Aktuálne dianie 23. december 2019

Váš názor v rozhovore: Zrušenie tradície pre osamelých seniorov je od primátora necitlivé


Seniori sú komunita, na ktorú je veľa pohľadov. Podľa niektorých sú studnicou skúseností, zdrojom vedomostí, podľa iných sú príťažou spoločnosti, keďže zaťažujú sociálny systém. Tak či onak – sú súčasťou spoločnosti a je treba k nim zachovávať úctu.

Ako je to v Bratislave, sme sa spýtali odborníčky na seniorskú problematiku a občianskej aktivistky PhDr. Jany Miklovičovej.

-Prejavuje podľa Vás hlavné mesto primeranú úctu k seniorom?

Mesto, ale najmä mestské časti, teda obce, sú povinné zo Zákona o sociálnej službe zabezpečovať službu seniorom. Zákonná povinnosť nie je úcta.

Iba ak by sme rozoberali jej úroveň. Ale to asi nemáte na mysli. V tomto prípade sa budem vyjadrovať najmä k osamelým. Mňa zaujíma úcta mimo zákona, taká ľudská...

Ono je to tak - mestské časti majú samostatný prístup, niektoré originálny, skvelý, alebo ak chcete, ľudský. Magistrát má trochu iné postavenie v starostlivosti o seniorov než mestské časti – a samozrejme, má aj veľa možností.

-Využíva ich?

Ak myslíte na súčasné vedenie, tak odpoviem kategoricky a hlasno - nie! Preferujem prácu s faktami, tak tu sú.

V tomto roku zrušil primátor asi 29-ročnú tradíciu stretnutí s osamelými seniormi. Výhovorky, že on chodí po zariadeniach pre seniorov, a tam sa stretáva aj s tými seniormi, za ktorými nikto nepríde, podľa mňa neobstoja.

To je neskutočný úskok, ktorý myslím si, podľa mňa nemá opodstatnenie. Ako viem, v žiadnom zariadení, ktoré navštívil, sa osobitne nevenoval osamelým seniorom.

Zúčastnil sa organizovaných posedení k Vianociam, ktoré v týchto zariadeniach roky rokúce organizuje ich vedenie. Asi by mal zverejniť čo im dal naviac k štandardnému občerstveniu zariadenia.

-Čo bolo hlavnou myšlienkou tradície predvianočných stretnutí s osamelými, ktorú spomínate?

Prvý primátor Bratislavy po roku 1989 R. Hofbauer začal so stretnutiami s osamelými seniormi, podotýkam, nie s bezdomovcami, ktorých k štedrovečernému menu pozvala jeho pani.

Zúčastňovala som a ich ako novinárka, konali sa priamo 24. decembra okolo obeda. Vtedy nebolo mnoho takýchto podujatí, preto bol o ne veľký záujem médií.

Z pohľadu mojej primárnej pedagogicko - psychologickej profesie som si všímala celú organizáciu podujatia. Mala svoje zložitosti, napr. niektoré mestské časti nerešpektovali podmienky výberu.

Za dve desaťročia sa na základe pripomienok a nastavenia spolupráce s mestskými časťami veľa zlepšilo. Mestské časti podľa stanoveného kľúča a kritérií prihlasovali osamelých občanov.

Začalo to byť reprezentatívne! Exprimátor M. Ftáčnik urobil veľkú zmenu, hostiteľom bol priamo on, nie jeho manželka a robilo sa to aj 3 - 4 dni pred Štedrým dňom, nakoľko on na Štedrý deň cestuje k svokrovcom.

Jeho nástupca si toto osvojil. Tento rok, však prišla radikálna zmena. Prvýkrát po dlhých rokoch sa stretnutie primátora s osamelými seniormi nekoná. Primátor ho proste zrušil. Je to jeho prejav úcty k statusu osamelo žijúcich seniorov.

-Myslíte si, že je to pre seniorov také dôležité? Majú o to až taký veľký záujem?

Či majú všetci záujem, to sa neodvážim povedať. Ale to asi platí aj o tých ľuďoch, ktorí sú v sociálnych zariadeniach. Lenže tí sú v kolektíve, medzi starostlivými opatrovateľkami. Ja hovorím o ďalších ľuďoch, ktorí z rôznych životných dôvodov zostali sami. Pritom poznám aj seniorov, ktorí o podobné podujatia nemajú záujem.

-Ako sa vy pozeráte na zrušenie tejto tradície?

Ak teda hovoríme o úcte, neokolkujem sa, je to neúctivé a aj nereprezentatívne. Nie som sama, kto to nechápe, poznám veľa seniorov, ktorí si to tiež myslia...

Pri toľkých expertoch, splnomocnencoch a odborníkoch, ktorých priviedol na magistrát nový primátor a ktorými sa chváli, sa určite dalo postupovať inak.

-Nebola príčinou finančná otázka?

To vari žartujete. Náklady magistrátu za r. 2019 sú neúmerne vysoké v porovnaní s inými rokmi. Navýšenie platu primátorovi a tým aj jeho námestníkom spolu o cca 2000 eur rozhodne nie je prejavom šetrenia.

Keď už mu to poslanci „nanútili“, tak sa toho mohol vzdať, nie? Resp. za príplatok k pôvodnému mesačnému platu mohol pohostiť asi 60 – 70 osamelých seniorov.

Domnievam sa teda, že finančná otázka v tom nehrala žiadnu úlohu.

-Čo ešte mesto zmenilo v postoji k seniorom podľa vás?

Odporúčam sa spýtať priamo pána Bublu (hovorca primátora, pozn. redakcie). Osobitne by sa dalo hovoriť o Rade seniorov hl. m. SR Bratislavy, ktorú zriadil M. Ftáčnik, nakoľko predtým ju mal v mestskej časti Petržalka. Rada, v pôsobnosti mesta, si hľadala svoju pozíciu.

Ale to je na samostatný rozhovor. Zaujímavé je, že 22.12.2018 ju mailom námestníčka primátora L. Štasselová zrušila, čo bolo faux pas. Potom 3. 1. 2019 to dementovala a 22. 1. 2019 zvolala jej zasadnutie. Bezobsažné, také formálne „oťukávacie“ a prezentovaním halasnej vízie.

Jej obsah sa za rok nenaplnil, pretože vraj rovnako formálna bola schôdza rady teraz v decembri. Prakticky rok bez prezentovania konkrétneho obsahu.

To od jej založenia v roku 2011nebolo, a vtedy jej pôsobnosť začínala, resp. sa hľadala. Mne neleží na srdci rada, ale ide o prezentáciu práce magistrátu.

Požičiam si názor z nemenovaného denníka „sociálna oblasť zjavne nie je prioritou magistrátu“, nakoľko primátor plánuje zvýšiť poplatky v siedmich zariadeniach pre seniorov o 50 až 150 eur.

Tak to je v rámci nehorázneho zvýšenia dane z nehnuteľností od 1. 1.2020 ďalší prejav – ako to nazvať slušne – zdierania obyčajných Bratislavčanov.

Zaujímavé, že o tomto sa nikde vo volebných programoch ctený primátor a ctihodní poslanci nezmieňovali.

Takže sa pýtam, či v tomto prípade nepodviedli Bratislavčanov – seniorov? Oni sa mu asi pred magistrát s transparentami nepostavia, takže to všetko prechádza v tichosti, bez diskusií. Alebo vyjadrené inak – agresívne a progresívne. V rámci tejto sviatočnej atmosféry je to aj perfektný „darček pod stromček“.

-O zvýšení poplatkov v zariadeniach seniorov nie je rozhodnuté....

Viem, že o tom budú rozhodovať poslanci na zasadnutí mestského zastupiteľstva, takže zatiaľ je to otvorené. Ale ak dovolíte, vrátim sa k pôvodnej myšlienke nášho rozhovoru - ako je to s vianočnými posedeniami s osamelými seniormi v jednotlivých mestských častiach?

Mnohé pokračujú v tradícii, ktorá vznikla v deväťdesiatych rokoch na magistráte. Niektoré striktne trvajú na kritériu, že má ísť naozaj o osamelo žijúcich seniorov.

Teda aby sa tam neprihlasovali tí, ktorí ešte majú blízku rodinu. Toto dlho bolo problémom, aj tu totiž fungovali "známosti".

Čo je ale výnimočné, je MČ Bratislava - Nové Mesto. Tam sa naozaj striktne a dlhodobo dodržiava kritérium osamelosti.

Navyše, prejavuje gesto k pozvaným osamelým tak, že imobilným zabezpečuje prevoz. A úplnou raritou je MČ Ružinov, v ktorej každý starosta sa s osamelými seniormi stretával a aj tento rok sa súčasný stretne práve na Štedrý deň.

Už nie v čase štedrej večere, pretože po 18. hod. mali seniori problém s MHD. Popoludní, na Štedrý deň si aj tento rok ružinovskí seniori užijú to, čo s ním súvisí - zvyky, menu a najmä spolupatričnosť.

V Bratislave, ale možno aj na celom Slovensku je to ojedinelé gesto starostu voči osamelým spoluobčanom – seniorom.

(rl)

Ilustr.foto/Archív tasr

1 komentár
ODPOVEDAŤ tokos | 7. 1. 2020, 07:22

Myslím si, že seniori si zaslúžia pozornosť v každej dobe vývoja spoločnosti - každý odviedol kus poctivej práce pre spoločnosť, mesto ... a v čase rýchlych premien spoločnosti nejako úcta a empatia najmä k tejto kategórii je na ústupe .... všímam si to s nevôľou !

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter