Aktuálne dianie 13. november 2017

Termín dokončenia opravy muriva na hradnom brale v Devíne zatiaľ nie je známy


Nedávno sme informovali, že časť okolia hradného brala v Devíne, je ohradená kvôli možnému padaniu skál a muriva. O situácii hovorila aj starostka Devína Ľubica Kolková, ktorá nám povedala, že podľa jej informácií sa má murivo rozobrať a zrejme nanovo vymurovať. 

 

Magistrát hl. mesta nás informoval, že v období november 2014 až apríl 2017 mesto realizovalo projekt rekonštrukcie Hradu Devín. Cieľom projektu bolo opätovné sprístupnenie horného hradu a expozície v podzemných jaskynných priestoroch hradného brala, ktoré sa uskutočnilo v máji 2017.

 

V súčasnosti prebiehajú doplňujúce práce vrátane opravy poškodeného muriva na hornom hrade. Z tohto dôvodu je úsek pod Hradom Devín uzavretý až do ukončenia rekonštrukčných prác,“ uviedol pre Bratislavský kuriér magistrát.

 

Obmedzený prístup Bratislavčanov a návštevníkov mesta v okolí hradného brala v Devíne, trvá už asi dva-tri týždne. Časť územia pod hradom v smere k riekam je ohradená. Magistrátu sme sa pýtali, či hrozba padania skál a muriva nemôže súvisieť s nedávno dokončenou rekonštrukciou hornej časti hradu Devín ak áno, či bude mesto stavbu reklamovať. Aké opatrenia pripravuje magistrát v tejto súvislosti? Odpovede na tieto otázky sme sa nedočkali.

Starostka mestskej časti Devín Ľubica Kolková nedávno informovala, že „pri čistení hradného brala sa zistilo, že jedna časť historického muriva na skale je natoľko zvetraná, že hrozí jeho zosuv,“ informovala. Inkriminovaná časť je oproti sútoku Dunaja a Moravy, zrútenie pritom hrozí bezprostredne na komunikáciu pre peších. „Komunikáciu sme uzavreli, od parkoviska sa v súčasnosti dostanú návštevníci len pár krokov k sútoku, zo strany Karlovej Vsi len po amfiteáter,“ doplnila. Ďalší postup a formu sanácie určia podľa jej slov pamiatkari.

 

(rl, tasr)

Foto: archív BK

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter