Aktuálne dianie 19. apríl 2017

V prípade úspechu chce ESET vybudovať na Patrónke niečo výnimočné


(BK-rl) - Spoločnosť Eset, ktorá sa spolu s ďalšími uchádza o pozemky po bývalej vojenskej nemocnici na Patrónke, ukázala nedávno návrh štúdie, ktorá predstavuje možné riešenie výstavby na tomto mieste.

Ako nám uviedla hovorkyňa spoločnosti Eset Zuzana Hošalová, v prípade, že by sa im podarilo získať pozemok, výsledok môže vyzerať odlišne a jednotlivé zariadenia môžu byť takisto zmenené. „Návrh poukazuje na existujúci potenciál tohto miesta a naznačuje, že by sme mohli vybudovať niečo výnimočné, niečo čo má potenciál stať sa charakteristickým prvom krajiny,“ uviedla hovorkyňa. Pracovný projekt ráta zatiaľ s kanceláriami umiestnenými vo vonkajšej polovici kruhu. Vnútorná polovica predstavuje spoločné priestory. Vzhľadom k tomu, že kancelársky priestor sa rozprestiera horizontálne, nie vertikálne a je dosť rozsiahly, bude tam vyhradený pruh pre skútre, elektrické hoverboardy a iné formy zrýchleného presunu.

Hlavná budova sa nachádza na prízemí a vytvára súkromný dvor prístupný iba pre zamestnancov Ide o zámerné umiestnenie okolo existujúcich stromov. Ostatné kancelárske budovy sú na vyvýšených stĺpoch a každý sa môže pod nimi prechádzať. V súčasnom návrhu je celý kampus otvorený a aj verejnosť bude môcť využívať park.

Pokiaľ ide o hlavnú budovu, Z. Hošalová uviedla, že v nej má byť vyhradené samostatné miesto na podporu start-up projektov a vzdelávacích aktivít. „Možno nejaký malý inkubátor, prípadne miesto, kde sa budú môcť ľudia vzájomne stretávať a kooperovať, laboratóriá na vzdelávanie mladých ľudí a študentov. Univerzity technického zamerania sú pomerne blízko a areál SAV je hneď cez cestu,“ konštatovala. Ako pripomenula, projekt ráta aj s veľkým dvojpodlažným parkovacím domom pre približne 900 áut. Počas víkendov by podľa nej parkovacie miesta mohli slúžiť aj pre verejnosť, keď sa idú ľudia poprechádzať do lesa a na Železnú studničku. Mohlo by to vraj pomôcť vyriešiť parkovací problém v tejto oblasti. Rožná budova s jedálňou pre asi 1200 ľudí a auditórium pre 700 ľudí, by mohlo slúžiť pre verejnosť aj ako malé spoločenské centrum, prípadne na usporiadanie koncertov alebo iné kultúrne podujatia.

Nový areál má mať podľa plánov Esetu aj športovú halu, ktorá by bola v blízkosti Červeného mosta. Ráta so squashovými kurtmi na prízemí a nad nimi basketbalové ihrisko s hľadiskom.

Športoviská vrátane šatní a spŕch by mohla podľa hovorkyne využívať aj verejnosť za symbolickú cenu. „Mohlo by to byť veľmi výhodné pre ľudí, ktorí chodia behať na Železnú studničku – zaparkovali by v campuse, potom si dali sprchu a išli do práce. Je tu plánovaný aj tenisový kurt v lese nad campusom – tej je zachovaný z pôvodnej nemocnice,“ informovala o plánoch Z. Hošalová.

Dve malé budovu pod kopcom by mali byť hostiteľské apartmány. Mohli by ich podľa nej využívať ľudia, ktorí cestujú do Esetu z iných pobočiek. „Geograficky rastieme a niekedy potrebujeme ubytovať ľudí zo vzdialenejších miest. Apartmány by ale mohli slúžiť aj na krátkodobé ubytovanie kolegov zo zahraničia, kým si niečo nenájdu v Bratislave,“ konštatovala. Vedľa apartmánov by bola škôlka pre deti. „S myšlienkou vybudovať Eset škôlku pre deti zamestnancov sme sa pohrávali už dlhší čas, ale v Auparku to nebolo veľmi možné,“ dodala.

(rl)

Vizualizácie: Eset

Súvisiaci článok:

https://www.bakurier.sk/aktuality/clanok-novy-majitel-arealu-byvalej-vojenskej-nemocnice-by-mohol-byt-znamy-15-maja

Foto / Videogaléria Zobraziť všetky Foto / Videogaléria
0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter