Aktuálne dianie 24. november 2021

V žiadnom prípade nie je dôvod na paniku


Prakticky z každej strany posledné týždne nepočúvame iné, než výstrahy o extrémnom zdražovaní všetkých tovarov a služieb v roku 2022. Oslovili sme preto energetického analytika Karla Hirmana s otázkami, či je na mieste panika a prípadne potreba robiť si doma zásoby múky či ryže. 

Z každej strany verejnosť počúva už niekoľko týždňov o tom, že od nového roka bude náš život zásadne drahší. Potom sa ale vynoria názory opačné, že nič drastické sa diať nebude. Tak kde je pravda?
Myslím, že všetci pociťujeme, že sa nám v tomto roku zvyšujú ceny prakticky všetkých tovarov a služieb. Je to všeobecný globálny jav na celom svete. Súvisí s prudkým oživením svetovej ekonomiky po minuloročnom "zmrazení" v dôsledku pandémie covidu 19. Druhým dôvodom sú inflačné tlaky na nárast cien, ktoré súvisia so spomínaným oživením, ale aj tým, že nám prakticky všetky centrálne banky sveta, od USA, cez EÚ, Rusko, Indiu až po Čínu takmer denne do ekonomík pumpujú obrovské masy peňazí, aby eliminovali negatívne následky finančnej krízy z rokov 2008 a 2009 a teraz spomínanej pandémie. To všetko sa muselo odraziť aj na cenách energií, ktoré sú krvou ekonomiky a spolu s potravinami základnou potrebou každého človeka. Najviac to cítime už na čerpacích staniciach, kde nám ceny výrazne rastú už celý rok kvôli nárastu cien ropy. A hlavne od leta nám v Európe, ale aj inde vo svete, rastú čoraz viac aj ceny elektriny a zemného plynu. V niektorých krajinách Európy, napríklad v Španielsku alebo aj Česku toto zvýšenie dosť cítia domácnosti už dnes, lebo tam nemajú reguláciu cien. U nás ju máme, a preto sa ceny zmenia až v novom roku. Vzhľadom na systém regulácie však ten nárast zatiaľ nebude ani zďaleka taký dramatický, ako dnes vidíme na burzách alebo v mnohých krajinách Európy. Náš regulátor, ktorým je Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, posudzuje cenu elektriny pre nový rok na základe priemeru na trhu za prvý polrok tohto roka. V prípade plynu berie priemer za rok od októbra do októbra a celý tento vývoj cien zverejňuje na svojej webovej stránke, kde si to môže každý občan pozrieť. Nie je to nič tajné. Vďaka tomuto mechanizmu sa prudké cenové výkyvy takpovediac "splošťujú". Minulý "kovidový" rok sa ceny na trhoch prudko znížili, a preto sa u nás ceny v tomto roku znížili tiež, ale miernejšie. A naopak: tento rok prudko rastú, v mnohých prípadoch až na historické rekordy, ale u nás sa zvýšia budúci rok oveľa miernejšie. Preto naozaj môžeme povedať, že po 1.januári nám ceny elektriny a plynu vzrastú približne na úroveň, ktorú sme tu mali minulý rok, teda nič dramatické. Samozrejme, bude to záležať aj od toho, či tá ktorá domácnosť používa elektrinu alebo plyn len na varenie, alebo nimi aj kúri. A od toho, koľko sumárne energie spotrebuje. Takže od nového roka nám jednotkové ceny elektriny, plynu aj tepla stúpnu, ale pre väčšinu domácností to bude približne na úroveň cien minulého roka. A ich celkový účet za energie, a teda aj finančné zaťaženie rodinného rozpočtu bude závisieť od toho, koľko reálne tej-ktorej energie spotrebujú, čo závisí zase len od samotných občanov.

Ešte treba podotknúť, že ak si ľudia pozrú svoje účty, tak zistia, že pri elektrine tvorí cena samotnej elektriny, o ktorej sa bavíme, okolo 40 percent. Zvyšok tvoria distribučné poplatky a hlavne poplatky za podporu "zelenej energie", ťažby domáceho uhlia a odvod do jadrového fondu na likvidáciu jadrových elektrární. S týmito poplatkami, ktoré nám prudko vyrástli už pred vyše 10 rokmi kvôli zle nastavenej podpore slnečných elektrární za prvej vlády Roberta Fica v rokoch 2008 až 2010, môže dnešná vláda aj ÚRSO niečo urobiť tak, aby sa znížili. V prípade plynu tvorí samotná komodita až 60 percent účtu a zvyšok distribučné poplatky. Pri plyne je vláda dosť bezmocná, lebo tam nie sú, na rozdiel od elektriny, skryté žiadne "špeciálne" poplatky.

Takže ceny hore pôjdu, ale nie drasticky, respektíve, bude to záležať aj na našom hospodárení v domácnosti. Majú sa teda ľudia začať báť a výrazne šetriť, prípadne utekať tankovať benzín do bandasiek?
V žiadnom prípade nie je dôvod na paniku. Naše domácnosti nečaká našťastie žiadne cenové peklo alebo Armagedon. V prípade podnikov a firiem, zvlášť tých, čo trošku prešpekulovali nákup elektriny a plynu, bude a už aj je situácia oveľa zložitejšia. Asi najhoršie na tom budú drobní podnikatelia a prevádzky, ktoré to budú mať naozaj veľmi zlé, ale nie vlastnou vinou. Tankovať do bandasky, ako si to pamätám z detstva, zo socialistického Československa, keď môj otec tiež stál v rade pred benzínovou pumpou pred ohlasovaným zdražením, sa teraz určite neoplatí. Nemá zmysel, lebo tie ceny sa teraz postupne šplhajú hore, ale môžu tiež začať klesať. Len pripomeniem, že minulý rok sa napríklad cena jedného litra diesla pohybovala okolo úrovne jedného eura. Áno, teraz zažívame istú spotrebiteľskú paniku okolo aditíva adblue, ale to je určite tiež len prechodný jav skôr spojený s psychológiou a ponuka a dopyt sa postupne vyrovná. 

 

V akých všetkých oblastiach zdražovanie pocítime? Skúsme byť konkrétni.
Ako som uviedol už v úvode, aktuálne celý svet, Európa a aj Slovensko, zažíva prakticky plošné zdražovanie všetkých tovarov a služieb. Okrem uvedených faktorov sa na tom v istej miere podieľajú aj problémy v dodávateľsko-logistických reťazcoch, ktoré majú globálny dosah. Teda ak sa objaví problém v Číne, alebo sa zasekne veľká kontajnerová loď v Suezskom prieplave, alebo sa vykoľají vlak na Transsibírskej magistrále, tak to pocítime všetci aj na cenách. A teraz sa k tomu pridáva aj to, že výrobcovia a dopravcovia jednoducho nestíhajú pokrývať prudko narastajúci dopyt, ktorý doslova vystrelil po minuloročnom "covidovom pôste".

 

Už ste naznačili, že niektoré ceny môžu začať časom opäť klesať. No v globále, bude toto zdražovanie trvalé, alebo iba dočasné?
Minulý a aj tento rok sú naozaj kvôli pandémii extrémnymi. Minulý rok sme zažili na svetových burzách záporné ceny ropy. Aj na Slovensku sme zase mali dni a hodiny, keď sa cena elektriny dostala na trhu do záporných čísel, čo znamená, že keď ste vtedy odobrali elektrinu, tak vám za to ešte aj zaplatili. Tento rok, naopak, nám hlavne ceny plynu v Európe, ale aj Ázii dosahujú rekordné výšky, čo ťahá za sebou aj ceny elektriny. To sa ale postupne napraví a cenové nárasty sa zastavia a v mnohých prípadoch nastane aj opačný trend. Už dnes prvé príznaky zlacňovania napríklad registrujeme u výrobkov z ocele, ktoré sa používajú v celom spektre priemyslu, od automobiliek po stavebníctvo. Takže je reálna nádej, že budúci rok sa upokojí aj situácia s cenami energií. Už aj preto, lebo spotrebitelia, od firiem po domácnosti, si takéto ceny jednoducho nebudú môcť dovoliť, a to zatlačí prirodzene na ich pokles. Ako mnohokrát v minulosti. Len pripomeniem, že v roku 1998 sa nám napríklad cena barelu ropy prepadla na 10 dolárov, aby do roku 2008, do začiatku finančnej krízy, narástla zase na rekordných takmer 150 dolárov. A potom sa prepadla až takmer k 30 dolárom. Aktuálne sa nám pohybuje okolo 80 až 85 dolárov, pričom ešte začiatkom roka bola o zhruba polovicu lacnejšia. Skrátka, ceny energií sa nám neustále menia hore - dole.

 

Chápeme správne, že vlastne zdražuje každoročne všetko? Prečo sa teda o tom súčasnom zdražovaní hovorí nahlas a s toľkými výkričníkmi?
Nie je pravda, že zdražuje všetko a každoročne. Uviedol som dosť príkladov, že sme za niekoľko posledných rokov zažili naozaj výrazné výkyvy hore aj dole, zvlášť pri cenách energií. Nechcem sa opakovať, ale minulý a tento rok sú naozaj extrémnymi kvôli celosvetovej pandémii covidu 19. Pandémiu podobného rozsahu naposledy náš svet zažil pred vyše 100 rokmi, keď vypukla "španielska chrípka", ktorá svojim priebehom pripomína veľmi túto, ale našťastie počtom obetí, aj vďaka očkovaniu, sme teraz na tom oveľa lepšie. Iné pandémie mali len lokálny charakter, zväčša len v Ázii alebo Afrike a naša Európa vlastne od 2.svetovej vojny nič také nezažila. Preto sú aj cenové skoky takéto dramatické až šokujúce. Nie je pravdou, čo mnohí tvrdia, že je to dôsledok zvýšeného prechodu na "zelené zdroje". Či sa to niekomu páči alebo nie, žijeme na začiatku konca fosílnej éry a ako každý prechod do niečoho nového, aj tento bude veľmi komplikovaný, s viacerými krízami, ale je nevyhnutný. Keby bola na príčine len "zelená energetika", potom prečo majú v Číne a v Indii obrovské problémy dokonca až s výpadkami dodávok elektrickej energie? My v Európe, kde je podiel "zelených zdrojov" oveľa väčší, elektrinu máme, aj keď nám jej cena stúpa, ale v Číne, riadenej centrálne komunistami, a kde podiel "zelenej elektriny" je oveľa menší, ju majú nielenže drahšiu, ale dokonca im dodávky kolabujú a obmedzujú. Takže aktuálna energetická kríza sa len do istej miery podobá na ropnú krízu zo začiatku 70. rokov, či na plynovú, ktorú máme ešte v živej pamäti z januára 2009. Jej podstata a dosahy budú však iné, pretože je to prvá vážna globálna energetická kríza prechodu ľudstva na iné zdroje energií, ako je uhlie, ropa či plyn. Fosílna éra nám priniesla dve svetové vojny, ktoré boli aj kvôli dostupnosti k zdrojom uhlia a ropy. Musíme urobiť všetko preto, aby nasledujúce roky a desaťročia prechodu k iným, novým zdrojom, pričom to vôbec nemusia byť len "zelené", aby sme ich zvládli s čo najmenším počtom kríz a snáď aj bez vojen.

 

Na Slovensku máme približne 800 tisíc rodín v hmotnej núdzi, nevynímajúc Bratislavu. Bola by podľa vás cesta vo forme nejakého sociálneho bonusu pre túto vybranú skupinu ľudí, aby ich zdražovanie a najmä to energetické, nepripravilo aj o strechu nad hlavou?
Myslím, že u nás máme funkčný systém sociálnej podpory v bývaní. Bezpochyby je nutné, aby pomoc bola cielená a smerovala práve k rodinám, ktoré majú naozaj problém s platením svojich účtov, hoci aj prechodný. Navyše v tomto období nedražejú len energie, ale aj potraviny a spotrebný tovar dennej spotreby. Preto musí táto pomoc fungovať o to viac, možno aj formou jednorazových dávok pre konkrétne rodiny v núdzi. Nemyslím si, že riešením sú návrhy na zníženie DPH na energie. Iné krajiny musia siahnuť k zníženiu DPH, lebo nemajú reguláciu. My máme systém regulácie cien, ktorý bude výrazný nárast cien tlmiť. Tiež treba povedať, že zníženie DPH znamená plošnú pomoc všetkým a v konečnom dôsledku najviac tým, čo platia za energie najvyššie sumy, pretože musia vykurovať a osvetľovať svoje obrovské vily. Najmenej tak paradoxne pomôže domácnostiam v bytovkách a pre tých naozaj sociálne slabších bude takáto pomoc len málo účinná.

 

Zo všetkých týchto informácií je asi jasné, že takémuto plošnému zdražovaniu sa jednoducho predísť nedalo. Či?
Ako som opakovane povedal: žiadne drastické zdražovanie energií pre domácnosti nás naozaj zatiaľ nečaká. Nerobme paniku. Vyhnúť sa akémukoľvek zvýšeniu cien energií po novom roku sa jednoducho nedá, pretože nám zdražela elektrina a plyn v celej Európe a vo svete. Ceny sa zvyšujú prakticky všade, ešte aj v krajinách, ktoré majú vlastnú ťažbu ropy a plynu, ako Rusko či USA, alebo aj v komunistickej Číne, kde všetko centrálne riadia. Slovensko nie je izolovaný ostrov a tieto globálne trendy nás nikdy neminuli v minulosti a nemôžeme sa im vyhnúť ani teraz. Ale môžeme im predsa umne čeliť: či už je to spomínanou formou regulácie cien, alebo podporou energetických úspor, vrátane zatepľovania našich domov, výmenou okien, reguláciou kúrenia alebo len čiastočnou zmenou svojho správania, keď nenechám teraz v zime na vetranie otvorené okno celý deň a noc. Nie sme skrátka bezbranní, ale máme vo svojich rukách veľa možností, ako platiť za energie menej.

 

Aký predpokladáte, že teda pre nás všetkých bude rok 2022 z ekonomického hľadiska?
Robiť prognózy do budúcnosti je veľmi tenký ľad, zvlášť v našom globálnom svete. Keď akákoľvek udalosť na druhom konci sveta, ktorá kedysi mala len lokálny charakter, a zvyšok planéty o tom nemal ani potuchy, dnes doslova za pár sekúnd môže radikálne ovplyvniť celú civilizáciu. Ak niekto na Slovensku tvrdí, že vie veci predvídať, alebo dokonca zabezpečiť, aby sme sa im vyhli, tak buď zámerne klame, alebo nerozumie, v akom komplikovanom svete žijeme. Mám rád heslo: Mysli globálne, konaj lokálne. Naše staré mamy mali vo svojej podstate veľmi podobné porekadlo: Pomôž si a aj pán Boh ti pomôže. Vtedy budeme všetci tu na Slovensku úspešní, ak nebudeme len "zajatcami" okolitého vývoja, ale urobíme maximálne kroky pre to, aby sme si vedeli veci ovplyvniť

v čo najlepšej miere sami doma. Ale to sa nedá bez toho, aby sme sledovali a rozumeli čo najviac tomu, čo sa deje okolo nás a tomu prispôsobili aj naše jednanie a rozhodovanie. Čo sa dá s istotou povedať, tak že nás budúci rok ovplyvní priebeh pandémie covidu 19, počasie a vývoj svetovej ekonomiky - ale povedzme si, že nás tieto veci ovplyvňujú každý rok a denno-denne. Proroci sa dobre čítajú a počúvajú, ale riadiť sa nimi nebýva často dobrý nápad. Preto sa úprimne priznám, že aký bude rok 2022 budem vedieť zodpovedne povedať až niekedy na jeho konci. (smiech)

 

Veronika Trojanová

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter