Aktuálne dianie 31. august 2017

VÝSTAVBA: Žiadosť developerov o udelenie osvedčenia o významnej investícii, je stále v štádiu posudzovania


V súvislosti so žiadosťou spoločností J&T Real Estate a HB Reavis, aby výstavba týkajúca sa projektov Eurovea II, Nové Lido a lokality Nivy, získali štatút významnej štátnej investície, sme sa obrátili na Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.

Na mimoriadnom mestskom zastupiteľstve totiž odznela informácia, podľa ktorej podpredseda vlády SR Peter Pellegrini sľúbil, že sa o tejto záležitosti bude rokovať na septembrovom zasadnutí vlády SR. Hovorila o tom poslankyňa Lucia Štasellová.

Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu sme sa spýtali, prečo podpredseda vlády sľúbil rokovať o žiadosti J&T a HB Reavis na rokovaní vlády v septembri bez toho, aby si vypočul hlas (stanovisko) bratislavského mestského zastupiteľstva?

Ďalej sme sa spýtali, či je pravda, že primátor Ivo Nesrovnal tento súhlas (pozitívne stanovisko) týmto dvom spoločnostiam údajne dal?

Stanovisko Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu: „Vaše informácie sú nepravdivé.

Žiadosti oboch spoločností „o vydanie osvedčenia o významnej investície“ sú stále v štádiu posudzovania.

Tento proces prebieha v spolupráci s magistrátom Hlavného mesta SR Bratislavy a VÚC, ako aj ministerstvom hospodárstva,“ uviedol Úrad.

Ako nás informoval magistrát hl. mesta SR Bratislavy, Štatút významnej investície schvaľuje vláda Slovenskej republiky. Medzi hlavným mestom Bratislava a vládou prebieha aktívna komunikácia.

"Hlavné mesto Slovenskej republiky Bratislava víta každú významnú iniciatívu zameranú na rozvoj hlavného mesta. Primátor Ivo Nesrovnal oceňuje záujem investorov podieľať sa na tomto rozvoji.

Hlavné mesto bude projekty posudzovať z hľadiska viacerých parametrov, aby zapadli do koncepcie rozvoja mesta, aby boli obohatením nosného dopravného systému mesta a aby prinášali prospech Bratislavčanom," uviedol pre BK magistrát.

V prípade, žeby vláda SR udelila súhlas tým developerom, ktorí žiadajú o udelenie osvedčenia o významnej investícii v Bratislave, išlo by zrejme o precedens v rámci histórie novodobej samosprávnej demokracie.

Niektorí mestskí poslanci totiž nedávno kritizovali zákon o niektorých opatreniach týkajúcich sa prípravy významných investícií a o doplnení niektorých zákonov.

Tento zákon bol prijatý v roku 1999 a naposledy prešiel novelizáciou 30. júna 2016.

Kritika novely sa týkala názoru, že zákon je šitý na mieru developerov, ktorí ním môžu de facto obísť samosprávu mesta a na základe povolenia vlády si postaviť „čo chcú“.

Poslankyňa Viera Kimerlingová to na mimoriadnom rokovaní mestského zastupiteľstva 24. augusta okrem iného povedala, že kádre „core businessu“ vymysleli aj tzv. štatút významnej investície.

„Kde netreba rešpektovať územný plán, kde v stavebnom konaní si presadia všetko. Mne to už pripadá tak, že zastupiteľstvá a samosprávy sú im na smiech.

My sme tu v podstate zbytoční, pretože čokoľvek ich napadne si presadia do zákona a stiahnu to na štatút významnej investície a samospráva môže vlastne iba sklopiť uši a vlastne nič nemôže. Je to nehorázne a proti zdravému rozumu“.

Stavebný úrad petržalského miestneho úradu eviduje v súvislosti s Novým Lidom tri žiadosti o územné rozhodnutie - na výstavbu veží Alfa Park A, Alfa Park B a na vonkajšie inžinierske a dopravné siete.

Všetky tri konania sú prerušené, stavebný úrad vyzval žiadateľa - spoločnosť Popper Capital na doplnenie dokladov. „Žiadne ďalšie žiadosti v súvislosti s týmto územím ani s Euroveou II. neevidujeme,“ informoval nás úrad v Petržalke.

Pripomíname, že starosta Petržalky Vladimír Bajan podpísal rozhodnutie miestnych poslancov, ktorí 27. júna vyjadrili nesúhlas, aby štát udelil štatút významnej investície súkromnej výstavbe na území mestskej časti.

Toto rozhodnutie sa priamo dotýka developera HB Reavis, ktorý požiadal štát o vydanie osvedčenia o významnej investícii pre skupinu projektov v Bratislave, v zóne Nivy a v Petržalke.

Celkovo sa investícia blíži k jednej miliarde eur.

Petržalskí poslanci vyjadrili nesúhlas s udelením štatútu významnej investície súkromnej výstavbe na území mestskej časti, pretože sa obávajú, že by tak mohla Petržalka prísť o financie z výberu miestneho poplatku za rozvoj.

Miestny úrad v Ružinove nás informoval, že pri projekte Eurovea II určil Okresný úrad ako príslušný stavebný úrad Staré Mesto. „Čo sa týka projektu HB Reavis, ružinovský stavebný úrad eviduje žiadosť o stavebné povolenie na spevnené plochy“.

Jediné, čo zatiaľ prišlo na staromestský stavebný úrad, je žiadosť o rekonštrukcia priľahlého objektu - konkrétne Skladu č.7

Informovali sme 6. júla 2017:

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal nepodpísal uznesenie, v ktorom ho poslanci hlavného mesta žiadali, aby im každú žiadosť developera o vydanie štatútu významnej investície predložil na schválenie.

„Ja sa veľmi rád poradím s poslancami o našom spoločnom názore, ale o schválení štatútu významnej investície rozhoduje vláda, nie mestské zastupiteľstvo,“ povedal Nesrovnal.

Predkladateľka uznesenia a mestská poslankyňa Elena Pätoprstá pre TASR uviedla, že poslanci sú si vedomí, že o udelení štatútu významnej investície rozhoduje vláda a nie mestské zastupiteľstvo.

„My však môžeme vydať stanovisko, ktoré nie je záväzné pre vládu. Ona sa aj tak rozhodne, ako chce. Ale mali by sme dať signál, či je takáto investícia vo verejnom záujme, alebo nie,“ skonštatovala.

HB Reavis pre TASR uviedol, že ak nebude žiadosť o významnú investíciu schválená, Bratislava, ale najmä Petržalka, príde o rozsiahle rozvojové projekty, investície, nové pracovné pozície a posilnenú infraštruktúru.

Taktiež tvrdí, že je predčasné špekulovať nad výškou poplatku za rozvoj, ktorý nie jasne stanovený ani metodikou, ani následnou distribúciou vyzbieraných prostriedkov.

Developer deklaruje, že jeho investície do dopravných riešení či infraštruktúry násobkami prekračujú akékoľvek odhady výšky poplatku.

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Pellegrini pre TASR uviedol, že rozhodnutie o udelení štatútu bude podmienené súhlasom zo strany bratislavského magistrátu, Petržalky a Ružinova.

Významná investícia je podľa zákona stavba, na ktorej výstavbu je potrebných najmenej 100 miliónov eur. Je národohospodársky významná alebo jej realizáciou sa vytvorí najmenej 300 nových pracovných miest.

Vláda musí rozhodnúť, či je výstavba vo verejnom záujme.

(rl, red, tasr)

Ilustr. dvojfoto: ÚV SR+archív BK

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter