Aktuálne dianie 21. december 2024

Uviazla v bludisku byrokracie so „smrťou“, a tak sa rozhodla pomáhať ľuďom s rovnakým osudom


Až pokiaľ človek na vlastnej koži neokúsi bezmocnosť a frustráciu, ako neexistuje systém pomoci pri strate blízkeho v zahraničí, môže sa zdať že ide o tému, ktorá sa nás netýka. No pravdou je opak, žijeme v prepojenom svete a takmer každý z nás buď sám občas vycestuje do zahraničia alebo má svojich blízkych aspoň raz za čas za hranicami.

Petra je Bratislavčanka, ktorej sa na jar tohto roku prevrátil svet hore nohami. Bežný obraz každodenného dňa sa jej rozbil na tisíc kúskov, keď prišla o mamu, ktorá zahynula pri tragickej autonehode v Taliansku.

Od momentu, keď jej v telefóne oznámili najhoršiu správu v jej živote, sa roztočila špirála problémov, ktoré nepraje zažiť nikomu. Aj preto sa rozhodla, že založí Občianske združenie Svetluna, ktoré má jediný cieľ:

Byť oporou každému, kto sa ocitol v rovnakej situácii.

Ide totiž o situáciu, na ktorú sa nikto z nás nevie dopredu pripraviť, a práve preto sa rozhodla, že všetku svoju energiu, ktorú paradoxne nadobudla pri traumatizujúcej skúsenosti, venuje do osvety a budovania fungujúceho systému pomoci.

„Hovorím z vlastnej skúsenosti, že je nesmierne dôležité, ak sa Vám niečo podobné stane, aby ste mali kam zavolať a o koho sa oprieť. Tak po psychickej stránke, ale v neposlednom rade aj v otázkach právnych a finančných, nakoľko všetko sa deje v cezhraničnom priestore, čo zásadne komplikuje všetko, na čo si len dokážete spomenúť,“ uvádza na úvod Petra.

Ročne prídu o život v zahraničí stovky Slovákov, sledujeme to pomerne pravidelne v médiách, no málokto si uvedomí, čo nasleduje potom. „Presne tak, v tom ťaživom momente, kedy sa doslova zosypete, zistíte, že neexistuje nikto a nič, kto Vám s tým dokáže pomôcť. Môžete byť bohatý, chudobný, zdravý, mladý, skrátka v tom momente ste len Vy, prípadne najbližší a obrovský balvan, s ktorým musíte pohnúť. Mnohí na to nemajú silu a ani peniaze, a preto jediné riešenie je vzdať sa myšlienky, že svojho blízkeho „dáte na poriadok“, tak ako to cítite,“ vysvetľuje dôvody, ktoré ju viedli k naštartovaniu procesov, ktoré by mali v blízkej dobe znamenať adresnú pomoc pre ľudí, ktorí sa ocitnú v podobnej situácii.

Keď empatia ide bokom

„Síce existuje istý dohovor niektorých krajín, ktoré sa zaviazali ako postupovať pri prevoze zosnulých, no aj tak je to v praxi nesmierne náročné. Konkrétne v mojom prípade sa jednalo o Taliansko, ktoré daný dohovor nepodpísalo a dovolím si tvrdiť, že tak vytvorilo priestor pre „šedú ekonomiku“, ktorá môže doslova zruinovať „zákazníka“, teda pozostalého, ktorý nemá na výber. Nezmyselné a premrštené sumy za všetko, čo Vás len napadne, sa stanú Vašou nočnou morou a Vám neostáva nič iné, iba platiť sumy, aké si druhá strana určí, pokiaľ sa Vám vôbec podarí niekoho v časovej tiesni zohnať.“

Podľa jej slov, do dnešného dňa sa jej náklady na advokátske služby na Slovensku a v Taliansku, prevoz tela, či prekladateľské služby vyšplhali na viac ako 30-tisíc eur. „A teraz si zoberme, že v zahraničí pracujú desiatky tisíc Slovákov, ktorí pochádzajú z rodín bez finančnej rezervy. Títo ľudia buď rezignujú alebo sa zadlžia do konca života, len aby dostali telo svojho blízkeho späť na Slovensko.“

Konkrétna skúsenosť Petry s rôznymi talianskymi firmami, ktoré oslovila bez možnosti nejakého výberu ukázala, že častokrát ide o mechanizmus s cieľom vyťažiť od zákazníka maximum. Sumy za služby talianskej strany lietali hore dole, resp. skôr strmo nahor. A čo je najhoršie, keď ste psychicky na dne, zaplatíte.

Nemusíte v tom byť sami

Ubehol polrok a Petra ani zďaleka nie je v reálnom živote na konci svojho príbehu. Vyšetrovanie aj naďalej prebieha a každý úkon, ktorý si druhá strana vyžiada, znamenajú ďalšie tisíce eur. Nie však iba finančná stránka je tienistým miestom podobných príbehov.

Mať možnosť poradiť sa, resp. aspoň sa porozprávať s niekým, kto vie pomôcť a dokáže človeka podporiť alebo správne nasmerovať, má taktiež cenu zlata. Veď mnohí pozostalí prídu o jedinú blízku osobu a naozaj nemajú, na koho sa obrátiť.

Téma presahuje každodenné vnímanie a je najvyšší čas, že sa našiel niekto, kto dá tomu celému hlavu a pätu. „Nikdy sa nezmierim s tým, ako sa na túto oblasť, a to nielen na Slovensku, vlády a spoločnosť pozerajú. Buď je to absolútna ľahostajnosť, pokiaľ sa to netýka drvivej väčšiny alebo v niektorých prípadoch je to cielene udržiavané v chaose, čo ponúka rozkvetu hyenizmu na úkor ľudského nešťastia,“ dodáva bojovníčka Petra, ktorá už vybudovala tím, ktorý je odhodlaný pomôcť.

Sme na začiatku a každá pomoc s počíta

Podľa jej slov, odkedy tému a svoje snahy medializovala, začína dostávať podporné správy, poďakovania, entuziazmus, a to ju ženie ďalej, lebo vie, že je na správnej ceste. „Pochopiteľne, nič sa nezrodí zo dňa na deň, no máme vyskladaný tím odborníkov, ktorí veci posúvajú vpred. Sme vďační za každú pomoc, či radu, ktorá nám pomôže byť skutočnou oporou tým, ktorí nás raz budú potrebovať.“ Každý, kto by chcel túto aktivitu podporiť, môže tak urobiť cez zbierku na portáli DONIO.

https://donio.sk/svetluna-pomoc-pozostalym-aby-mohli-dostojne-smutit

(pk)

 

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter