Aktuálne dianie 2. apríl 2018

TURIZMUS: Hrad Devín a jeho okolie si zaslúžia väčšiu pozornosť kompetentných a flexibilitu


(DEVÍN-2. apríl 2018, minireportáž, rl) – Okolie Hradu Devín, Veľkonočný pondelok 2. apríla po pol štvrtej popoludní.

Vonku sa úplne vyčasilo, teplota sa šplhá k pätnástim stupňom, na slnku je veľmi príjemne.

V čase nášho príchodu 2. apríla po pol štvrtej popoludní, je parkovisko pod Hradom Devín plné, mnoho návštevníkov ešte len prichádza. Vidíme autá mimobratislavských aj zahraničných „ešpézetiek“.

Žiaľ, posledný vstup do areálu starobylého hradu Devín bol o pol štvrtej, Hrad sa uzatvára o šestnástej.

A to aj napriek tomu, že slnko je ešte vysoko, zapadá až o 19:13... Službukonajúci SBS-kár nás informuje, že takto je to časovo nastavené, on s tým nič neurobí.

(Webová stránka Múzea mesta Bratislava (MMB) nás informuje, že v hlavnej sezóne sú otváracie hodiny apríl – september v pondelok: od 10:00 do 17:00 (posledný vstup o 16:30 hod.), v utorok – piatok: od 10:00 do 18:00 (posledný vstup o 17:30 hod.) a v sobotu a nedeľu je hradný areál otvorený od 10:00 do 19:00 (posledný vstup o 18:30 hod.).http://www.muzeum.bratislava.sk/otvaracie-hodiny/d-5011/p1=5279

Dovnútra sa chce dostať ešte množstvo turistov, mnohí ale odchádzajú sklamaní.

Zdá sa, že flexibilita bratislavskej samosprávy a jej inštitúcií stále pokrivkáva a nevie sa promptne prispôsobiť počasiu, či požiadavkám domácich a zahraničných turistov.

Je to na škodu turizmu v Bratislave. Dve hodinky otvorenia navyše, by MMB určite „nezabilo“.

Našťastie verejné záchody, vybudované pred 4 rokmi za 131 000 eur, ktoré sú asi 250 metrov od brány do areálu hradu, nachádzame otvorené.

Miestny „biletár“ nás informuje, že sú otvorené od 29. marca, teda celý predĺžený sviatočný víkend. Zatvára ich o osemnástej hodine (článok na tému WC na Devíne je tu).

Až na bufet Najvacpalac, nachádzame všetky občerstvovacie zariadenia v okolí Hradu Devín otvorené.

Chýba ale tradičný mobilný stánok s devínskym ríbezľovým vínkom. Dva deci tohto sladkého moku si preto kupujeme v bufete U rytiera. Cena 1,60 sa nám ale zdá byť privysoká...

Otvorené je aj AHOY Cafe na Slovanskom nábreží, tradičná reštaurácia U Srnčíka, ako aj reštaurácia Devín.

Zvláštne je umiestnenie „nových“ a zatiaľ nefunkčných(?) modrých stánkov pri parkovisku (foto)...

Časť hradného brala na ceste smerom k sútoku Dunaja a Moravy je stále obkolesená pletivom, kvôli možnosti padajúcich skál a prebiehajúcej rekonštrukcii na jeho vrchole (foto nižšie).

Dopravná značka na ktorej sú vyobrazení peší i bicykel (foto) nám oznamuje, že ide o „cestičku pre vyznačených užívateľov“, teda o územie, proti ktorému v súčasnosti protestuje Cyklokoalícia na Dvořákovom nábreží. Zdá sa ale, že tu s tým ľudia zatiaľ problém nemajú.

Čiernou škvrnou na Slovanskom nábreží zostáva chátrajúca budova pod bývalým amfiteátrom (foto titulka). Vyriešenie tohto problému sa vlečie už mnoho rokov.

Dnes tu už dávno mohol stáť nový reprezentatívny amfiteáter, na ktorom by sa najmä počas kultúrneho leta a hradných slávností mohli konať zaujímavé koncerty. Realita je ale iná a smutná.

Okolie Hradu Devín si zaslúži viac

Aby bol starobylý Hrad Devín omnoho atraktívnejší pre turistov a návštevníkov Bratislavy, potreboval by omnoho väčšiu pozornosť od štátu i samosprávy hlavného mesta.

Mestská časť Devín je už roky vnútenej správe a o pomoc volá márne. Ani štát a ani hlavné mesto zatiaľ nemajú veľkú snahu riešiť situáciu tejto malej, no jednej z najmalebnejších a historicky najvýznamnejších obcí na Slovensku.

Mestská hromadná doprava na Devín nie je podľa nás dostatočná a DPB by mal takisto flexibilne reagovať na potreby obyvateľov, najmä začiatkom jari, kedy sa už počasie „umúdruje“ a ľudí vyháňa do prírody. Škoda, že 2. apríla linka číslo 29 nezachádzala na parkovisko neďaleko Hradu.

A záujem cestujúcich o nastúpenie by bol určite... Ani zastávka v tejto lokalite nie je práve najreprezentatívnejšia...(foto). Ani mobiliár v okolí Hradu Devín nie je ideálny, aj keď mnohé sa za posledné roky zlepšilo.

Chýba tomu ale akási jednotná fazóna, pekná „historizujúca“ logická úprava s pointou. Parkovanie by malo byť racionálnejšie a civilizovanejšie.

Treba ale oceniť, že je zadarmo. Na Slovanskom nábreží by mohli pribudnúť lavičky a rôzne pevné, či prenosné atrakcie. Kvitujeme nainštalované smerové tabule i mapy okolia, ako aj separované odpadkové koše. Chýba viac smerovníkov upozorňujúcich na WC.

"Úprava" v okolí  stromu na Slovanskom nábreží

O plusoch a mínusoch v okolí Hradu Devín by sa dalo napísať viac. Vrátime sa k nemu nabudúce. Čakáme, že nám napíšete Vaše skúsenosti. ĎAKUJEME (redakcia@bakurier.sk)

(rl)

Foto: BK

Pod Devínskym bralom 2. apríla 2018

xxx

Devín (Hrad Devín) sú zrúcaniny gotického, neskôr slohovo prestavovaného hradu, vypínajúce sa majestátne nad rovnomennou obcou, mestskou časťou Bratislavy (okres Bratislava IV). Zaberajú takmer celé temeno hradnej skaly nad sútokom Dunaja a Moravy.

Hrad má jedny z najpohnutejších, ale aj najbohatších dejín spomedzi hradných sídel na Slovensku. S existenciou niekdajšieho hradiska sa spája prítomnosť keltského a neskôr rímskeho etnika na území Slovenska. Hrad bol svedkom slávy aj pádu Veľkej Moravy, prvého štátneho útvaru slovanských predkov na Slovensku, a bol dôležitou súčasťou sústavy pohraničných pevností Uhorského kráľovstva. Spolu s neďalekým Bratislavským hradom tvorí dvojicu významných reprezentantov slovenskej národnej histórie. (úryvok z sk.wikipedia.org)

https://sk.wikipedia.org/wiki/Dev%C3%ADnsky_hrad

1 komentár
ODPOVEDAŤ johan | 3. 4. 2018, 09:39

Čiže všetko normálne slovenské, ako vraví môj kamarát ,,na prt"

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter