Aktuálne dianie 7. november 2018

Práve teraz: Niektorí mestskí poslanci sa s primátorom sporia o výklad zákona, zastupiteľstvo dlho nerokovalo o schválených bodoch


V Bratislave sa dnes naposledy zišli poslanci mestského zastupiteľstva, ktorí spolu s primátorom pred sebou tlačili nedokončené body ôsmich rokovaní zastupiteľstiev.

Krátko po začiatku rokovania, sa dostali do sporu s primátorom niektorí poslanci.

Potom, ako primátor nedal hlasovať o zmene programu, došlo k výmene názorov medzi Ondrejom Dostálom a Ivom Nesrovnalom.

Dostál totiž navrhol vypustenie všetkých bodov z rokovania, okrem bodu interpelácie.

Zároveň vyhlásil, že primátor stratil právo viesť schôdzu, pretože nedal hlasovať o zmene programu tak, ako ho navrhla K. Šimončičová.

Dostál uviedol, že cieľom jeho návrhu o vypustení bodov, je dostať sa k mimoriadnemu rokovaniu, ktoré iniciovali poslanci a ktoré podľa neho, nebolo primátorom zvolané v zákonom stanovenej lehote ani podľa neho po tridsiatich dňoch.

Dostál a niektorí ďalší poslanci tvrdia, že meniť program sa podľa zákona môže aj počas prebiehajúcejschôdze zastupiteľstva. Opačný názor má právne oddelenie i samostný primátor Nesrovnal.

Primátor tvrdí, že podľa nového znenia zákona sa program schvaľuje na začiatku rokovania a neskôr už robiť v ňom zmeny nie je možné.

Niektorí poslanci sa odvolávali na návrhovú komisiu, ktorá by mala podľa nich rozhodnúť, ak je spor vo výklade rokovacieho poriadku, či zákona. Primátor uviedol, že zákon jasne stanovuje postup.

O návrhu poslanca Dostála, ktorý je v rozpore so zákonom nie je možné dať hlasovať, uviedla odborná pracovníčka magistrátu.

Spor si vyžiadal dve prestávky, zastupiteľstvo sa zišlo o deviatej hodine.

(rl)

Foto: ilustračné BK-archív

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter