraju sa tak ako jedinému kraju podarilo v rámci jednej diskusie spojiť všetkých jej predstaviteľov.
Na konferencii spoločne debatovali o histórii, súčasnom dianí ako aj o možnostiach budúceho rozvoja kraja.
Nosnou témou bol vznik a rozvoj života v župe za posledných 18 rokov. Predseda Bratislavského samosprávneho kraja J. Droba, odbornú konferenciu zorganizoval spolu s partnermi Pamiatkovým úradom Slovenskej republiky, Mestským ústavom na ochranu pamiatok v Bratislave a Academiou Istropolitanou Novou.
Novodobá bratislavská župa vznikla začiatkom roku 1919 na základoch staršej župy z čias Rakúsko – Uhorska.
Zároveň konferencia pripomenula aj sté výročie, kedy hlavné mesto a takisto centrum župy dostalo svoj súčasný názov, Bratislava.
Odborné príspevky konferencie zmapovali históriu vzniku a rozvoja župy. Účastníci sa dozvedeli viac o prvom županovi Samuelovi Zochovi prostredníctvom Mgr. Mileny Sokolovej PhD. z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied.
Tému Výkladná skriňa medzi župami v historickom a sociálnoekonomickom kontexte predniesol prof. PhDr. Roman Holec, CSc. z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied.
O Archívnom dedičstve z prvých rokov fungovania župy prezradila podrobnejšie PhDr. Lenka Pavlíková a Mgr. Michaela Urgošíková zo Štátneho archívu v Bratislave.
O Prínose Samuela Zocha k rozvoju mesta Modra informovala PhDr. Agáta Petrakovičová Šikulová z Modranskej besedy.
Tému Bratislavská župa na cestách pozemných aj vodných hlbšie rozobral Ing. Ernest Húska z Múzea dopravy Bratislava - Slovenské technické múzeum.
Konferencia sa dotkla aj aktuálnej situácie na poli kultúry a kultúrneho dedičstva. Hlavné aktivity župy v oblasti rozvoja kultúry predstavila Bc. Tereza Langerová z oddelenia kultúry Úradu Bratislavského samosprávneho kraja. O ochrane pamiatok ako nástroja ochrany a rozvoja kultúrneho dedičstva povedala podrobnejšie Mgr. Martina Orosová, PhD. z Pamiatkového úradu Slovenskej republiky.
O nehnuteľnom pamiatkovom fonde vo vlastníctve Bratislavského samosprávneho kraja prezradil viac Mgr. Rastislav Šenkirik.
Na záver konferencie načrtli Územný rozvoj kraja – minulosť a vízia do budúcnosti doc., Ing. arch. Ľubica Vitková, PhD., Ing. arch. Michal Bogár z Ústavu urbanizmu a územného plánovania Fakulty architektúry STU v Bratislave.
(red)
Foto: BSK
Aktuálne dianie 3. máj 2025 – 5156×
Delikateso "dobroty" vo vyše 40 predajniach a už aj na e-shopeAktuálne dianie 28. apríl 2025 – 257×
Partizánska lúka je dostupnejšia všetkýmAktuálne dianie 5. máj 2025 – 140×
Cyklotrasou Jurava sa až do konca mája nepreveziete