Aktuálne dianie 3. máj 2017

SNG chce byť multifunkčným areálom, má prepojiť promenádou mesto s Dunajom


Slovenská národná galéria sa má po rekonštrukcii otvoriť verejnosti a ponúknuť viac ako len krásne výstavné priestory.

Vstúpiť do galérie sa bude dať priamo z Hviezdoslavovho námestia, verejnosť si bude môcť skrátiť cestu do mesta práve cez rekonštruovaný areál.

„Chceme byť inštitúciou pre verejnosť. Tým, že sme veľmi veľký areál, do rekonštrukcie vstupuje päť budov, záleží nám na tom, aby vzniklo veľa verejných priestorov, ktoré budú fungovať bez lístka,“ vyhlásila pre médiá generálna riaditeľka SNG Alexandra Kusá.

V rekonštruovanej SNG sa podľa nej majú návštevníci dobre cítiť nielen vtedy, keď si idú pozrieť obrazy. Slúžiť na to majú spoločné verejné priestory v areáli galérie.

Ich funkčnosť si jej pracovníci vyskúšali už pri projektoch, ako bol letný pavilón. „Veľmi dobre fungoval, na dva roky sa stal prirodzenou súčasťou Bratislavčanov, chceme naň v novom usporiadaní nadviazať.“

Celý areál rekonštruovanej SNG má byť priechodný. Vstúpiť do galérie sa bude dať priamo z Hviezdoslavovho námestia, verejnosť si bude môcť skrátiť cestu do mesta práve cez rekonštruovaný areál.

„Chceme prepojiť Štúrovo námestie s Lodnou ulicou, naplánované je prepojenie nábrežia s Paulínyho ulicou dokonca cez dve pasáže, na prízemí by to mal byť mestský parter,“ uviedla A. Kusá.

Nádvorie so sypanou podlahou s drobnými kamienkami bude tiež prostredím vhodným na trávenie voľného času. V priestoroch bývalého depozitára bude obrovská čitáreň.

„Chceme, aby bol areál galérie otvorený sedem dní v týždni, aby sa budova prirodzene používala,“ zdôraznila šéfka inštitúcie, ktorá nechce byť len galériou umenia, ale aj kultúrny areál, vzdelávacie centrum, knižnica či dobrá kaviareň.

Rekonštruovaná galéria bude mať okrem nových výstavných priestorov, budúceho depozitárneho domu aj kongresovú kinosálu s vlastným vstupom, šatňou a toaletou.

Plášť Premostenia SNG, ktoré v roku 2001 uzavreli z dôvodu havarijného stavu, má mať decentnú farebnosť (plánovaná je zlatistá), časť bude presklená.

„Dúfame, že rekonštrukcia ukáže, čo je na ňom výborné. Vymyslené je veľmi dlhé pásové panoramatické okno, z ktorého bude krásny výhľad na Dunaj,“ dodala Kusá na margo rekonštrukcie, ktorá ja naplánovaná do konca júna 2019.

Investície obnovy sú 48.718.937 eur s DPH. K 31. marcu 2017 bolo preinvestovaných 5.455.909 eur vrátane DPH, čo predstavuje 11,2 percenta objemu finančných prostriedkov.

(tasr,red)

Foto / Videogaléria Zobraziť všetky Foto / Videogaléria
0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter