Aktuálne dianie 10. jún 2024

Vyliatie riek prinesie Bratislavčanom ďalšie starosti


Hydrologická situácia na rieke Dunaj a Morava sa v niektorých úsekoch pomaly zlepšuje. No vyliatie riek so sebou prináša ďalšie nepríjemnosti - aktiváciu rozsiahlejších liahnísk komárov. Mesto Bratislava informovalo, že v týchto dňoch situáciu intenzívne monitoruje, a snaží sa včasne zasiahnuť.

 

Monitoring a zásahy

Magistrát priniesol informáciu, že na zaplavených plochách sa v závislosti od teploty a hĺbky vody do niekoľkých hodín až dní vyliahnu larvy komárov. „Najintenzívnejší vývin lariev sa deje po ustálení hladiny, čiže keď na zaplavenej ploche prestáva prúdiť voda z hlavného toku. Larvy komárov sa liahnu najmä v stojatej vode, resp. v stojatej vode už vyliahnutým larvám nehrozí odplavenie do hlavného toku rieky,“ uviedlo na sociálnej sieti hlavné mesto s tým, že pracovníci každý deň plochy monitorujú a následne zasahujú.

 

Larvicíd BTI, ktorý sa v zásahoch používa, ničí larvy komárov, nie samotné vajíčka. Preto sa najskôr čaká na vyliahnutie lariev. Následne sa zasahuje prostredníctvom chrbtových chrličov, člnov, dronov a v prípade tých najväčších plôch aj helikoptérou. Po zásahu sa liahnisko opäť skontroluje. Ak vo vzorke larvy pretrvávajú, zásah sa opakuje.

 

Účinný larvicíd BTI pri správnej aplikácii ničí 100% lariev v liahnisku, skôr ako sa z nich vyliahnu štípajúce komáre. Zároveň keďže je selektívny, na rozdiel od škodlivých chemických postrekov, ním môžeme zasahovať aj v chránených územiach III. a IV. stupňa,“ informovalo mesto Bratislava.

 

Bez zásahov v 5. stupni ochrany

Magistrát tiež upozorňuje na fakt, že na území Bratislavy sa nachádzajú aj rozsiahle liahniská na záplavových plochách s V. stupňom ochrany. Tu nie je možné zasahovať ani s BTI a už vôbec nie chemickými postrekmi.

 

bak

 foto: BSK

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter