Aktuálne dianie 21. september 2017

Radničkine trhy nie sú len o výrobkoch, ale aj pomoci a poradenstve


Primaciálne námestie v Bratislave bude patriť od piatka do soboty (22.-23.9.) opäť ľuďom so zdravotným postihnutím a ďalším inak znevýhodneným skupinám.

Konať sa tu bude totiž 17. ročník Radničkiných trhov, ktoré organizuje občianske združenie Inklúzia.

Prezentačno-predajné podujatie však nie je len o výrobkoch, ale tiež o pomoci a poradenstve pre ľudí so zdravotným postihnutím a inak znevýhodnené skupiny a pre ich potenciálnych zamestnávateľov.

"Radničkine trhy si od svojho vzniku dali za cieľ mobilizovať skupinu ľudí, ktorá súvisí so zamestnávaním a v širšom zmysle so sociálnym a spoločenským začlenením znevýhodnených ľudí," uviedla Viera Záhorcová z občianskeho združenia.

Vystavovať darčekové a úžitkové predmety budú opäť chránené dielne, rehabilitačné strediská a zariadenia sociálnych služieb, ale aj zamestnávatelia, ktorí síce nemajú štatút chránených dielní, ale zamestnávajú občanov so zdravotným postihnutím.

Ďalšie stánky ponúknu poradenské služby, napr. ako zamestnať ľudí so znevýhodnením a rozvíjať ich potenciál, ako aj poradenstvo pre samotných ľudí, ktorí si hľadajú prácu, ktorým sa nedarí udržať si pracovné miesto alebo ešte nevedia, akú prácu by chceli robiť.

Čoraz viac totiž v posledných rokoch pribúda podľa Záhorcovej zamestnávateľských subjektov, ktoré ponúkajú rôzne služby pre takýchto občanov, prípadne ich zamestnávajú ako pomocné sily v rôznych pracovných odvetviach.

Samotným trhom na námestí však v rámci rovnomenného podujatia predchádza dnešná konferencia, ktorá je tento rok zameraná na aktivizáciu, participáciu a prípravu na prácu.

"To je možnože, zo skúseností, najdôležitejšia etapa, na konci ktorej je umiestnenie na pracovnom mieste a udržanie si tohto miesta," doplnia Záhorcová.

Hovoriť sa bude napr. o tom, ako si vybrať vhodnú prácu a ako sa na ňu teoreticky pripraviť, teda vhodným životopisom a motivačným listom.

Reč bude tiež o možnostiach zvýšenia pracovného potenciálu alebo o rekvalifikovaní občana, ktorý získa postihnutie počas života, napríklad po úraze.

Diskutovať sa bude tiež o tom, akým spôsobom je možné prijať takéhoto klienta, ktorý sa pripravuje na pracovný život, ako ho následne sprevádzať, asistovať mu a podporovať ho.

"Nepracujeme totiž metódou, že mu ponúkneme prácu, dáme adresu a telefónne číslo a máme postarané, ale ho podporujeme a sprevádzame aj po uzatvorení pracovnej zmluvy a následne sledujeme jeho úspešnosť v práci," priblížila Záhorcová, podľa ktorej je dôležitý aj plynulý prechod od školy do práce.

 Akousi srdcovkou sú podľa Záhorcovej tranzitné programy pre ľudí, ktorí môžu prejsť do pracovného života z domovov sociálnych služieb.

Pre niekoho to vraj môže byť konečná stanica, iní však stále chcú, napriek znevýhodneniu, využívať veľkú škálu možností.

Ako príklad uviedla Záhorcová dievčinu, ktorá žila 30 rokov v takomto zariadení, ale túžila po zmene a v súčasnosti pracuje v Radničke, býva v podporovanom bývaní, upravil sa jej zdravotný stav a dokonca sa vrátila aj do rodiny, keďže jej rodičia stále žijú.

Iným príkladom je podľa nej nová kaviareň v Trenčíne, podobná bratislavskej Radničke.

(TASR)
0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter