Aktuálne dianie 14. február 2024

Znečistený vzduch ohrozuje Bratislavčanov


Vzduch v hlavnom meste je rizikom pre zdravie obyvateľov. Vyplýva to z údajov nameraných odborníkmi z Deutsche Umwelthilfe (DUH). Organizácie Cyklokoalícia a Znepokojené matky, ktoré s DUH spolupracujú, redakciu informovali, že v Bratislave je potrebné monitorovať kvalitu ovzdušia na viacerých lokalitách. Zároveň dodávajú, že by obyvateľom mali byť predstavené účinné riešenia na zlepšenie situácie.

Priamo v teréne boli sledované dva druhy znečistenia. Oxidy dusíku a ultrajemné prachové častice. Zistenia, ktoré organizácie priblížili verejnosti naznačujú, že na viacerých miestach  Bratislavy je znečistenie ovzdušia oveľa horšie ako ukazujú oficiálne dáta. „Výsledky ukazujú naozaj vysoké hodnoty oxidu dusíka aj ultrajemných častíc, ktoré predstavujú riziko pre zdravie,” informovala Hanna Rhein z Deutche Umwelthilfe. Dodala tiež, že ak chce Bratislava ochrániť zdravie svojich obyvateľov, je nutné, aby sa podnikli účinné kroky na znižovanie množstva dopravy v jej uliciach.

Merania prebiehali napríklad pred základnou školou na Vazovovej ulici, na Šancovej, Trnavskom mýte, autobusovej stanici a na Štefánikovej.

Dotknuté sú najmä rizikové skupiny

Urbanistka zo združenia Znepokojené matky, Ivana Nemethová tiež upozornila, že špeciálne sa situácia dotýka detí, tehotných žien či ďalších rizikových skupín. “Čím menšia častica, tým hlbšie do organizmu sa dostane a spôsobuje tam problémy. Ide o celé spektrum zdravotných problémov, od astmy, cez poškodenie imunitného systému či poruchy neurologického vývoja. Počet áut v Bratislave rýchlo stúpa, a pritom riešenia máme, potrebujeme len odvahu ich presadzovať. Aby naše deti mali zdravú a bezpečnú budúcnosť musíme znižovať množstvo áut a emisií a zmeniť spôsob ako fungujú naše mestá,” doplnila Nemethová.

 

Druhou časťou meraní bude meranie oxidov dusíka pomocou dlhodobého merania na 25 miestach v Bratislave. Výsledky by mali byť známe v máji. Merania sa uskutočňujú v rámci dlhodobého projektu meraní koncentrácií NO2 v ovzduší, ktorý okrem Bratislavy prebieha aj v Prahe, Ostrave, Budapešti a Sofii.

 

bak

Foto: Ivana Nemethova

 

 

 

 

 

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter