Aktuálne dianie 4. september 2020

Z Komenského námestia bude parčík, sú známe výsledky súťaže


Z Komenského námestia v Bratislave, ktoré je v susedstve s historickou budovou Slovenského národného divadla, sa má v nasledujúcich rokoch stať parčík v centre mesta. Primátor Bratislavy Matúš Vallo a mestský Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) v piatok predstaví verejnosti výsledky krajinársko-architektonickej súťaže. Na námestí aktuálne pribudol dočasný pavilón, kým magistrát nezačne obnovu námestia podľa víťazného návrhu. Práve v ňom si ako prvú výstavu môžu ľudia pozrieť výsledky súťaže. TASR o tom informovalo hlavné mesto a MIB.

"Architektonické súťaže sú najlepším nástrojom, ako nájsť odpovede na otázky, pričom teraz otázka znela, ako má vyzerať priestor na Komenského námestí. Som rád, že porota vybrala z návrhov ten, ktorý spĺňa všetky predpoklady urobiť tento priestor kvalitným a ktorý zohľadňuje návrhy obyvateliek a obyvateľov mesta," skonštatoval primátor.

Najviac presvedčil návrh od ateliéru Totalstudio

Víťazný návrh podľa MIB reflektuje na požiadavky ľudí, zároveň reaguje na fakt, že pod časťou námestia sú podzemné priestory patriace divadlu. "To výrazne obmedzuje možnosti, čo sa dá nad ne umiestniť – napríklad nie je preto možné vysadiť vzrastlé stromy na celom území," upozorňuje inštitút. Odborná porota súťaže spomedzi 14 ateliérov vybrala v júni štyri tímy, z ktorých architekti a krajinní architekti počas leta pracovali na návrhu pre Komenského parčík.

V druhej etape spomedzi štyroch tímov porotu najviac presvedčil návrh od ateliéru Totalstudio. Architekti z tohto ateliéru stoja tiež za letným pavilónom na nádvorí Slovenskej národnej galérie, ktorý v roku 2012 získal ocenenie CE.ZA.AR v kategórii exteriér a sú tiež za obnovou parku na Belopotockého ulici v Bratislave.

Víťazný návrh prináša zeleň a priestor na neformálne sedenie

"Návrh podľa odbornej poroty najpresvedčivejšie odpovedá na výzvy zadania - nachádza správnu mieru civilnosti pri exkluzivite materiálov a prevedení, dobre reaguje na technické limity územia. Priestor členia jednoduchou, bielo lakovanou oceľovou konštrukciou, ktorá sa bude popínať zeleňou, ponesie osvetlenie alebo zavesené atrakcie," uviedol MIB. Architekti námestie rozdelili na dve časti s jednou zníženou pod úroveň okolia. Na hrane vymedzujúcej zníženú plochu je priestor pre neformálne sedenie. Okrem popínavej zelene, vytvárajúcej tieň nad priestorovou mriežkou, navrhujú priniesť na časť námestia bez podzemných priestorov vzrastlé stromy, ktoré námestie obkolesené fasádami budov zatieňujú a ochladzujú.

TASR, Foto: Facebook Metropolitný inštitút Bratislavy

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter