Aktuálne dianie 4. september 2020

Výstava bývalej pacientky odkazuje na dôležitosť prevencie v boji proti rakovine


Výstava bývalej dvojnásobnej onkologickej pacientky Gabriely Vážnej poukazuje na význam prevencie v boji proti rakovine prsníka. Otvorili ju vo štvrtok (3. 9.) v bratislavskej Galérii X. Ide už o siedmy ročník cyklu výstav diel onkologických pacientok a ich príbuzných. Zorganizovali ho združenie Ružová stužka, Europa Donna Slovensko a OZ Amazonky.

Útočisko počas liečby hľadala v umeleckej tvorbe

Autorka vystavovaných diel uviedla, že práve ochorenie jej pomohlo prinavrátiť sa k umeniu. Útočisko počas liečby hľadala v umeleckej tvorbe. Výstava sa koná pri príležitosti celoeurópskeho Dňa pre zdravé prsia (Breast Health Day), ktorý každoročne pripadá na 15. októbra v 47 krajinách Európy. Jej iniciátorom je medzinárodné združenie žien Europa Donna.

 Zdravotné poisťovne pozývajú ženy od 50 do 69 rokov na skríningové vyšetrenie mamografom

Na Slovensku každoročne zomrie v priemere 300 žien zbytočne, pretože pravidelne neabsolvujú skríningové mamografické vyšetrenie, ktoré je schopné odhaliť toto ochorenie včas a veľmi dobre ho liečiť. Plošný štátom garantovaný skríning môže tento stav výrazne zlepšiť, ak ho ženy využijú a absolvujú skríningovú mamografiu na preverených skríningových mamografických pracoviskách. Zdravotné poisťovne pozývajú ženy od 50 do 69 rokov na skríningové vyšetrenie mamografom.

Deň pre zdravé prsia má za cieľ informovať ženy všetkých vekových kategórií o potrebe prevencie, ako aj včasného zistenia výskytu rakoviny prsníka skríningom. Tohtoročná kampaň dostala názov Zdravý život pre zdravé prsia. Ženám má pripomínať, že zdravý životný štýl, fyzická aktivita, udržiavanie adekvátnej telesnej hmotnosti, zdravá strava a absolvovanie skríningovej mamografie pomáhajú v ochrane a udržaní zdravia ženy.

Výstava potrvá do 21. septembra.

TASR, Foto: Facebook profil Ružová stužka

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter