Aktuálne dianie 17. august 2023

V Petržalke sa opäť zrútilo zábradlie. V kritickom stave sú ďalšie terasy


Petržalčania sa s pádom terasy, schodiska či zábradlia stretli za posledné mesiace niekoľkokrát. A nič nenasvedčuje tomu, že by sa situácia mala výrazne zlepšiť.  V zlom stave sú aj ďalšie objekty. Riešenie samospráva stále nenašla.

Z  terasy na Znievskej ulici v bratislavskej Petržalke spadla v stredu časť betónového zábradlia. Pochôdznu terasu má podľa zástupcov samosprávy v správe práve Petržalka. Ako uvádza na svojej sociálnej sieti, pracovníci v uplynulých hodinách spadnuté zábradlie odstránili a časť terasy dočasne zabezpečili.

Obyvatelia majú zvýšiť opatrnosť. Mestská časť ich tiež vyzýva, aby sa nenakláňali cez dočasné zábradlie a neprechádzali popod poškodenú časť terasy.

Zároveň upozorňuje, že je len otázkou času, kedy spadne ďalšia.

Čo bude nasledovať?

Zbúranie tejto časti terasy, ktorú denne využívajú miestni obyvatelia aj podnikatelia a ktorá tvorí prístup k ich obydliam a prevádzkam, či postavenie novej podľa mestskej časti neprichádza do úvahy.

Ako dôvod uvádza nejasné vlastníctvo a negatívne riziká spojené s takýmto postupom. Tie by tak priamo znášala iba samospráva ako údajný správca, pričom tvrdí, že nejde o jej pozemok, ani  stavbu.

Mestská časť má podľa dostupných záznamov v správe 17 menších úsekov terás, ktorých sú v Petržalke desiatky. "Nie je však v našich silách – finančných ani fyzických – opraviť všetok, viac než tromi dekádami nečinnosti zanedbaný majetok “bez majiteľov,“ konštatuje samospráva.

Ďalšie kroky by  mal tak zrealizovať miestny stavebný úrad. Ten v rámci zákonných limitov vyzve dotknuté strany, aby situáciu v danej lokalite riešili. Petržalka však priznáva, že tieto výzvy a apely sa nestretajú s priaznivou odozvou a ich vymáhanie zo strany samosprávy, bez zásahu štátnej či súdnej moci, je neefektívne.

Na území mestskej časti sa v minulosti objavili problémy aj s terasami, ktorých nie je vlastníkom ani správcom. Na Holíčskej ulici sa zrútil betónový múr, na Rovniankovej ulici zistili výrazné statické narušenie a na Beňadickej spadla časť zábradlia schodiska. 

bak, petrzalka.sk

 

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter