Aktuálne dianie 21. január 2018

Z centra mesta miznú reklamné trojnožky


Magistrát hlavného mesta likvidoval nedávno 433 reklamných pútačov, tzv. trojnožiek. Mestská časť Staré Mesto (SM) pred pár dňami oznámila, že zo svojho územia odstránila všetkých 32 reklamných trojnožiek.

Takáto forma reklamy zmizla z ciest a chodníkov na Rudnayovom, Rybnom a Komenského námestí a z ulíc Gorkého, Poštová, Medená, Živnostenská a Palackého. Odstránenie tzv. trojnožiek je podľa staromestského miestneho úradu výsledkom dlhotrvajúceho sporu mestskej časti s obchodnou spoločnosťou PRE SENT, s.r.o. Podľa SM, keďže spoločnosť neodstránila reklamné zariadenia, samospráva preto pristúpila k nútenému výkonu rozhodnutia. Druhým dôvodom poklesu záujmu o umiestňovanie reklamy v historickom jadre môže byť aj rozhodnutie miestneho zastupiteľstva o niekoľkonásobnom zvýšení miestnej dane,tvrdí SM. Tá sa z pôvodných 70 centov za meter navýšila na päť eur.

Staré Mesto chce dokončiť odstránenie bývalých telefónnych búdok. Tie sa podľa starostu Radoslava Števčíka tiež zmenili na nelegálne pútače a v súčasnosti slúžia ako nosiče nepovolených obojstranných reklamných stavieb. Rozhodnutie staromestského stavebného úradu sa týka celkovo 49 takýchto nosičov. Niektoré už boli v minulom roku odstránené napríklad z Námestia SNP. Zvyšné nefunkčné telefónne búdky by mali byť postupne odstraňované do konca mája tohto roka.

V októbri 2016 začal magistrát odstraňovať z bratislavských ulíc 428, resp 433 prenosných reklamných zariadení, známych ako trojnožky. Podľa passportu reklamných stavieb je na území Bratislavy približne 10 000 reklamných stavieb. Z toho na pozemkoch hlavného mesta alebo na pozemkoch zverených mestským častiam je 4000 reklamných stavieb a zvyšných 6000 stojí na pozemkoch vo vlastníctve iných subjektov, na ktoré nemá bratislavská samospráva dosah. Nadnesene by sa dalo povedať, že na každého jedného obyvateľa mestskej časti Vajnory, pripadajú dve vonkajšie reklamné zariadenia, keďže obyvateľov tejto obce je asi 5000....

Hlavné mesto sa kvôli vonkajšej reklame spojilo s Asociáciou vonkajšej reklamy (AVR). V roku 2017 mesto informovalo, že sa s ňou dohodlo na odstránení stovky nelegálnych reklamných stavieb, ktoré v najbližších mesiacoch zmiznú z ulíc Bratislavy. AVR odstránila 41 nelegálnych reklamných stavieb, požiadala stavebné úrady o odstránenie 284 reklamných stavieb a zatiaľ dostala povolenie na 116 reklamných stavieb.

Pri zvyšných 168 reklamných stavbách čaká na vyjadrenie od stavebných úradov. Problémom je, že Bratislava je zahltená najmä bigboardami a megaboardami, ktoré trčia ako novodobé pomníky pri každej väčšej ceste, či v okolí diaľnic a zrejme aj odpútavajú pozornosť vodičov.Navyše, obrovský počet vonkajšej reklamy je kontraproduktívny, pretože v hustom lese sa človek na také množstvo jednotlivých stromov nemôže sústrediť.

(rl, tasr, red)

foto: www.odkazprestarostu.sk

Foto / Videogaléria Zobraziť všetky Foto / Videogaléria
0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter