Aktuálne dianie 12. august 2022

Psičkári podľa mestských častí nedodržiavajú vždy povinnosti


Bratislavské mestské časti dostávajú podnety na majiteľov psov, ktorí nedodržujú svoje povinnosti. "Pravidelne evidujeme podnety na nezodpovedných psičkárov. Najčastejšie ide o prípady tých držiteľov psov, ktorí neodstraňujú psie exkrementy, neplnia si povinnosť uhradiť za psa daň, alebo nedodržujú nariadenia obmedzujúce voľný pohyb psov alebo zákaz vstupu so psom," povedala pre TASR hovorkyňa Petržalky Mária Halašková.

Dodržiavanie nariadení kontroluje mestská polícia, no dokázať vinu v tomto prípade je podľa nej veľmi náročné. "V prípade, že občan je sám svedkom protizákonného konania, odporúča sa bezodkladne kontaktovať mestskú políciu aj za predpokladu, že hliadka nestihne prísť na miesto počas trvania priestupku, čiže už nebude môcť uložiť blokovú pokutu," uviedla Halašková. Riešenie problému vidí mestská časť v sprísnení zákona o chove psov.

Problémy s neodpratávaním exkrementov majú aj v Ružinove, podľa hovorkyne mestskej časti Adely Vavrušovej sa však situácia oproti minulým rokom zlepšuje. "Psičkári sa aj sami medzi sebou navzájom upozorňujú a kontrolujú," skonštatovala pre TASR hovorkyňa. Podľa jej slov majú podnety aj na voľne behajúcich psov. "Týkajú sa voľne pustených psov najmä na detských ihriskách, prípadne v predzáhradkách. Nejde pritom len o znečisťovanie týchto plôch, ale samozrejme aj o bezpečnosť," vysvetlila Vavrušová. Riešia ich najmä upozornením mestskej polície na zvýšenú kontrolu v danej lokalite.

Voľný pohyb psa je na viacerých miestach zakázaný. Napríklad v Karlovej Vsi sú to podľa jej hovorcu Branislava Heldesa spravidla frekventované chodníky, parky, verejné plochy pri zdravotníckych, školských a predškolských zariadeniach a ostatných verejných inštitúciách, plochy vnútroblokovej zelene a trhové miesta. "Podnety na voľne pohybujúcich sa psov aj tam, kde to možné nie je, evidujeme najmä na sociálnych sieťach," priblížil pre TASR. Mestská časť zverejňuje zoznam registrovaných psov s anonymizovanými osobnými údajmi majiteľa. "Ak má napríklad sused pochybnosti, či je ten-ktorý pes v bytovom dome registrovaný, môže si v tejto databáze vyhľadať psov podľa adresy a plemena," doplnil hovorca.

Aby sa predchádzalo znečisťovaniu miest, kde je pohyb psov najčastejší, bratislavské mestské časti zabezpečujú koše a vrecká na psie exkrementy. "Prvoradým krokom mestskej časti bolo sprostredkovanie dostatočného počtu košov na psie exkrementy, ktorými sme obslúžili a pokryli celú plochu mestskej časti," ozrejmil pre TASR Peter Húska z Dúbravky. Situáciu tam tiež podľa jeho slov riešia osvetou, dopĺňaním infotabúľ a značení a spoluprácou s mestskou políciou, ktorú upozorňujú na konfliktné miesta.

Mestské časti majú pre psičkárov vyhradené priestory na venčenie, kde sa môžu pohybovať bez vôdzky. "Aktuálne môžu petržalskí chovatelia psov bezplatne využívať tri oplotené výbehy a cvičisko na Holíčskej, Vyšehradskej a Wolkrovej ulici. Ďalšie má vzniknúť na čerstvo zrevitalizovanom Šrobárovom námestí," upresnila Halašková. Oplotené výbehy sú podobne napríklad aj v Ružinove, v Starom Meste, Dúbravke či Karlovej Vsi.

TASR, foto: TASR

1 komentár
ODPOVEDAŤ MM | 12. 8. 2022, 19:27

a co este matky ktore na lucke daju vykadit dieta. v petrzalke na daliborku (pri zmrzline) uplne normalne

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter