Aktuálne dianie 26. september 2022

Skvostná Kochova záhrada je prvýkrát otvorená pre všetkých


Kochova záhrada v centre Bratislavy je jednou z najlepších ukážok medzivojnovej záhradnej architektúry na Slovensku. Tento zelený skvost ležiaci vo svahovitom teréne, v pokojnom prostredí Starého Mesta bol dlhé roky verejnosti neprístupný. Chátral. Napriek snahe dobrovoľníkov udržať záhradu v akom takom stave, potreboval viac. V najbližších mesiacoch, zdá sa, dostane záhrada druhú šancu.

Na svahoch dnešnej Partizánskej ulice sa začiatkom 20. storočia rozprestierali vinice a ovocné sady. Práve tu, v tridsiatych rokoch,  záhradný architekt Jozef Mišák vytvoril výnimočnú Kochovu záhradu. Zaujímavá je nielen svojou exotickou skladbou, ale aj výsadbou a celkovou architektúrou. V minulosti sa tu nachádzalo viac ako 120 druhov cudzokrajných listnatých a ihličnatých drevín.

Záhrada vznikla ako súčasť sanatória doktora Kocha. Pacientkam tu mala spríjemňovať pobyt. Spolu tvoria unikátny celok. Jeho podobu navrhli významní architekti Dušan Jurkovič a Jindřich Merganc.

Pri potulkách tu nájdete aj drobné architektonické prvky ako lavičky, bazén či sochy. Sochy veľmi vhodne dotvárajú príjemnú atmosféru tohto výnimočného priestoru v strede mesta.

Socha muža objímajúceho ženu od neznámeho autora

Socha matky s dieťaťom v náručí

Druhá šanca

Napriek kúzelnej atmosfére návštevník neprehliadne zanedbaný stav záhrady.

Ovplyvnili ho najmä predošlé vlastnícke pomery. Vlastníci pozemku sa roky o záhradu nezaujímali. Dendrológovia viac krát vyzývali kompetentných k intenzívnej starostlivosti. Žiaľ, ich volania zostávali nevypočuté. Niektoré pôvodne vysádzané rastliny tu preto už nenájdete. Nelichotivo pôsobia aj viaceré architektonické prvky.

V posledných rokoch bola  záhrada udržiavaná najmä vďaka dobrovoľníkom neziskovej organizácie Národný Trust, n.o., ktorá sa dlhodobo venuje ochrane kultúrneho a prírodného dedičstva na Slovensku. „O Kochovu záhradu sa zaujímame dlhodobo, pôsobíme v nej už viac ako desať rokov. Snažili sme sa ju oživiť, a jej históriu a potenciál priblížiť aj verejnosti v rámci pravidelných podujatí Víkend otvorených parkov a záhrad. Práve o návštevu Kochovej záhrady bol vždy mimoriadny záujem,“ priblížila Katarína Víteková z organizácie Národný Trust, n.o..

Nádej na významnejšiu zmenu prinieslo až Hlavné mesto, ktoré muselo záhradu v rámci majetkovo-právneho vysporiadania získať do svojho vlastníctva.  Formálne sa mesto stalo vlastníkom v júni tohto roka. To naštartovalo prvé významnejšie aktivity v areáli.

Zo záhrady vyviezli desať ton odpadu

Mesto, podľa jeho zástupcov, ihneď pristúpilo k potrebnému odbornému ošetreniu drevín a k vyčisteniu priestoru, aby bol priechodný a bezpečný pre všetkých záujemcov. Celkovo vyviezli až desať ton biologického aj komunálneho odpadu, odstránili graffiti a osadili informačné tabule. „V prvom kroku sme záhradu vyčistili a otvárame ju súčasne pripravujeme projekt komplexnej obnovy, ktorý si tento areál, po dlhých rokoch nepochopiteľného chátrania zaslúži,“ povedal primátor Matúš Vallo.

Obnova by mala trvať do jesene 2024

Počas najbližších mesiacov by malo mesto v spolupráci s Fakultou architektúry STU a Krajským pamiatkovým úradom pripraviť projektovú dokumentáciu pre komplexnú revitalizáciu Kochovej záhrady. Práce na jej obnove by mali byť dokončené do jesene 2024.

 

Na potulkách Bratislavou, toto miesto určite nevynechajte. Kochova záhrada je otvorená od pondelka do piatka v čase od 14.00 do 20.00 h, počas víkendov od 11.00 h.

 

Zdroj: bratislava.sk

Text: Jana Pohanková

Foto: Jana Pohanková

 

 

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter