Aktuálne dianie 12. september 2023

Rajonizácia ambulancií v Bratislave? Ak nepatríte pod obvod špecializovaného lekára, nemusí vás ošetriť


Obvodný lekár či špecialista vás poslal na röntgen v rámci Bratislavy, kam ste boli zvyknutí chodiť celé roky, no po príchode na pracovisko vás odmietli ošetriť? Ako dôvod pritom pracovníci štátneho zariadenia uviedli, že nespadáte pod ich obvod. Tieto praktiky sú v hlavnom meste čoraz častejšie, napriek tomu, že v uplynulom obdobní neprišlo k rajonizácii. Ako je to teda možné?

„Potreboval som si dať spraviť röntgen pľúc, na ktorý ma poslala moja obvodná lekárka. Tá mi odporučila zájsť na pracovisko Poliklinika Mýtna, v Starom Meste. Nie je to pre mňa ďaleko a pracujú tam skutočne rýchlo. Málokedy sa čaká, pretože po mojich skúsenostiach tam okolo obeda nezvykla byť ani noha. Preto ma vždy v minulosti takmer okamžite vzali a spravili mi potrebné vyšetrenie. Zvykli ma tam posielať aj špecialisti, ku ktorým chodím s inými zdravotnými problémami,“ naznačil nám v úvode Bratislavčan Jakub, ktorý išiel po röntgen pľúc na Polikliniku Mýtna vlastne na istotu. Na veľké prekvapenie tu ale tento rok prvý raz nepochodil.

Choďte si tam, kam patríte podľa bydliska  

Ako prvé sa ho medzi dverami sestrička opýtala nie na zdravotný problém, ktorý ho trápi, respektíve, ktorý potrebuje zröntgenovať, ale odkiaľ je. „Musel som sa preukázať, pričom sestrička kontrolovala len moje trvalé bydlisko. Následne mi povedala, že spadám pod iný bratislavský obvod, a preto ma nevyšetria. Že mám ísť do tej nemocnice či polikliniky, ktorá je v mojom obvode. Viac sa so mnou nebavila a pred nosom mi zabuchla dvere,“ neskrýval rozčarovanie pacient, ktorému pritom len pred pár týždňami robili röntgen zubov v nemocnici na Kramároch, ktoré taktiež nie sú v obvode jeho trvalého bydliska, no napriek tomu ho nemocničný personál ochotne ošetril. Čitateľ Bratislavského kuriéra by preto rád vedel, čo je vo veci a či ide iba o prístup Polikliniky Mýtna, alebo o celoplošné nariadenia, ktoré ale verejnosť nepozná.

Rajónny pacient

„V zdravotníctve platí slobodná voľba lekára. Ale zároveň platí, že ak by poskytovateľ prekročil únosné pracovné zaťaženie, môže pacienta odmietnuť (samozrejme, okrem neodkladnej starostlivosti). Právo poskytovateľa odmietnuť pacienta sa nevzťahuje na rajónneho pacienta (t. j. pacienta s pobytom v zdravotnom obvode poskytovateľa) – takéhoto pacienta nemôže lekár odmietnuť z dôvodu prekročenia únosného pracovného zaťaženia. Rajonizácia je oficiálne len vo všeobecnom lekárstve, pediatrii, gynekológii a zubnom lekárstve,“ reagovala na podnet hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja, Lucia Forman. A z jej, pre niekoho možno nejasného stanoviska vyplýva, že by sa mali mať Bratislavčania radšej na pozore, ak sa vyberú napríklad na spomínaný röntgen na pracovisko, ktoré je mimo obvodu ich trvalého bydliska a ktoré býva preťažené. Môže sa totiž stať, že ho na danom mieste neošetria.

 

Zariadenia si selektovanie určujú sami 

„Špecializované ambulancie, rtg pracoviská a podobne teda nemajú oficiálnu rajonizáciu, ale majú právo odmietnuť pacienta, ak by tým prekročili únosné pracovné zaťaženie. V niektorých odbornostiach postupne vznikla „živelná“ rajonizácia – teda interné lokálne pravidlá, komu poskytujú služby bez toho, aby sa dostali do prekročenia svojich kapacitných možností. Napríklad pľúcni lekári alebo diabetológovia si podelili Bratislavu a jej mestské časti. A aj rtg pracovisko na Mýtnej takto manažuje dopyt. A hoci to zákon explicitne nehovorí, ani to explicitne nezakazuje. Nedomnievam sa teda, že tým porušujú zákon,“ doplnila hovorkyňa BSK spolu s konkrétnymi príkladmi, na ktoré teda po novom, má pacient brať zreteľ.

 vt

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter