Aktuálne dianie 26. január 2024

Prieskum odhalil lákadlá aj úskalia Bratislavských Vianoc


Hlavným dôvodom návštevy Bratislavských Vianoc je atmosféra. Na druhej strane ľudí trápi ich masovosť či ceny. Respondenti to uviedli v prieskume, do ktorého sa zapojilo takmer 600 návštevníkov. O podrobnejších výsledkoch informoval redakciu organizátor - Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS).

Dôvod návštevy sa z roka na rok nemení

Rovnako ako v minulom roku, návštevníkov pritiahla najviac atmosféra, stretnutia s blízkymi a ponuka jedál a nápojov. Atmosféru ako hlavný dôvod návštevy uviedlo v prieskume BKIS až 73 % opýtaných. „Tento trend potvrdila aj anketa, ktorá bola realizovaná medzi návštevníkmi a návštevníčkami priamo na Hlavnom vianočnom trhu a zapojilo sa do nej vyše 260 respondentov a respondentiek,“ dodal organizátor.

Uvádza tiež fakt, že až 94 % opýtaných odpovedalo, že vianočné trhy v hlavnom meste navštevuje pravidelne alebo občas. Najsilnejším dňom bola sobota (49 %), nasledoval piatok (40%) a nedeľa.

„V roku 2022 aj v roku 2023 navštevovali ľudia Bratislavské Vianoce najmä s kamarátkami a kamarátmi (49 %), prípadne so svojím partnerom či partnerkou (42 %). Treťou najčastejšou odpoveďou bola návšteva trhov s kolegami a kolegyňami z práce – uviedlo to 24 % opýtaných,“ informovalo o výsledkoch BKIS. Nasledovali návštevy s deťmi (21 %), samostatne (21 %) či s celou rodinou (18 %).

Ľudí trápi masovosť, ceny či problém s parkovaním

V rámci programu a možností, ktoré tento rok Bratislavské Vianoce ponúkali, si ľudia najviac vyberali novú Prívetivú zónu na Primaciálnom námestí – uviedlo to 25 % návštevníčok a návštevníkov.  

Na druhej strane, ak sa ľudia z nejakých dôvodov Bratislavských Vianoc 2023 nezúčastnili, bolo to najmä kvôli príliš veľkej návštevnosti podujatia (25 %). Ide o rovnaký hlavný dôvod ako uvádzali v roku 2022.

Do budúcna by uvítali zlepšenie ponuky v oblasti gastra (26 %) a tovaru (25 %) v stánkoch. V prieskume poukazovali na privysoké ceny či problémy s parkovaním. „Na ceny v stánkoch má výška nájomného naozaj zanedbateľný vplyv. Tie určuje najmä všadeprítomné zvyšovanie cien potravín, energií a ľudskej práce,“ vysvetlila riaditeľka Bratislavského kultúrneho a informačného strediska (BKIS) Katarína Hulíková.

Návštevníkov prilákali aj mestské časti

Do Bratislavských Vianoc sa v roku 2023 okrem viacerých mestských organizácií zapojilo po prvýkrát aj všetkých 17 bratislavských mestských častí. Organizovali trhy, adventné koncerty či mikulášsky program. V prieskume BKIS respondentky a respondenti uvádzali, že okrem Starého Mesta vo vyššej miere navštevovali aj vianočné podujatia v Petržalke či Ružinove.  

Vianočný stromček potešil zvieratá v zoo

Dvanásť metrov vysoký smrek pichľavý tešil Bratislavčanky a Bratislavčanov spolu 70 dní.  No jeho cesta na Hlavnom námestí neskončila. Na jeho čečine si pochutnali kozorožce alpské, ťavy, takiny, zubry, jelene a muflóny z bratislavskej zoo.

bak

Foto: BKIS

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter