Aktuálne dianie 9. október 2019

SAPAKS spochybňuje transparentnosť výberu nového šéfa Marianumu


Slovenská asociácia pohrebných a kremačných služieb (SAPAKS) spochybňuje transparentnosť výberového konania na pozíciu riaditeľa bratislavskej mestskej organizácie Marianum – Pohrebníctvo mesta Bratislavy.

TASR na to upozornila asociácia s tým, že nového šéfa Marianumu chce magistrát vybrať za "zatvorenými dverami a bez prítomnosti odbornej verejnosti". Mesto Bratislava tieto tvrdenia odmieta.

SAPAKS má vážne pochybnosti o transparentnosti výberového konania pre neodbornosť výberovej komisie pre oblasť pohrebníctva.

Členmi komisie majú podľa asociácie byť bratislavská viceprimátorka Tatiana Kratochvílová (predsedníčka), starosta Vrakune a mestský poslanec Martin Kuruc či Ivan Peschl, Martin Červený a Kamila Kudlíčková.

Výberové konanie na pozíciu riaditeľa Marianumu bude vo štvrtok 10. októbra.

"Pôsobím v pohrebníctve vyše 40 rokov, no ani ja, ani moji kolegovia sme nikoho z týchto členov komisie nevideli pracovať v pohrebníctve.

Ako môžu posúdiť odbornú spôsobilosť uchádzača a vyberať šéfa pohrebníctva mesta Bratislavy tí, ktorí nepracovali v pohrebníctve a nemajú osobnú skúsenosť s takýmto odvetvím, alebo ide len o čisto politickú nomináciu?" skonštatoval predseda SAPAKS Ladislav Stríž.

Vo výberovej komisii sa podľa asociácie nachádza iba jediný člen, ktorý má mať osobnú skúsenosť s oblasťou pohrebníctva.

Odborne však mal pôsobiť v pohrebníctve v Česku, kde platí odlišná legislatíva ako na Slovensku. Vedenie SAPAKS považuje takto nastavené výberové konanie za veľmi vážny problém.

Stríž tvrdí, že Marianum sa už vyše desať rokov zmieta vo vážnych strategických a finančných problémoch aj v dôsledku neustálej výmeny nedostatočne odborných riaditeľov v tejto oblasti. SAPAKS ponúka primátorovi Matúšovi Vallovi svojho odborníka do konečnej fázy výberového konania.

"Primátora Bratislavy sme vyzvali na osobné stretnutie listom zo dňa 13. augusta, na ktorý sme, žiaľ, do dnešného dňa nedostali odpoveď," povedal Stríž.

Hlavné mesto odmieta tvrdenia, že nového riaditeľa organizácie Marianum vyberá za zatvorenými dverami. "Práve naopak. Nastavili sme nové pravidlá, ktoré celý proces výberových konaní maximálne otvorili.

Ako pri všetkých predchádzajúcich výberových konaniach, ktoré sme robili na predsedov a členov predstavenstiev mestských podnikov, ako aj na riaditeľov mestských organizácií, tak aj v tomto prípade ide o transparentné otvorené výberové konanie podľa nových pravidiel," povedal pre TASR hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Celý výber sa podľa jeho slov riadi jasnými pravidlami, schválenými mestským zastupiteľstvom.

Členmi výberovej komisie sú v zmysle schválených zásad - zástupca primátora, zástupca mestského zastupiteľstva a odborníci z oblasti ľudských zdrojov, manažmentu, ako aj z oblasti pôsobenia mestského podniku. "Toto je dodržané aj v prípade uvedeného výberového konania," deklaruje mesto.

Výberové konanie na šéfa Marianumu vyhlásilo mesto koncom júla. Doručených mu bolo desať prihlášok, z toho osem kompletných.

Na základe pohovorov s personalistami, kontroly integrity a hodnotenia zostavila výberová komisia rebríček najvhodnejších uchádzačov, ktorých pozvala na pohovor pred výberovou komisiou.

Zoznamy pozvaných uchádzačov spolu s ich životopismi aj rozvojovými plánmi boli podľa mesta zverejnené, verejnosť si ich mohla prečítať a zaslať k nim svoje pripomienky či upozornenia.

Výberové konanie bude podľa mesta verejné a bude na ňom možné klásť uchádzačom otázky.

"Budeme len radi, ak na výberové konanie prídu aj zástupcovia odbornej verejnosti. Zároveň sme oslovili a na výberové konanie pozvali aj zástupcov SAPAKS, ktorí nám prisľúbili svoju účasť," poznamenal Bubla.ň

(TASR)
0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter