Aktuálne dianie 11. február 2021

V uliciach Bratislavy žije približne 4000 ľudí bez domova. Ako im v týchto dňoch pomôcť?


Mesto Bratislava žiada obyvateľov, aby si v aktuálnych mrazivých dňoch všímali viac svoje okolie a v prípade potreby pomohli, či zavolali pomoc. Magistrát upozorňuje, že v hlavnom meste žije na ulici niekoľko tisíc ľudí bez domova, ktorí pre mrazy čelia tým najhorším podmienkam.

"Mnohí z nich trpia zhoršeným zdravotným stavom a teploty hlboko pod nulou môžu znamenať až ohrozenie na živote. V takomto čase je preto obzvlášť dôležité nebyť ľahostajnými," uviedlo mesto. Ak niekto pôjde okolo sediaceho či ležiaceho človeka bez domova, je podľa samosprávy potrebné si všímať, či je dostatočne oblečený, má adekvátnu obuv, chránený krk i ruky a či nie je zmoknutý. Ak vykazuje takýto človek príznaky podchladenia (trasie či chveje sa, mumle a jeho reč je nezrozumiteľná) je podľa magistrátu potrebné bezodkladne zavolať na tiesňovú linku záchrannej zdravotnej služby 155.

Občianske združenie je pripravené pomáhať priamo v teréne, kontaktovať ho môžete na krízovej linke
"Ak sa človeku prihovoríte, spýtajte sa, ako sa cíti, či plánuje prespať v úkryte a aké má vybavenie," radí mesto. Ak sa daný človek zdôverí, že plánuje mrazivú noc stráviť vonku či pôsobí zoslabnuto, samospráva žiada obyvateľov, aby kontaktovali terénnych sociálnych pracovníkov občianskeho združenia Vagus na ich krízovej linke 0949 655 555 v čase medzi 8.00 až 12.00 h a 17.00 až 21.00 h. Personál združenia je pripravený pomôcť priamo v teréne.

V prípade potreby je možné kontaktovať aj políciu

V prípade potreby môžu ľudia kontaktovať aj mestskú políciu na linke 159. Mestská polícia poskytne človeku bez domova teplé oblečenie, prípadne spací vak. "Predovšetkým v nočných hodinách dokáže zabezpečiť aj prevoz do nocľahárne sv. Vincenta organizácie Depaul Slovensko," spresnilo mesto.

V Bratislave je podľa odhadov asi 4000 ľudí bez domova.

TASR, foto: TASR

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter