Lesopark 31. máj 2017

SERIÁL: Hororové stavby na Železnej studienke – 3. časť: Snežienka


 Stavby ako z hororu - aj to je obraz najmä večerných a nočných siluet niektorých stavieb na Železnej studienke. Ale ako z hororového filmu nevyzerajú len v noci. Tieto nepotrebné a rozpadajúce sa stavby a pozemky sú paradoxne už roky predmetom záujmu aj mnohých podnikateľov a záujmových skupín. Tentoraz sa budeme venovať skeletu bývalej výletnej reštaurácie Snežienka.

V tretej časti nášho seriálu Hororové stavby na Železnej studienke sa budeme venovať skeletu bývalej výletnej reštaurácie, známej pod názvom Snežienka. Jej príbeh je o niečom inom, ako o skelete nikdy nedostavanej Rybárskej reštaurácie, o ktorej sme písali v prvej časti, prípadne o záhadnom domčeku v časti 2. Výletná reštaurácia Snežienka prežila svoju „slávu“ predovšetkým za čias socializmu, kedy v nej okrem jedál ponúkali aj usporadúvanie rôznych osláv, svadieb, či stužkových. Údajne bola otvorená v roku 1975. Po roku 1990 sa spoločenské a obchodné priority presunuli inde a budova začala postupne chátrať až do dnešného nepekného a vraj aj nebezpečného stavu.

 Plány s hotelom nevyšli, ale pozemky na 99 rokov áno

Snahy o oživenie lokality v okolí dolnej, ale aj hornej časti stanice sedačkovej lanovky, ktorá spolu so Snežienkou patrí pod správu mestskej často Nové Mesto, vyústili v roku 2005 do znovu spojazdnenia lanovky po šestnásťročnej prestávke. Jazdiť začala v sedemdesiatych rokoch minulého storočia (v roku 1972). Chátrajúcu bývalú reštauráciu Snežienka sa ale obnoviť nepodarilo a rozpadala sa ďalej. Približne v tomto období sa ale objavujú aj veľkolepé a smelé plány oživenia lyžiarskych zjazdoviek a zimných športov na Kamzíku, ktoré zanikli v 90-tych rokoch.

Snežienka v časoch najväčšej slávy

 Navyše, plány hovorili aj o vytvorení akéhosi celoročne využiteľného športovo-rekreačného areálu siahajúceho niekde od Snežienky až zrejme po Somársku lúku na Kamzíku. S týmto zámerom možno mohol súvisieť aj úmysel vybudovania hotela na mieste súčasného skeletu reštaurácie. V prípade úspechu zámeru mohol byť práve nový hotel zrejme onou základňou pre podnikanie súkromného subjektu v blízkom okolí. Tieto plány sa objavili aj napriek tomu, že Generálny plán Bratislavského lesoparku z roku 2006 neodporúčal v časti Hornej Mlynskej doliny a Železnej studienky budovanie zariadení hotelového typu. Naopak, podporu v pláne dostali menšie a intímnejšie stravovacie zariadenia.

 Aj tak však vtedajší miestni novomestskí poslanci v roku 2006 prenajali neznámej spoločnosti Snowdrop Snežienku a okolité pozemky na 99 rokov!. Následne sa objavili plány aj na šesťposchodovú hotelovú budovu s welness a reštauráciou. Plány postaviť hotel ale narazili na značný odpor verejnosti a tejto myšlienke nebol naklonený v tej dobe ani magistrát. V roku 2014 bola zmluva o prenájme so spoločnosťou ukončená a dlho potom sa nič nedialo.

 Aktuálny stav

Od roku 2016 a 2017, po mnohých mediálnych a občianskych „atakoch“, začalo možno svitať na lepšie časy Snežienky. Napriek všetkému je ale zvláštne a nepochopiteľné, prečo hlavné mesto a novomestská samospráva nezoberú už konečne do rúk zodpovednosť a jasne a definitívne sa nerozhodnú, čo so skeletom ďalej. Je vysoko pravdepodobné, že návštevníkom Lesoparku a turistom by neprekážalo ani zbúranie a rekultivácia miesta, ale ani vybudovanie malého vkusného stravovacieho zariadenia. Mohlo by byť spojené povedzme s požičovňou športového náradia a športových potrieb, alebo aj s mestským lesným informačným centrom. Návštevníci by sa mohli dozvedieť aj o turistických peších a cyklistických trasách spojených s predajom máp a podobne. Žiadna veda - len to treba úprimne chcieť....

 Opätovný pokus o prenájom?

V roku 2017 sa nechala novomestská samospráva počuť, že vypíše súťaž na prenájom Snežienky s tým, že zámerom prenájmu objektu je snaha o obnovu funkcie a prevádzky reštaurácie, prípadne inej vhodne zvolenej formy stravovacieho zariadenia, po predchádzajúcej sanácii a dostavbe zdevastovaného objektu vybraným nájomcom. Už pred časom sa ale Nové Mesto snažilo prenajať sedačkovú lanovku súkromnému subjektu, no nikto neprejavil záujem. Hádam to nedopadne podobne aj v prípade Snežienky. Je najvyšší čas ju vyriešiť v prospech výletníkov a rekreantov lesoparku. Nové Mesto ale „pohrozilo“, že zbúranie stavby by stálo státisíce a ani zakonzervovanie by nebolo lacné. Tak či tak, ak by Nové Mesto odložilo zo svojho rozpočtu za ostatných 12 rokov od znovuspustenia lanovky povedzme 100-tisíc ročne, tak dnes za 1,2 milióna eur mohlo vzniknúť rekreačné zariadenie ako lusk. A to bez pomoci súkromného kapitálu. Za dlhodobú nečinnosť vo veci Snežienky môže totiž hlavne novomestská samospráva a hlavné mesto. Alebo niekto iný...?

 

(rl)

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter