Aktuálne dianie 16. jún 2017

„Víťazom je každý, kto separuje!“


Množstvo vytriedeného odpadu v rámci Bratislavy síce každoročne stúpa, ale len veľmi pomaly.

Aj tieto oficiálne štatistiky sú dôkazom toho, že naučiť triediť odpad dospelých je dlhodobý proces.

Pod heslom „NESEPARUJ SA – SEPARUJ!“ už šiesty rok spoločnosť OLO a.s. organizuje výchovno-vzdelávací projekt Olománia, do ktorého je zapojených skoro 22 tisíc účastníkov zo 112 materských, základných a špeciálnych škôl.

Hlavným cieľom projektu je naučiť všetkých obyvateľov hlavného mesta, práve cez deti, správne nakladať s komunálnym odpadom, osvojiť si pojmy recyklácia, ochrana životného prostredia, separácia odpadu a spoločenská zodpovednosť.

Veľké finále, ktorého sa zúčastnilo približne 1 500 účastníkov, je vyvrcholením celoročnej snahy v súťaži zberu plastu a papiera, ktorú sprevádzajú podujatia ako marcový trojdňový filmový festival, festival umenia, či aprílový mesiac exkurzií, počas ktorého viac ako 1 000 detí navštívilo recyklačné závody na sklo a plast, bratislavskú spaľovňu odpadu, či absolvovali smetiarsky kurz pre najmenších.

Je predsa lepšie jedenkrát zažiť ako tisíckrát počuť. Ich snahu dnes prišli na Hlavné námestie podporiť členovia klubu Olománie - Zuzka Smatanová, Majk Spirit, Lukáš Latinák a nový člen, ktorý bol pasovaný na patróna žltého kontajnera na plast, Adam Ďurica.

Deti, okrem muziky na bubny a odpad v podaní kapely Rytmika, mali možnosť spoznať podmorský svet dokumentaristu Jaroslava Blaška, pohladiť kontaktné zvieratá z bratislavskej ZOO - nosáľa, hada, či zajaca, absolvovať mobilnú dopravnú výchovu s Mestskou políciou, vybicyklovať si cukrovú vatu, či nealko nápoj, vyskákať sa do sýtosti v skákacom hrade, či vyrobiť si zvieratká z balónov.

Vedenie spoločnosti OLO a.s. tento rok zastupoval riaditeľ závodu Spaľovňa odpadu Marek Belák, ktorý odovzdal cenu víťazom za celoročné úsilie pri zbere papiera a plastu. Víťaznou školou sa stala Spojená internátna škola Svrčia, ktorá bola aj víťazom v zbere plastu, čo do vyzbieraného množstva.

Na druhom mieste sa umiestnila MŠ Štrabáčik a tretie miesto získala MŠ Fairyland. Medzi ocenenými boli aj základná škola Ostredková ako TOP zberač papiera, čo do množstva, či ZŠ Lachova a ZŠ Černyševského. Z TOP tridsiatky tabuľky Olománie sa losoval víťaz školy v prírode,

Špeciálna základná škola Karpatská, ktorým odovzdal cenu Majk Spirit a rovnakú cenu získali aj TOP zberači plastu, Spojená škola internátna Svrčia.

Aby sme podporili úsilie väčšieho počtu škôl, náhodne sme vylosovali päť zo zúčastnených škôl, ktorým odovzdal cenu prezident Asociácie v odpadovom hospodárstve Peter Krasnec a hovorca spoločnosti NATUR-PACK a.s. Marek Brinzík. Veď víťazom je predsa každý, kto separuje!

Pri prvých úvahách o projekte pred piatimi rokmi sme ani netušili ako si projekt deti a učitelia obľúbia.

Nesmierne nás tešia pozitívne reakcie, s ktorými sa pri plánovaní každého nového podujatia stretávame.

Projekt zaraďuje laická, ako aj odborná verejnosť medzi jedinečné svojho druhu v odvetví odpadového hospodárstva. Za šesť ročníkov projektu (konal sa aj nultý) sa vyzbieralo viac ako 731 ton papiera, 121 ton plastu a uskutočnilo sa 35 podujatí. Vzory sú pre deti veľmi dôležité a nielen tie, ktoré majú doma v rodičoch.

Preto neoceniteľnými pomocníkmi v projekte sú ľudia, ktorí ho podporujú a aktívne sa ho zúčastňujú - spisovateľ Daniel Hevier, hokejista Zdeno Cíger, kozmonaut Ivan Bella, kajakári bratia Hochschornerovci, cestovateľ Ľuboš Fellner, moderátori Adela Banášová a Vlado Voštinár, herci Lukáš Latinák a Petra Polnišová, filmový dokumentarista Pavol Barabáš, speváčka Misha, Zuzka Smatanová, či Majk Spirit, ilustrátor Alan Lesyk a primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Najkrajším prekvapením tohto ročníka bol záujem študentov jedného osemročného gymnázia, ktorí prejavili záujem o účasť v projekte.

Oslovilo ich komplexné riešenie problému a čo je hlavné, to, že sa zameriava na deti, pre budúcnosť, najdôležitejšiu vekovú skupinu. Je úžasné, že svoju dôležitosť si táto generácia uvedomuje. Uvidíme, či ich v novom školskom roku budeme môcť privítať v klube.

(OLO)  

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter