Aktuálne dianie 12. december 2018

Primátor predstavil splnomocnencov pre starostov, zeleň i bezpečnosť


Nový primátor Bratislavy Matúš Vallo predstavil svojich splnomocnencov, ktorí budú riešiť konkrétne problémy hlavného mesta.

Bruno Konečný bude mať na starosti spoluprácu mesta s mestskými časťami, Iveta Chovancová bude riešiť bezpečnosť, drogovú problematiku a životnému prostrediu sa bude venovať Andrej Kovarik.

Externým konzultantom pre dopravu bude Ján Kovalčík. Vallo o tom informoval na stredajšej tlačovej konferencii.

Chovancová má podľa Valla dlhoročné skúsenosti z občianskeho združenia Odyseus. "Jej úlohou bude koordinácia opatrení v oblasti drog a systémové riešenia bezpečnosti v ohrozených lokalitách," povedal primátor.

Hlavné mesto musí podľa neho riešiť problémové zóny ako je Obchodná ulica, obytný dom "Pentagon" či Trnavské mýto. Konečný bude splnomocnencom pre mestské časti a ich starostov.

"Spolupráca medzi mestom a mestskými časťami je základná," podotkol Vallo.

Konečný je podľa neho v komunálnom prostredí ako "ryba vo vode" a jeho úlohou bude, aby komunikácia hlavného mesta a mestských častí bola hladká a produktívna.

Kovarik je podľa primátora environmentalista a bojovník za to, aby zeleň v Bratislave bola kvalitná. Vallo deklaruje, že na téme životného prostredia mu záleží a je rád, že Kovarik je v jeho tíme.

"Je poslancom Zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a pracuje aj v Štátnej ochrane prírody. Považujem ho za špičku v odbore," povedal primátor. 

V riešení dopravy v Bratislave bude Vallovi a jeho tímu pomáhať externý konzultant Kovalčík, ktorý je analytikom mimovládnej organizácie INEKO a bývalým šéfom inštitútu stratégií na ministerstve dopravy.

Ďalších spolupracovníkov chce primátor predstaviť začiatkom roka 2019.

Od piatka (7.12.), kedy sa Vallo ujal vedenia hlavného mesta, sa stretol s bratislavskými starostami, predsedami poslaneckých klubov, zamestnancami magistrátu a bol aj na stretnutí prezidenta SR Andreja Kisku s novozvolenými primátormi krajských miest.

"Zamestnancov magistrátu som upokojil. Som presvedčený, že je medzi nimi veľa odborníkov a budem sa pokúšať ich nadchnúť pre nové smerovanie mesta," povedal Vallo.

Na magistráte nechce tolerovať politické obchody, obchádzanie pravidiel, zneužívanie postavenia zamestnanca magistrátu a deklaruje nulovú toleranciu ku korupcii.

Obsadzovanie pozície nových šéfov mestských podnikov a organizácií chce realizovať transparentne a tak, aby boli v týchto funkciách odborníci, ktorí vzišli z výberových konaní.

V dozorných radách podnikov a organizácií chce, aby sedela okrem mestských poslancov aj odborná verejnosť.  

"Pripravili sme spolu s odborníkmi manuál, podľa neho by mali prebiehať výberové konania," skonštatoval Vallo, ktorý chce tento manuál predložiť na schválenie mestským poslancom začiatkom budúceho roka.

(TASR)
Foto: BK
1 komentár
ODPOVEDAŤ lohan | 13. 12. 2018, 11:49

A čo náhradné byty pre reštituovaných nájomníkov. To nie je problém ?

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter