Aktuálne dianie 18. december 2023

SAV vyznamenala špičkovú vedkyňu a šľachtiteľku viniča Dorotu Pospíšilovú


Slovenská akadémia vied (SAV) ocenila koncom novembra najvýznamnejšiu a medzinárodne uznávanú šľachtiteľku viniča, rodenú Bratislavčanku, Dorotu Pospíšilovú. Tá sa stala autorkou viac ako dvadsiatich nových odrôd, ale aj odbornej a vedeckej literatúry.

Z rúk predsedu SAV Pavla Šajgalíka si prevzala pamätnú medailu SAV vytvorenú pri príležitosti 70. výročia založenia akadémie.

„Dorota Pospíšilová svojím nasadením, intelektom a nesmiernou húževnatosťou prevýšila svojich súputníkov a prispela k tomu, že dnes sa o ´nových´ slovenských vínach hovorí – a oceňujú ich – aj v tradičnej európskej vinárskej komunite,“ uviedol predseda SAV.

Autorka mnohých publikácií

Ako ďalej uviedol, Dorota Pospíšilová je nielen špičkovou vedkyňou, ale aj plodnou autorkou. Jej posledná publikácia Lesný vinič vydaná vo Vydavateľstve SAV Veda, je výsledkom európskeho projektu, v rámci ktorého objavila cenné náleziská viniča lesného zapísaného v Červenej knihe ohrozených druhov rastlín. Jej zásluhou dosiahlo Slovensko významný pokrok vo vinohradníctve a vinárstve.

 „Som akadémii nesmierne vďačná, že jej vedci zaregistrovali moju prácu, ktorej som venovala celý život tak, aby mala zmysel. Zrejme sa mi to aj podarilo. Tú vďaku mám hlboko v srdci. Nikdy som nebola zamestnaná v akadémii, napriek tomu si ma vedci všimli a prizvali medzi seba,“ reagovala uznávaná odborníčka.

Devín, Dunaj a 22 ďalších odrôd

Medzi najznámejšie vína Doroty Pospíšilovej patria Devín, Dunaj, Hron, Rudava či Váh.  Celkovo sa podieľala na vyšľachtení 24 uznaných odrôd viniča. 

Dorota Pospíšilová je nositeľkou mnohých významných štátnych vyznamenaní aj ocenení vinárskej komunity. Za celoživotné vedecké dielo získala v roku 1988 prestížne ocenenie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy a za mimoriadny prínos v roku 2014 Krištáľové krídlo

bak

foto: SAV

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter