Aktuálne dianie 25. jún 2021

Pravý breh Dunaja každé leto žil, no už druhú sezónu zíva prázdnotou a pustne


Keď sa v rámci voľného času vyberiete na prechádzku po pravom brehu Dunaja, tak vám môže zostať clivo. Nábrežie je zanedbané, plné vzrastlej buriny, bez života a len občas natrafíte na zničenú lavičku. Pritom do roku 2019 sa tu nachádzala Magio pláž, ktorú Bratislavčania milovali. Dočkáme sa jej adekvátnej náhrady?

K jedným z top lákadiel letnej Bratislavy patrila dlhé roky Magio pláž na pravom brehu Dunaja. Dokazoval to aj prieskum návštevnosti, ktorý si v roku 2017 nechala vypracovať prevádzkujúca spoločnosť. V tom čase len za prvý júlový týždeň pláž navštívilo vyše 34-tisíc návštevníkov, z čoho bolo až 68 % Bratislavčanov. No a najpočetnejšiu cieľovú skupinu tvorili mladí ľudia, vo veku od 26 do 35 rokov. Napriek obrovským úspechom a zjavnému dopytu zo strany Bratislavčanov, ale v roku 2019 ukončila Magio pláž svoju činnosť a miesto jej konania odvtedy iba pustne. Istou náhradou sa síce snaží byť v tesnej blízkosti Starého mosta mestská pláž Tyršák, no popularitu dlhodobého konceptu, ktorý pred dvoma rokmi zanikol, ani zďaleka nedosahuje. 

Chýba architektonická štúdia  
Ešte začiatkom roka 2020 sme zo strany vedenia mesta počuli informácie o tom, že sa daná lokalita pravého brehu Dunaja plánuje v dohľadnom čase revitalizovať a Bratislavčania sa tak budú môcť čochvíľa tešiť na vynovené nábrežie i nadväzujúci Sad Janka Kráľa. Aktuálne to ale vyzerá tak, že ešte ani leto 2021 si na bývalej Magio pláži neužijeme a nie je isté ani to, či sa tak stane v roku 2022. „V roku 2021 bude vyhlásená súťaž na krajinársko-architektonickú štúdiu. Sad Janka Kráľa je národná kultúrna pamiatka, obnova musí prebiehať v spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom,“ znela odpoveď hovorkyne magistrátu na otázku, či sa obnova pravého brehu Dunaja stihne aspoň v rámci súčasného volebného obdobia.

Odlišné predstavy prevádzkovateľa a vedenia mesta 
Hlavným argumentom, prečo vlastne tak obľúbená letná atrakcia zanikla je, že prevádzkovateľ Magio pláže, teda spoločnosť Telekom, s mestom nepredĺžila nájomnú zmluvu. Pozemky na nábreží mali roky v prenájme a keď prišlo nové vedenie mesta s návrhom revitalizácie lokality v súvislosti so sanáciou zelene v historickom Sade Janka Kráľa, s predstavami prevádzkovateľa sa nestretli. „Dlho sme diskutovali o budúcej podobe pláže, usilovali sa nájsť možné spoločné riešenie aj s možnosťou, že by pláž zostala ešte tento rok na pôvodnom mieste aj v pôvodnom rozsahu. Po starostlivom zvážení všetkých okolností sa Slovak Telekom rozhodol projekt Magio pláže už neorganizovať," reagoval pred vyše rokom hovorca hlavného mesta Peter Bubla.

Dnešné argumenty sú zo strany magistrátu o poznanie uhladenejšie. „Dôvodom ukončenia Magio pláže v r. 2020 bol fakt, že firme Telekom skončil zmluvný vzťah s mestom Bratislava, kedy sa spoločnosť rozhodla v projekte Magio pláže ďalej nepokračovať. Rozhodnutie Telekomu sme akceptovali,“ dozvedeli sme sa v súčasnosti od hovorkyne Rajčanovej, ktorá upresnila, že táto lokalita je súčasťou národnej kultúrnej pamiatky Sad Janka Kráľa, preto bude súčasťou jej revitalizácie aj revitalizácia Tyršovho nábrežia pri tvorbe kultivovanejšieho a bezpečnejšieho prostredia pre Bratislavčanky, Bratislavčanov a aj pre návštevníkov mesta. Mesto má záujem, aby v tomto priestore do budúcna vznikol jeden ucelený priestor určený na rekreáciu v prírodnom parkovom prostredí, športové aktivity a v nejakej podobe aj kultúrno-spoločenské podujatia.  

Toto leto to ešte nebude...
Inými slovami, v istej podobe sa život na pravý breh Dunaja o pár rokov znovu vráti, no už nie v takej podobe, ako sme boli zvyknutí počas existencie Magio pláže, ktorú tvorila pešia zóna, pieskové pláže, bazény, ihriská a množstvo stánkov s občerstvením. No a kedy presne to bude, sa zatiaľ možno iba domnievať.

 

(bak, foto BK)
 

 

1 komentár
ODPOVEDAŤ Jozef | 25. 6. 2021, 15:29

Kedysi sme tam všetci chodili do zábavného parku plného kolotočov a rôznej zábavy. Čoskoro tam bude fungovať akurát tak platené parkovisko.

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter