Aktuálne dianie 18. marec 2022

Zachar: Štát nevie čo si má počať s lokalitou a projektom nemocnice na Rázsochách


Pravidelne a na rôznych fórach sa otvára otázka, čo bude s nemocnicou na Rázsochách. Plocha, kde mala budova vyrásť, je už po odvoze sutín niekoľko mesiacov zakonzervovaná. Optimizmus nedodávajú ani vyjadrenia hlavných politických aktérov či analytikov. 

V relácii Branislava Závodského v Rádiu Expres sa minister zdravotníctva, Vladimír Lengvarský, nedávno vyjadril, že „nevie kedy sa Rázsochy začnú stavať“. Proces prípravy stavby, podľa jeho slov, beží. Aktuálne sa stále čaká na schválenie projektu nemocnice, na základe ktorého by sa obstaral jeho vyhotoviteľ. 

Minister však potvrdil, že záujem postaviť novú nemocnicu pretrváva.  Ten je zakotvený v programovom vyhlásení vlády.

Proces môže zdynamizovať prísľub financií z Plánu obnovy

Dlhodobou a najväčšou prekážkou výstavby Rázsoch je podľa analytika Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO), Dušana Zachara, absencia vízie štátu. Chýbajú odpovede na základné otázky. Nevieme ani to ako si predstavuje v budúcnosti slovenské zdravotníctvo, a akými krokmi sa k tomu chce  dopracovať. „V tomto kontexte sledujeme už dlhé desaťročia, že štát nevie, čo si má počať s lokalitou a projektom nemocnice na Rázsochách,“ podotkol.

Nádej pre zdynamizovanie procesu by mohol priniesť Plán obnovy. Analytik upozorňuje, že takéto veľké projekty však nie je možné narysovať zo dňa na deň a z „prázdneho šuflíka“. „Je to dlhý proces, ktorý nemožno umelo zrýchľovať a preskakovať nevyhnutné postupné kroky plánovania, projektovania a obstarávania. A samozrejme následnej výstavby. Na druhej strane, proces môže zdynamizovať fakt, že tu máme prísľub získať z Európskej únie z Plánu obnovy miliardu eur na výstavbu nových a rekonštrukciu jestvujúcich nemocníc,“ dodal Zachar. 

Proti takýmto krokom ale hrá čas. Ak sa s výstavbou nezačne včas, hrozí, že financie alokované na nemocnice v tomto programe sa na projekt výstavby nemocnice na Rázsochách nestihnú do 2026 vyčerpať.

V hre je viacero scenárov

Po úvahách bývalého premiéra Petra Pellegriniho, ktorého myšlienky smerovali k možnosti odkúpiť už postavenú Nemocnicu Bory, aj súčasný minister zdravotníctva, Lengvarský, viackrát informoval, že všetky varianty sú v hre.

 „Nevylučujem, že dôjde k diskusii s vlastníkom nemocnice na bratislavských Boroch a urobí sa niečo, čo sa chcelo aj predtým. Prevádzkovateľom by mohla byť súkromná spoločnosť a majiteľom by mohol byť štát," povedal, s tým, že situácia sa bude odvíjať aj od toho, čo bude ekonomicky výhodné a najrýchlejšie.

Penta vyjadrenie ministra Lengvarského registruje a podľa slov hovorkyne Vargovej alternatív je viacero a jednou z nich by mohlo byť aj partnerstvo.  Spolupráci je spoločnosť otvorená. „Momentálne však žiadne diskusie ani stretnutia s ministerstvom zdravotníctva neprebiehajú a ani sme nedostali žiadnu ponuku. Rozhodne však môžeme povedať, že garantujeme a  zaväzujeme sa, že nemocnicu Bory bude prevádzkovať Penta," dodala Vargová.

Myšlienku na odkúpenie Borov vníma analytik ako „účtovnícky trik“

Odkúpenie nemocnice na Boroch však podľa analytika nedáva zmysel. Zo strany štátu to vníma ako „účtovnícky trik" pre uľahčenie si splnenia domácej úlohy v súvislosti s naplnením cieľov Plánu obnovy. „Som proti takémuto kroku. Nevynaložené prostriedky na potenciálnu kúpu Nemocnice Bory sa totižto môžu použiť na stavbu ďalšej novej nemocnice alebo na rekonštrukciu jestvujúcich nemocníc. Pre slovenského pacienta je to jednoznačné - radšej dve moderné nemocnice ako jedna,“ jednoznačne odmietol tento variant Zachar.

Do úvahy je potrebné brať aj fakt, že Nemocnica Bory nebola koncipovaná tak, aby nahradila funkciu zariadenia na Rázsochách. „Bory mali byť zhruba o viac ako polovicu menšie ako Rázsochy, pričom mali byť koncovou nemocnicou pre pacientov ostatných všeobecných nemocníc súkromnej nemocničnej siete Svet zdravia. Rázsochy mali byť nemocnicou univerzitného typu, ktorá mala okrem iného nahradiť nemocnicu na Kramároch,“ spresnil analytik.

O tom, či napokon bude vybudovaná komplexná koncová univerzitná nemocnica na Rázsochách by sa podľa predsedu vlády, Eduarda Hegera, malo rozhodnúť do dvoch mesiacov. Situáciu budeme naďalej sledovať.

jp

Foto: bk

1 komentár
ODPOVEDAŤ Vlado Obdržálek | 20. 3. 2022, 20:05

Najprv treba zverejnit meno alebo mená tiežodborníkov ktorí rozhodli o zbúraní skeletu nemocnice Rázsochy. Títo exoti dali hlavne zarobit búračkovej mafii a zainteresovanym lotrom z vlady. Pôvodny projekt a jeho realizačné pozostatky pozostával okrem ineho zo zakladovej - jeden meter hrubej železobetonovej dosky, ktoru bolo možne využiť po modernizačnej uprave projektu. Pôvodny projekt vypracovali skuseni projektanti Zdravoprojektu, ktori sa podielali na prjektoch a rekonštrukciách zdravotníckych objektov na celom Slovensku.

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter