Aktuálne dianie 20. jún 2017

Týždeň kontinencie: S pribúdajúcim vekom súvisia aj zmeny v močovom mechúre


Témou tohtoročného Týždňa kontinencie, ktorý bude od 19. do 25. júna 2017, je prevencia a riešenie úniku moču u všetkých vekových kategórií, ale najmä u ľudí v seniorskom veku.

Odborníci kladú veľký dôraz na prevenciu, lebo tá môže pomôcť predísť nepríjemným ťažkostiam, o ktorých hovoriť je ešte pre mnohých ľudí tabu.

Dôležitou prevenciou je rehabilitácia svalov panvového dna u žien aj u mužov. Práve vďaka rehabilitácii sa problémy spojené s únikom moču dajú vo významnej miere ovplyvniť a niekedy aj úplne odstrániť.

Týždeň kontinencie upozorňuje tiež na to, že cvičenie s vysokou intenzitou fyzickej aktivity, ktoré tak obľubujú aj mladé ženy, môže byť rizikovým faktorom na únik moču.

Na Slovensku bude počas Týždňa kontinencie prebiehať informačná kampaň.

V osvetových stánkoch vo vybraných 9 nemocniciach sa pacienti aj tento rok stretnú so skúsenými zdravotnými sestrami, ktoré budú informovať o problematike inkontinencie, o možnostiach vyšetrenia a riešenia problémov.

V utorok 20. júna sa o problematike úniku moču a možnostiach, ako tejto poruche predchádzať, budú môcť pacienti informovať v čase od 8.00 do 14.00 v týchto nemocniciach:

Fakultná nemocnica Kramáre Bratislava

Detská fakultná nemocnica Bratislava

Poliklinika Trnava

Fakultná nemocnica Nitra

Nemocnica s poliklinikou Banská Bystrica

Univerzitná nemocnica Martin

Nemocnica Trieda SNP 1 Košice

Nemocnica Trenčín

Poliklinika Šamorín (22.6.)

Súčasťou osvetového stánku budú informačné materiály o problematike a aj nové vydanie InkoNovín, v ktorých sa čitateľ dozvie veľa zaujímavého o tento problematike.

Viac o pripravovaných aktivitách sa pacienti dozvedia na stránke www.inkoforum.sk.

„Počas minulých ročníkov sa pacienti a ich príbuzní, ktorí navštívili informačné stánky, najčastejšie pýtali na používanie absorpčných pomôcok.

Kedy na ne majú nárok, v akom rozsahu, kto pomôcky predpisuje.

Záujem bol aj o alternatívne možnosti liečby, posilňovanie svalov panvového dna a o novinky v zdravotnej starostlivosti o pacienta trpiaceho únikom moču.

Zaznamenávame stále väčší záujem o problematiku inkontinencie, keď sa ľudia môžu anonymne pýtať, tak majú menej zábran, “tvrdí Ing. Marica Laščeková, predsedníčka Občianskeho združenia InkoFórum.

Keď sa mechúr ozýva

Ľahký únik moču sa vyskytuje u 1 zo 4 žien nad 35 rokov. Stresová inkontinencia je únik moču pri činnostiach, ktoré spôsobujú tlak na močový mechúr, ako je beh, kašeľ, skákanie alebo kýchanie. Vyskytuje sa pri oslabených svaloch panvového dna.

„Oslabené svaly môžu byť spôsobené tehotenstvom, predchádzajúcimi vaginálnymi pôrodmi detí, obezitou alebo nadváhou a tiež chronickou infekciou močových ciest,“ vysvetľuje prof. MUDr. Ján Švihra, PhD., profesor na Urologickej klinike v Martine a predseda Odborného výboru InkoFóra.

Urgentná inkontinencia je náhly mimovoľný únik moču spojený s náhlym neodolateľným nutkaním (urgenciou) na močenie, okrem toho býva prítomné aj časté močenie cez deň (viac ako 7 krát) a tiež potreba močenia v noci (jeden a viac krát).

Urgencie na močenie, časté močenie cez deň aj v noci a únik moču v dôsledku nepríjemného nutkania na močenie sa označujú ako hyperaktívny močový mechúr.

Spúšťacím mechanizmom bývajú infekcie močových ciest (aj nedostatočne liečené), kamene a nádory močového mechúra, cukrovka, zväčšená prostata, niekedy len nahromadenie tvrdej stolice v konečníku, ale aj kofeín, alkohol či diuretiká.

„V SR trpia inkontinenciou desiatky tisíc ľudí. So starnutím obyvateľstva bude týchto pacientov pribúdať.

Urológ či gynekológ vedia poradiť a takáto návšteva môže presne stanoviť diagnózu: či ide o problém ochabnutých svalov panvového dna, zápalový proces močového ústrojenstva alebo iný zdravotný problém,“ spresňuje prof. MUDr. Švihra.

S vekom súvisia zmeny v obličkách a močovom mechúre

Obličky sú súčasťou močového systému nášho tela, ktorý zahŕňa močový mechúr, močovú trubicu a močovody.

Ako človek starne, menia sa aj obličky a močový mechúr, čo môže ovplyvniť ich funkciu.

Medzi zmeny vo funkcii obličiek, ktoré súvisia s vekom patrí znižovanie množstvo tkaniva v obličkách, úbytok filtračných jednotiek (tzv. nefrónov), ktorých úlohou je filtrovať nečistoty z krvi, ale aj tvrdnutie ciev, ktoré zásobujú obličky, čo spôsobuje, že sa krv čistí pomalšie.

„S pribúdajúcim vekom dochádza k zmenám v močovom systéme.

Menia sa steny močového mechúra, znižuje sa ich elasticita, čo zapríčiňuje, že močový mechúr neudrží také množstvo moču ako predtým.

Svaly močového mechúra oslabujú. Močová trubica sa môže zablokovať.

U žien sa môže stať, že oslabené svaly panvového dna spôsobia prolaps, teda močový mechúr alebo vagína „vypadnú“ zo svojej pozície.

U mužov zvykne byť močová rúra blokovaná zväčšenou prostatou. Vo veku nad 60 rokov trpí inkontinenciou 25% ľudí a nad 80 rokov je to až 55 % seniorov, “hovorí mim. prof. MUDr. Ivan Bartošovič, PhD.

(red)

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter