Aktuálne dianie 26. marec 2021

Premýšľate, kam by mohol viesť tunel v historických hradbách na Staromestskej ulici?


Možno ste si aj vy v uplynulých mesiacoch všimli čulý stavebný ruch na frekventovanej Staromestskej ulici, kde v spodnej časti historických hradieb vzniká priechodný tunel. Niekoho tento prvok poburuje, iní začali nadšene dúfať v novú odbočovaciu skratku do centra. Tak kde je pravda?

Na úvod si treba ujasniť, že so stavebnými prácami na tuneli, ktorý bude jedného dňa vyúsťovať na Staromestskú ulicu, nemajú vedenia hlavného mesta ani Starého Mesta nič spoločné: „V tomto prípade nejde o aktivitu hlavného mesta, ale ide o aktivitu stavebníka stavby Rekonštrukcia Esterházyho paláca,“ nasmerovala nás hovorkyňa magistrátu, na základe čoho sme sa teda obrátili priamo na realizátora tunela, ktorý je už na prvý pohľad pri vstupe do historickej časti hlavného mesta zásadným novým prvkom. Navyše na mieste, ktoré pre motoristov zdanlivo nemá veľmi logiku.

Vstup do mesta s novým prvkom  
Staromestská ulica je úzka a jej šírku ohraničujú hradby, a tak vznik ďalšieho jazdného pruhu či nebodaj semaforu je v tejto lokalite prakticky nereálne. Ako sme sa dozvedeli, o to väčšia výzva bola pre predstaviteľov zahraničnej developerskej spoločnosti Raiffeisen Property International GmbH vyriešiť nedostačujúce parkovanie v Esterházyho paláci, na ktorého rekonštrukcii, ako noví majitelia tejto nehnuteľnosti, pracujú. Ako jeden z hlavných problémov videl realizátor stavby už samotný prístup do Starého Mesta, ktorý je pre nákladné vozidlá stavebníkov možný iba so zvláštnym povolením, ak vôbec. „To predstavovalo výzvu pre nepretržitý postup stavebných prác. Vďaka veľkému množstvu plánovania a citlivej predstave sa napokon RPHI podarilo presvedčiť kompetentné orgány, aby umožnili začatie prác na razení tunela,“ priblížil generálny riaditeľ spoločnosti, Karl Maria-Pfeffer.

Vidina jednoduchšieho parkovania
Inými slovami, tunel, na ktorom robotníci s ťažkou technikou pracujú už od začiatku decembra minulého roka, bude jedného dňa vyúsťovať zo Staromestskej ulice priamo na nové vnútorné nádvorie Esterházyho paláca. Tunel umožní návštevníkom objektu prístup do štvorpodlažného podzemného parkoviska so 145 parkovacími plochami, ktoré aktuálne investor taktiež buduje. Odhadované dokončenie stavby tunelu developer vidí koncom roka 2021, pričom finalizácia komplexnej rekonštrukcie Esterházyho paláca sa odhaduje na koniec roka 2024. A tak aj skeptikom nezostáva iné, než dúfať, že novovzniknuté parkovacie plochy v Starom Meste a tento priamy prístup k nim, uľahčí mobilitu v meste nielen návštevníkom, ale aj samotným Bratislavčanom.

 

 Veronika Vandrašeková

(foto BK)

1 komentár
ODPOVEDAŤ Jozef | 26. 3. 2021, 20:17

Momentalne tam neustale zastavuju policajti vodicov cim ohrozuju nielen vodicov, ale aj spolujazdcov a celkovu prevadzku na tejto velmi frekventovanej ceste. Velmi nebezpecne praktiky ma coraz viac policajtov :(((

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter