Aktuálne dianie 4. december 2017

Spustili hromadnú pripomienku proti udeleniu štatútu významnej investície


Takmer tri desiatky bratislavských samosprávnych politikov a aktivistov sa podpísali pod znenie hromadnej pripomienky proti vydaniu osvedčení o významnej investícii pre developerské projekty HB Reavis a J&T Real Estate v Bratislave.

Informoval o tom poslanec Národnej rady SR a bratislavský mestský poslanec Ondrej Dostál.

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho predložil vo štvrtok (30.11.) do skráteného medzirezortného pripomienkového konania dva návrhy na vydanie osvedčení o významnej investícii pre developerské projekty v Bratislave.

Ide o projekt Stanica Nivy, za ktorým stojí HB Reavis a projekt Spojená Bratislava, za ktorým je J&T Real Estate. Developeri plánujú v hlavnom meste preinvestovať dokopy okolo dvoch miliárd eur.

V pondelok bola nadväzne na to zverejnená hromadná pripomienka proti vydaniu osvedčení o významnej investícii pre tieto projekty.

„Touto hromadnou pripomienkou vyjadrujeme nesúhlas s tým, že  podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini odporučil vláde schváliť návrhy na vydanie osvedčenia o významnej investícii pre projekty Spojená Bratislava a Stanica Nivy – Smart City a požadujeme, aby vláda neschválila návrhy na vydanie osvedčenia o významnej investícii pre tieto projekty,“ informoval iniciátor hromadnej pripomienky Dostál.

Svoj postoj vysvetľujú tým, že v prípade týchto dvoch projektov neexistuje verejný záujem z hľadiska účelu zákona o významných investíciách, ktorý by oprávňoval vládu rozhodnúť o vydaní osvedčenia pre tieto investície.

Úvodní signatári v hromadnej pripomienke úradu podpredsedu vlády tiež vyčítajú nesprávnosť postupu, keď o investíciách do verejnej infraštruktúry nebude rozhodovať samospráva, ale súkromný investor.

Poukazujú tiež na negatívny dosah na príjmy mesta a mestských častí, a to vyhnutiu sa povinnosti platiť miestny poplatok za rozvoj, obchádzanie štandardného územného a stavebného konania a vytvorenie priestoru pre ústavne sporné zásahy do vlastníckych práv či nezáväznosť a nevymáhateľnosť deklarovaných investícií do verejnej infraštruktúry.

Rozhodnutie k žiadostiam dvoch developerov HB Reavis a J&T Real Estate o udelenie štatútu významnej investície pre ich projekty by malo padnúť na výjazdovom rokovaní 13. decembra v Bratislave.

Pellegrini v októbri uviedol, že v hlavnom meste je potrebné realizovať významné investície, ktoré Bratislavu pretvoria na modernú metropolu, kde sa bude ľuďom chcieť žiť a pracovať.

Developer HB Reavis sa v marci rozhodol požiadať štát o udelenie štatútu významnej investície pre skupinu jeho projektov v Bratislave, zóne Nivy a v Petržalke.

Je v nich zahrnutá aj nová autobusová stanica či lanovka cez Dunaj. Štatút môže podľa developera priniesť zrýchlenie administratívnych procesov pri budovaní novej štvrte. 

Celkovo sa investícia blíži k jednej miliarde eur. Začiatkom augusta požiadala o udelenie štatútu významnej investície aj spoločnosť J&T Real Estate.

Ten by mal zjednodušiť a urýchliť procesy súvisiace s rozvojom nového centra hlavného mesta na oboch stranách Dunaja.

Developer chce preinvestovať približne 1,2 miliardy eur, jeho súčasťou je aj nový peší most cez Dunaj a električkové trate.

(TASR)
Viz: HB Reavis
0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter